سرور اچ پی (سرور HP)

 

سرور HP

یکی از مهترین معیار های که در خرید سرور اچ پی باید مد نظر قرار گیرد نوع سرور HP شامل تاور یا رک مونت بودن آن است. یک زیر ساخت قوی با قابلیت انعطاف پذیری بالا، موجب افزایش کارایی شده و دنیای جدید را به زیر ساخت های شما خواهد داد، همچنین زمینه استفاده از فناوری های جدید در آینده را نیز فراهم خواهد و شما میتوایند با یک انتخاب مناسب سرور ی برای چندین سال اینده خود تامین کنید.سرورهای HP همواره جزء پرفروش ترین محصولات بوده و از جمله این زیرساخت ها محسوب می گردد. سرورهای اچ پی به همراه مجموعه ای از ابزارهای مختلف برای مدیریت ، ذخیره سازی اطلاعات و تجهیزات جانبی، قابلیت ارائه سرویس های مورد نیاز برای سازمانها و محیط های کاری با کیفیت فوق را دارا می باشد.سرورهای رده Proliant به سه گروه Rackmount و Tower و Blade تقسیم شده اند. سرورهای Tower و Rackmount در مدلهای۱۰۰، ۳۰۰ و ۵۰۰ ارائه شده است. در ادامه به معرفی هر گروه از سرورهای سری Proliant می پردازیم. بنابراین اگر قصد خرید سرور اچ پی (خرید سرور HP) و یا فروش سرور اچ پی (فروش سرور HP) را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

سرور اچ پی

 

کمپانی اچ پی، موفق ترین شرکت در زمینه تولید سرورها است. از بزرگترین مزایای سرور اچ پی (سرور HP)، تنوع بسیار زیاد مدل های آن بر مبنای نیازهای مختلف مشتریان است. بنابراین یکی از مهترین معیارها در تعیین قیمت، هنگام خرید یا فروش سرور اچ پی ( خرید سرور HP ) ، نوع سرور مورد نظر خواهد بود. این تنوع موجب می شود که مشتریان با توجه به نیازهای فعلی خود، سروری متناسب را با بودجه ای مقرون به صرفه تهیه نموده و در آینده نیز در صورت نیاز، امکان ارتقای آنرا براحتی داشته باشند. در کنار این تنوع محصول، تنوع در شخصی سازی و پیکربندی سرور اچ پی نیز یکی دیگر از مزایای مهم آن و البته اثرگذار در قیمت خرید سرور اچ پی است. سرورهای اچ پی در سه خط تولید تقسیم بندی می شوند:

۱) سرور ایستاده اچ پی (ML Tower) که سرورهایی بصورت ایستاده یا اصطلاحاً تاور هستند و می توانند در صورت نیاز به سرور خوابیده در رک نیز تبدیل شوند. از اینرو این دسته از سرورها برای کسب و کارهایی با ابعاد کوچک تا متوسط مناسب است.

۲) سرور خوابیده اچ پی (DL Rackmount) که اساساً بصورت خوابیده برای قرارگیری در رک ها تولید شده اند و هر یک به تنهایی دارای ابعاد متوسطی هستند ولی با ترکیب آنها می توان کسب و کارهایی با ابعاد متوسط تا بزرگ را پشتیبانی نمود. تمامی اجزاء‌ این سرورها بر روی یک برد قرار دارد و برای سرویس دهی در حجم و ظرفیت های بالای ذخیره سازی و پردازشی کاربرد دارند. میتوان در این سرورها تا چندین منبع پردازشی را متصل نموده و تمام آنها را از طریق یک مدار کنترلر واحد،‌ مدیریت نمود. در این مدل از سرورها، هرچه نسلی (Gen) که انتخاب می شود بالاتر باشد، قابلیت انعطاف پذیری بیشتری دارد.

۳) سرور تیغه ای اچ پی (BL Blade)برای قرارگیری در سیستم های بلید اچ پی تولید می شوند. در سرورهای تیغه ای بسیاری از قطعات به منظور کاهش فضای و نیز کاهش انرژی مصرفی حذف شده اما کارایی بسیار بالایی دارند. یک مجموعه که شامل تعدادی سرور تیغه ای، منبع تغذیه، سیستم خنک کننده ، ارتباطات شبکه و غیره باشد تشکیل یک سیستم تیغه ای (Blade System) می دهند. این سرورها اغلب دارای دسترسی پذیری فوق العاده بالایی بوده و برای کسب و کارهایی با ابعاد سازمانی و دیتاسنترها مناسب هستند. شکل قرارگیری این سرورها در تیغه ها بصورت مجموعه های هشت و شانزده عددی بوده و در درون محفظه هایی بنام Enclosure با مدلهای BL BL C3000 و BL C7000 قرار داده می شوند. سرورهای تیغه ای در واقع کامپیوتر هایی هستند که به صورت ماژولار طراحی شده اند.

سرورهای ایستاده (ML) و خوابیده (BL) اچ پی در سریهای ساخت متفاوتی ارائه شده و فاکتورهایی نظیر تعداد و قدرت پردازنده در تعیین نام سری آنها اثرگذار است. سرورهای سری ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ سرورهایی هستند که دارای ۱ یا ۲ سوکت پردازنده هستند. سرورهای سری ۵۰۰ و ۶۰۰ قابلیت پشتیبانی از ۴ سوکت پردازنده را دارا هستند و سرورهای سری ۷۰۰ و ۹۰۰ از هشت سوکت پردازنده پشتیبانی می کنند. سرورهای سری ۹۰۰ قابلیت پشتیبانی از ۸۰ هسته پردازشی را دارا بوده و تا ۴ ترابایت حافظۀ رم در آنها قابل افزایش است. در سری ساخت سرورها، اگر رقم نهایی سری، عدد ۰ باشد نظیر سری های عنوان شده، نشانگر پردازنده های شرکت Intel بده و اگر این عدد به ۵ ختم شود، نشانگرا آنست که پردازندۀ مورد استفاده در سرور، از شرکت AMD است.

در گذشته ای نه چندان دور، سرورها چه از نظر ابعاد و چه از نظر قدرت پردازشی، با تکنولوژیهای امروزی قابل قیاس نبودند ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف از جمله تولید ترانزیستورهای نانومتری مسأله صورت دیگری به خود گرفته است و اغلب در حوزۀ پردازشی با افزایش قدرت پردازش، ابعاد فیزیکی سخت افزارها کاهش یافته است. در زمینۀ تولید حافظه های ذخیره سازی نیز استوریج اچ پی یکی از شناخته شده ترین برندهای مطرح در بازار است که از نظر ابعاد ظاهری شاید تفاوت چندانی با سالهای دور نکرده باشد، اما مسلماً ظرفیت های ذخیره سازی در ذخیره ساز اچ پی افزایش چشمگیری داشته بطوریکه می توان در همان ابعاد گذشته، داده های با چگالی بیشتر ذخیره نمود. برای این منظور شرکت اچ پی در سرورهای جدید خود، از تکنولوژی هلیوم استفاده نموده و توانسته است به این وسیله، علاوه بر افزایش ظرفیت ذخیره سازی، مصرف کمتر برق، حرارت کمتر و نیز سرعت خواندن و نوشتن بالاتر را با کمترین میزان تولید صدا به ارمغان آورد.

از دیگر موارد تأثیرگذار در زمان خرید و یا فروش سرور اچ پی، سطح سرویس دهی آن است. بعبارتی سرورهای اچ پی به سه دسته تقسیم می شوند:

۱) سرورهای مقرون به صرفه (اقتصادی) ۲) سرورهای میان رده ۳) سرورهای انترپرایز (سازمانی) که شرکت ها و سازمان ها بر اساس نیازهای خود و حجم منابع پردازشی مورد نیاز، می توانند سرورهای مورد نظر را از میان این سه دسته سرور انتخاب نمایند. هر چقدر ظرفیت بیشتر و کارایی بالاتری بخواهید هزینه بیشتری باید بپردازید. یک زیر ساخت قوی با قابلیت انعطاف پذیری بالا، موجب افزایش کارایی شده و دنیای جدید را به زیر ساخت های شما خواهد داد، همچنین زمینه استفاده از فناوری های جدید در آینده را نیز فراهم خواهد و شما میتوایند با یک انتخاب مناسب، سروری برای چندین سال آینده خود تامین کنید.

 

چرا خرید سرور HP ؟

سرور HP و شناخت آنان برای انتخاب بهترین محصول مورد نیاز کسب و کار، هدف این مقاله است. اما قبل از نگاه کارشناسی به انواع سرور HP بد نیست نگاهی به دلایل استفاده از سرورهای اچ پی داشته باشیم. سرور HP محصولی قابل اطمینان از شرکت اچ پی است. این شرکت علاوه بر تولید سرور HP به تولید بسیاری دیگر از تجهیزات پیشرفته و حرفه ای شبکه، کامپیوتر، چاپگر و سایر فناوری های پیشرفته شهرت دارد. با توجه به موضوع اصلی مقاله می توان به شکل خلاصه دلیل بررسی انواع سرور HP و برخی علل اقبال سرور اچ پی را در موارد ذیل برشمرد:

 • تنوع محصول در انواع سرور HP، انتخاب کسب و کارهای بزرگ، کوچک و متوسط را آسان نموده است.
 • اچ پی در بیش از ۱۶۰ کشور فعالیت دارد، این یعنی فراهم بودن سرورهای اچ پی تقریبا در هر مکان و زمان.
 • هدف شرکت سازنده، تولید سیستم های پیشرفته و مدرن همراه با تکنولوژی روز است، که مهیا شده است.
 • سرورهای اچ پی سازگاری خوبی با نرم افزارها و سیستم عامل های مختلف حتی open source دارد.
 • انواع سرور HP قابلیت ارتقاء همراه با توسعۀ کسب و کار شما را دارند.
 • در کنار قابلیت اطمینان بالا و ریسک پایین استفاده، کاربری سروهای HP به آسانی میسر است.
 • شرکت HP با ابداعات جدید خود، سرورهایی تولید کرده، که مطابق با ساختارهای مختلف در شبکه است.
 • علاوه بر تمام این مزایا، می توان گفت که سرورهای اچ پی در مقایسه با سایر محصولات قیمتی رقابتی دارد.

نگاهی سریع به انواع سرور HP

در نگاهی سریع می توان مهم ترین انواع سرور HP با نگاه به موارد استفاده در سازمان های مختلف را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • سروهای سری ProLiant ML که آن ها را تاور و یا ایستاده هم نامگذاری می کنند.
 • سری های ProLiant DL که همان سرورهای رکمونت اچ پی هستند.
 • سری ProLiant Blade، سرورهایی که به تیغه ای معروفند.
 • و البته فریم سرور های ماژولار که سری Synergy نام دارند.

همچنین در انواع سرور HP مدل های مانند: HPE Apollo، HPE Superdome Flex، HPE SimpliVity، HPE Edgeline، HPE Cloudline و HPE Composable Rack را هم می توان نام برد، که برای فعالیت های تخصصی در شبکه بی نظیر می باشند. بررسی دقیق انواع سرور HP را از مدل های با کاربرد خاص و تخصصی آغاز می کنیم و در ادامه به بررسی انواع سرور HP در سری های پرکاربرد و مزایای آن برای انواع کسب و کارها می پردازیم.

سرور اپولو اچ پی یا HPE Apollo: این دسته از سرورها با نگاه به تحلیل اطلاعات پیچیده و محاسبه پردازش های بزرگ (HPC) وبهینه سازی شده اند. سرورهای نامبرده، علاوه بر رک های محاسباتی و ذخیره سازی، دارای امکانات شبکه، منبع تغذیه و فن هستند. همچنین افزایش و کاهش مقیاس عملکرد نسبت به حجم تجزیه و تحلیل داده ها، ذخیره سازی موضوعات و محاسبه و عملکرد در حجم بالای کار از برتری های دیگر این سری می باشند. سیستم سرمایشی در این سری از انواع سرور HP آبی می باشد، که هزار برابر بهتر از ایجاد سرمایش توسط هوا است. این سرورها در محاسبات گروهی و در فضای ابری خصوصی حدود ۲۰۰% بیشتر عملکرد دارند. سرورهای HPE Apollo علاوه بر چگالی بهینه دارای کارایی بسیار بالا است و مناسب برای سازمان های است که نیازمند به پردازش های پیچیده می باشند.

HPE Superdome Flex: در انواع سرور HP این نمونه، نقطه عطفی در پردازش نرم افزارهای حیاتی، شتاب بخشی به تحلیل داده ها، هوش مصنوعی و محاسبات با عملکرد بالا (HPC) است. معماری ماژولار و موازی شده HPE Superdome Flex راه را برای رشد و استفاده در فضاهای کوچک آسان کرده است.

HPE SimpliVity: شرکت SimpliVity از جمله شرکت های متمرکز بر روی مبحثhyperconverged infrastructure بود که تقریباً سه سال پیش شرکت HPE به خرید آن شرکت اقدام نمود. اچ پی نرم افزار و سخت افزار این محصول را با سرورهای پیشرو در صنعت یکپارچه کرده و آن را به به انواع سرور اچ پی اضافه نمود. در سیستم های hyperconverged، پردازش، ذخیره سازی و شبکه را به صورت یکپارچه عرضه می شود. یکی از ویژگی های اصلیِ HPE SimpliVity، آسان بودن استفاده از آن و ادغام آن با VMware است. همچنین این سرور اچ پی بخش بزرگی از ویژگی های data availability و disaster recovery را پشتیبانی می کند. بیشتر HCIها این کارها را به third party می سپارند، ولی HPE SimpliVity خود، ارائه آنها را به عهده گرفته است.

HPE Edgeline: این سرور HP همۀ ساختارهای OT و IT را در سطح سازمانی ترکیب کرده و زیر ساخت های این سرور به شکلی طراحی شده است که با توجه به نیاز شما امکان ورود به ظرفیت بالا داده ها و تجزیه و تحلیل را فراهم کند.

HPE Cloudline: طراحی انعطاف پذیر این سرور اچ پی، استفادۀ آزاد و منعطف آن را برای دیتاسنترهای ابری لذتبخش کرده است. به این خاطر است که در بین انواع سرور HP، سرورهای HPE Cloudline برای تأمین کنندگان سرویس های ابری گزینه ای مناسب است. دیتاسنترهای بزرگ را با این سری سرورهای HP می توان ساخت و عملیاتی کرد. ویژگی نمونۀ چنین دیتا سنتری، منعطف بودن در پردازش های مورد نیاز برای ارائه خدمات مناسب به مشتری است.

HPE Composable Rack: شاید به شکل خلاصه بتوان آن را پلتفرمی ابری، اختصاصی و باز نامید که با قابلیت ترکیب پذیری فعال به سازمان ها امکان راحتی استفاده و پویایی بالا را می دهد. متغیرهای محلی این رسته از انواع سرور HP با کاهش چشمگیر کارهای دستی، چابکی را افزایش می دهد و تجربۀک مدیریت یکپارچه قدرتمند را در سراسر زیرساخت مهیا می کند.

در ادامه برای کمک به خرید سرور HP یا فروش سرور اچ پی مناسب با کسب و کار شما، به بررسی کاربردی انواع سرور اچ پی برای استفاده در سازمان ها با ابعاد متفاوت سازمانی می پردازیم.

سرورهای ProLiant ML

اگر میخواهید بیشترین استفاده را از فضاهای کوچک داشته باشید، یا فعلا علاقه مند به خرید رک نیستید، مثلا امکان اقتصادی یا فضای مناسب آن را ندارید، اگر یک سازمان کوچک یا متوسط هستید که می خواهید خرید اولین سرور خود را تجربه کنید، به شما سری های ML را پیشنهاد می کنم.

البته این همۀ انگیزه های سازمان ها برای انتخاب این گزینه از انواع سرور HP نیست. این سری از سرور اچ پی به خوبی با کارت های گرافیک و دیگر سخت افزارها سازگار شده و خروجی های قابل قبولی را برای متصل شدن به انواع مانیتورهای مختلف و دیگر تجهیزات را دارند، که این خصوصیات ProLiant ML آن را به یک راهکار مناسب برای علاقمندان به داشتن یک ایستگاه کاری قوی برای اجرای نرم افزارهای سنگین گرافیکی یا پردازشی تبدیل کرده است.

شاید با توضیحات بالا کمی نگران توسعۀ کسب و کار خود در صورت استفاده از این سری از انواع سرور HP شده اید. اما این سری به نوبۀ خود قابل توسعه و بزرگ شدن با کسب و کار شماست. در سری ProLiant ML از سرورهای HP، می توان تا دو پردازنده را در مادربرد استفاده کرد. رم های این سری از سرورهای HP را تا چند ترابایت نیز می توان ارتقا داد. اگر می خواهید همۀ نرم افزارهای مجازی سازی را در اختیار داشته باشید، از امکانات امنیتی و مدیریت قوی سرور بهره ببرید و همچنین نیاز شما پشتیبانی از همۀ سیستم عامل ها و بردهای تخصصی مانند iLO است، نگران انتخاب این سری از سرورهای اچ پی نباشید. راحتی نصب نرم افزارها در این نوع از سرور HP مثال زدنی است. ماژول های امنیتی کامل است و شما می توانید تا مدت زیادی نگرانی برای توسعه سازمان و یا شعب خود نداشته باشید و براحتی اقدام به خرید سرور HP نمایید.

با این که این مدل سرور را نیز می توان به صورت ایستاده در رک نگهداری کرد ولی نقطه ضعف و نگرانی عمده در این سری از سروهای HP این است که، به هر حال اگر روزی سازمان شما نخواهد از سرورهای Tower یا ایستاده استفاده کند، نیاز به تغییر زیادی در اتاق سرور و تجهیزات شبکه دارید، لذا ممکن است مجبور به فروش سرور HP خود شده و از مدلهای دیگر آن استفاده نمایید.

سری های ProLiant DL

مهمترین تفاوت این سری با سری های ML رکمونت بودن است. این سری به صورت افقی در رک قرار می گیرند و معمولاً از سرورهای سری ProLiant ML قویتر هستند. این سری سرورها گروه گسترده ای از سرورهای HP را شامل می شوند. بیشتر نسل های سرور اچ پی تولید و توسعۀ مدل های این سری را تجربه کرده اند. به همین دلیل است که بیشتر کاربران شناختی که از انواع سرور HP را دارند، خلاصه شده به این سری از تولیدهای شرکت اچ پی است. در این سری به آسانی امکان نصب تمامی قطعات سخت افزاری جهت افزایش قدرت، امنیت و ذخیره سازی برای شما مهیا است و مدل های متفاوت ProLiant DL از آخرین فناوری های سخت افزاری شرکت HPE پشتیبانی می کنند. با توجه به موارد نامبرده تقریباً انواع کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای متوسط و بزرگ که امکان تهیه تجهیزات مناسب رک و اتاق سرور را دارند مخاطبان این سری پر طرفدار هستند. تاکنون هم استفاده گسترده صنایع و سازمان های مختلف باعث شده است که این سری از سرورها رتبه اول را در بیشترین تعداد فروش داشته باشند.

از نظر سازگاری با انواع نرم افزارها و سیستم عامل ها نیز ProLiant DL ها از سیستم عامل های شرکت HPE و مایکروسافت پشتیبانی کنند. این سری همانند بخش دیگری از انواع سرور HP امکان نصب سیستم عامل های منبع بازی نظیری Linux را نیز دارند. حتی برخی از مدل های این سری را (نظیر HPE ProLiant DL360/380/560/580) بعنوان سرورهای مورد استفاده در رایانش ابری بکار می گیرند. مدل های نامبرده با امکان بکارگیری ۲ یا ۴ پردازنده و بیش از ۹۶ اسلات رم قدرت این سری از انواع سرور HP را نمایان می کنند.

سری ProLiant Blade

خرید سرور HP راهکارهای متفاوتی را برای سازمان ها با ابعاد متفاوت ارائه می دهد. سری ProLiant Blade یا سرورهای تیغه ای راهکاری برای سازمان های بزرگی است که میخواهند سرورهای بیشتری در رک خود داشته باشند و از فضای رک استفاده بهینه کنند. این نوع از سرور HP از نظر فنی، نرم افزاری و امکانات سخت افزاری کاملاً مشابه  ProLiant DLهستند، با این تفاوت که از نظر فضا کمی متفاوت اند. این سری از سرورهای اچ پی به صورت عمودی (تیغه ای) در رک قرار می گیرند. شاید بتوان آن ها را باختصار به این شکل تعریف کرد: سرورهایی با همان امکانات و مزیت های سری DL که مهم ترین علت استفاده از آنها این است که می توان فضای کمتری را به این سرورها اختصاص داد و در نتیجه تعداد بیشتری از سرورها و تجهیزات شبکه را در فضایی کمتر جا داد.

سری Synergy

بررسی انواع سرور HP که به اینجا می رسد لحظه ای برای لذت بردن از معماری بی نظیر و طراحی اصولی این محصول است. برخی معتقدند آنچنان دوراندیشی در مفهوم معماری این دستگاه نهفته است، که تا قرن ها نیازهای هرگونه پردازش و امکان افزایش سخت افزارهای لازم را تامین خواهد کرد. این معماری با دو قطعه اصلی به نام های HPE Composer Synergy و HPE Synergy Image Streamer امکان مدیریت، نظارت و پیکربندی تمامی جنبه های کارکردشان را فراهم خواهند کرد. در بین انواع سرور اچ پی، سرور سینرژی ترکیبی از سخت افزار پردازشی، نرم افزار، شبکه و ذخیره ساز می باشد که باعث ایجاد زیر ساخت Composable خواهد شد. همچنین سرور Synergy باعث کاهش زمان پیاده سازی، کاهش پیچیدگی عملیات و کاهش هزینه های سازمان می گردد.

برخی مزیت های HPE Synergy عبارتند از:

 • بهره وری بالا، مقیاس پذیر بودن، استفاده بهینه از فضا، ذخیره سازی ساده و منعطف بودن در پیکربندی
 • بکارگیری Composer و نرم افزار OneView که باعث ایجاد Software-Defined دیتا سنتر می شود.
 • استفاده از Composable Fabric و بهینه سازی ترافیک سوئیچ های Core و کاهش کابل کشی ها.
 • استفاده از ذخیره سازهای ظرفیت بالا به خصوص در مدل های DAS,NAS و SAN.

در انواع سرور HP سری HPE Synergy امکان کار با پردازش های ابری در کنار مجازی سازی و هوش مصنوعی دارد همچنین این سرور امکان کار با شبکه های با سرعت بالا و ارتباط های بدون نیاز به سیم(وایرلس) را دارد. توانمندیهایی که HPE Synergy دارد قابل مقایسه با هیچکدام از انواع سرور HP نیست. این سری از سرورهای اچ پی می توانند از ظرفیت بسیار بالای رم ها و همچنین هاردهای SSD پشتیبانی کنند. در ضمن از انواع سرور HP فقط همین فریم سرور همۀ هسته ها را کاملا به خدمت می گیرد. خرید سرور HP از سری HPE Synergy  را به سازمان هایی که بیش از ۱۰ سرور نیاز دارند را پیشنهاد می کنیم. این خرید طلایی برای سازمان شما، علاوه بر کاهش هزینه های خرید (CAPEX)، صرفه جویی در هزینه های نگهداری و مدیریت (OPEX) به دنبال دارد و حتی می تواند شما را متقاعد به فروش سرور HP فعلی خود و مهاجرت به آن ترغیب نماید.

انواع سرور HP و بررسی مدل های متنوع آن محدود به این مقاله نخواهد شد، همچنین در این مقاله قصدمان این بود که سرور اچ پی را بیشتر از نظر کاربرد در کسب و کار و استفاده در سازمان مورد نقد و بررسی قرار داده و معروفترین بخش ها از سری های پرطرفدار را برای استفاده در سازمان ها در ابعاد مختلف بررسی نموده و راهنمایی مفیدی جهت خرید سرور HP و یا فروش سرور HP به علاقمندان ارائه نماییم. ولی مأموریت خود را پایان یافته نمی دانیم. شما هم اگر میخواهید با ما همراه باشید و یا اگر علاقه مند به بهره مندی از محصولات پر مخاطب این شرکت بزرگ هستید، علاوه بر مطالعۀ سایر مقالات ما در مورد سرور HP، می توانید با مشاوران فروش ما تماس گرفته و در مدت زمان مناسبی، به انتخابی سودمند و مناسب با کسب و کار خود دست یابید.

 

سرور اچ پی HP DL380 G10

servidor-de-rendimiento-hpe-proliant-dl380-gen10-xeon-5118-D_NQ_NP_940621-MCR31623866775_072019-F

سرور اچ پی HP DL580 G10

Main

سرور اچ پی HP DL325 G10

3

سرور اچ پی HP DL360 G10

1

سرور اچ پی HP ML30 G10

HP ProLiant ML30 Gen10

سرور اچ پی HP ML110 G10

1046045397

سرور اچ پی HP ML350 G10

Banner 2

سرور اچ پی HPE Proliant DX G10

D_3UqrQWsAAc4qG

سرور اچ پی HP DL20 G10

1

سرور اچ پی HP DL560 G10

Cover

سرور اچ پی سینرژی HPE Synergy

11

 

سرور اچ پی محصولی از شرکت Hewlett Packard Enterprise از برندهای برتر سرور در دنیاست. کانفیگ سرور HP، دو جنبۀ سخت افزاری و نرم افزاری دارد که در این بخش به نیازمندیهای اولیۀ کانفیگ سرور اچ پی، نیازمندیهای سخت افزاری و نصب سیستم عامل خواهیم پرداخت.

کانفیگ سرور HP

یکی از سرورهای پرطرفدار در بین علاقمندان به شبکه، سرور HP است. در ادامه، علاوه بر معرفی سرور اچ پی، به نحوۀ کانفیگ سرور HP پرداخته می شود. قبل از آشنایی با نحوۀ کانفیگ سرور اچ پی، برخی نیازمندیها وجود دارد که باید آنها را فراهم نمایید.

 

نحوۀ نصب سخت افزاری سرور HP

 • نصب سرور در رک

سرورهای HP دارای انواع ایستاده، تیغه ای و رکمونت هستند. در صورتیکه سرور از نوع رکمونت باشد، باید فضا و رک متناسب را تهیه نمایید. قبل از کانفیگ سرور HP در رک، مطمئن شوید که رک به زمین فیکس شده است. قبل از نصب سرور در درون رک، کلیۀ کارهای سخت افزاری که نیاز به باز شدن درب سرور دارد را انجام داده و سپس سرور را درون رک قرار دهید.

 • فضای مناسب جهت کانفیگ سرور HP

هوای سرد از قسمت ورودی به داخل سرور رفته و تجهیزات داخل سرور را خنک کرده و هوای گرم از پشت دستگاه خارج می شود. پس محل ورود و خروج هوا باید باز باشد.

 • درجه حرارت مورد نیاز:

دمای هوا نقش مهمی در عملکرد و طول عمر سرور دارد. حداکثر دمای مناسب برای سرورهای HP دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد می باشد. بنابراین یک سیستم cooling مناسب محیط نصب تهیه نمایید.

 • انتخاب پردازندۀ مورد نیاز و نحوۀ نصب آن

با توجه به نسل و نوع سرور، باید بررسی نمایید که سرور از نوع تک پردازنده یا چند پردازنده پشتیبانی می نماید. دقت نمایید که پارت نامبر پردازنده، متناسب با شاسی باشد. از کاتالوگ سرور، چک نمایید که از چه سرعت پردازشی پشتیبانی نموده و سپس CPU مناسب را تهیه نمایید. جهت تهیۀ پردازنده های اصلی اینتل از شرکت سامانه فناوری فرتاک، می توانید پردازندۀ خود را از یکی از مدلهای Intel Xeon Platinum 8280، پردازندۀ Intel Xeon Platinum 8260، پردازندۀ Intel Xeon Gold 6254، پردازندۀ Intel Xeon Gold 5218، پردازندۀ Intel Xeon Gold 6230 و یا پردازندۀ Intel Xeon Gold 6248 انتخاب نمایید.

 • نحوۀ نصب پردازنده

– بعد از خاموش کردن و قطع اتصالات پاور، درب سرور را باز کرده و بافل های هوا و Processor Blank را خارج نمایید.

– قفل‌های پردازنده را باز نموده و کاور سوکت پردازنده را خارج و در جای دیگری حفظ نمایید.

– پردازنده را متصل نموده و براکت نگهدارنده و اهرم های آن را ببندید.

– پوشش heatsink را برداشته ولی خود heatsink را لمس نکنید و آنرا روی back plate پردازنده نصب کنید.

ـ پیچ ها را بصورت مورب نصب نموده، بلنک فن ها را خارج کرده، فن ها و بافل های فن را نصب نمایید.

– درب سرور را بسته و سرور را داخل رک، فیکس و کابل های پاور را متصل نموده و سرور را روشن کنید.

 • انتخاب حافظۀ مناسب سرور و نحوۀ نصب آن

جهت انتخاب حافظۀ مناسب، ابتدا کاتالوگ سرور را مطالعه نمایید. اغلب اگر از تعداد حافظه های بیشتر ولی با ظرفیت کمتر استفاده نمایید، قدرت پردازش CPU بالاتر خواهد بود.

 • انتخاب هارد مناسب برای سرور HP

برای انتخاب هارد سرور اچ پی، ابتدا کاتالوگ سرور را مطالعه نموده و سپس به نکات زیر توجه فرمایید.

– ظرفیت هارد: با توجه به هدفی که سرور را خریداری نموده ‌اید، پیش بینی کنید که چه میزان فضا برای ذخیره سازی اطلاعاتتان لازم خواهید داشت.

– سرعت هارد: از دیگر پارامترهای مهم در انتخاب هارد، RPM یا دور در دقیقه است که پیشنهاد می شود کمتر از ۷۲۰۰ نباشد. این پارامتر سرعت خواندن و نوشتن دیتا را تعیین می نماید.

– اتصال چند هارد بصورت همزمان: از مزایای سرور HP امکان استفادۀ همزمان از چند هارد و امکان Raid کردن آنهاست و این امر کارایی سیستم را افزایش می دهد و طبقه بندی اطلاعات را بهینه می نماید.

 • انتخاب کارت شبکۀ مناسب برای سرور HP

درهنگام کانفیگ سرور HP، جهت انتخاب کارت شبکۀ مناسب، به نکات زیر توجه فرمایید:

 • نوع کارت شبکه از نظر روش اتصال با سرور

– روش اول: اتصال بر رایزکارت سرور و یا همان پورت های PCIe موجود روی سرور است.

– روش دوم نصب روی اسلات FLR سرور می باشد.

تعدادی از کارتهای شبکه، مختص سرور Blade یا تیغه ای سرور اچ پی هستند، به این نوع از کارتهای شبکه، FLB  گفته می‌شود. بنابراین با توجه به نوع اسلات و روش اتصال، کارت شبکه را تهیه و نصب نمایید.

 • سرعت مورد نیاز برای کارت شبکه

دو نکته در انتخاب سرعت کارت شبکه مؤثر است. اول میزان اطلاعاتی که قرار است بین سرور و سایر اجزای شبکه تبادل شود و دوم سرعتی که سایر اجزای شبکه شما از آن پشتیبانی می کند.

 • نوع ارتباط کارت شبکه با سایر اجزای شبکه

توجه داشته باشید که سرور شما با سایر اجزای شبکه از طریق کابل Ethernet معمولی متصل می شود یا از طریق Patch Cord فیبر نوری.

 • میزان پاور مورد نیاز

قبل از کانفیگ سرور اچ پی، توجه نمایید که بعد از مشخص شدن CPU، تعداد حافظه‌ها، ریدکنترلر و درایورها، می توان محاسبه کرد که چه مقدار پاور نیاز داریم.

 

کانفیگ نرم افزاری سرور HP و نصب سیستم عامل

برای کانفیگ سرور اچ پی، مانیتور و کیبورد را به سرور متصل نموده و سرور را روشن نمایید. امکان انتخاب ۴ گزینه در صفحۀ بوت سرور HP وجود دارد که با فشردن هریک از کلیدهای F9، F10، F11 و F12 وارد تنظیمات متفاوتی می شوید:

 • کلید F9: وارد UEFI خواهیم شد، که جایگزین BIOS های قدیمی بوده و مخفف uefi system utilities است. در این قسمت می توان تنظیمات کلی سیستم را انجام داد. برای Raidبندی، کانفیگ سرور و تنظیمات iLO، ازگزینۀ System Configuration استفاده نمایید.
 • کلید F10 : وارد Intelligent Provisioning خواهید شد که برای نصب هر نوع سیستم عاملی استفاده می شود. ابزارهایی مانند SSA (برای تنظیم هارد دیسک)،Raid، HP insight diagnostics (برای تست قطعات سیستم) و Active Health در این قسمت است. از Intelligent Provisioning برای کانفیگ و پیکربندی و تنظیمات پورت iLO نیز استفاده می‌شود.
 • کلید F11 : BOOT SETUP از این قسمت قابل انجام است.
 • کلید F12 : با فشردن آن می توانید سرور را از روی شبکه بوت نمایید.

 

کانفیگ سرور های HP بوسیله Intelligent Provisioning

برای کانفیگ سرور HP، پس از بوت شدن، با فشردن کلید F10 وارد Intelligent Provisioning می شوید که این گزینه، ابزاری برای پیکربندی سرور است. از قسمت Configure and Install می توان پیکربندی اولیۀ سرور را انجام داد. برای مدیریت سرور نیز می توانید وارد Perform Maintenance شوید.

 

مزایای سرور HP نسل ۱۰

مزایای نسل ۱۰ سرور HP بر اساس ویژگی های کلیدی این سرور معرفی می‌شوند. این ویژگی ها در این نسل به صورت ویژه ای بهبود یافته و یا از ابتدا بصورت استانداردهای امروزی پایه ریزی شده است. مزایای نسل ۱۰ سرور HP آنقدر زیاد است که مدیران IT سازمان ها خیلی جدی به تغییر زیر ساخت های IT و تبدیل آنها به محصولات HP علی الخصوص سرور اچ پی فکر می‌کنند. در واقع سرورهای HPE ProLiant G10 سرورهای همه کاره ای هستند که برای انواع سازمان ها و شرکت ها به بهترین نحو ممکن بهینه سازی شده‌اند. سرورهای HP براحتی در داخل انواع رک های استاندارد قرار گرفته و کارایی، عملکرد و مدیریت شبکه را بهبود می بخشند.
در این مقاله بطور کامل در مورد مزایای سرورهای اچ پی نسل ۱۰ توضیح داده شده است.

 

سرور HP همچنان در بازارهای جهانی پیشتاز است.

از برند HP بعنوان رهبر و پیشتاز بازار در حوزۀ ساخت و فروش سرور‌های شبکه نام برده می‌شود و بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط بنیاد International Data Corporation (IDC) به میزان ۱۴٫۹ از سهم فروش کل بازار سرورها، متعلق به سرور اچ پی است و حتی با وجود کاهش ۱٫۸ درصدی، هنوز هم بعنوان محبوبترین برند تولید سرور شناخته می‌شود.

بهترین سرورها و میزان رشد آنها

servers

 

سرور HP متناسب با هر نیاز کاربر است

شاید مهمترین ویژگی شرکت HP این است که نیاز کاربر را می‌داند و متناسب با آن محصولات متنوع و زیادی را روانه بازار می‌کند و برای هر نوع کاربر، یک سرور مناسب و عالی در سبد محصولات این شرکت وجود دارد. در واقع می‌توان گفت که علاوه بر کیفیت بالا و اینکه سرورهای HP از بهترین نمونه‌های موجود در بازار هستند، به راحتی تمامی نیازهای کسب و کار شما را برآورده می‌کنند.

قابلیت اطمینان بالا

کاری که سرورها انجام می‌دهند این است منابع را به گونه ای تخصیص دهد که کارها بدون هیچ نقصی، انجام گیرند. بنابراین سرورها بسیار مهم هستند و اطمینان از امنیت اطلاعات و تحویل آنها بدون خرابی، اهمیت بالایی دارد. از مزایای مهم سرور اچ پی این است که قابلیت اطمینان بالایی دارد. و طبق آمار و ارقام منتشر شده، علاوه بر اینکه میزان خرابی آنها بسیار پایین است، سیستم‌ها و سرور HP با هشدارهای پیش‌بینی و بررسی قطعاتی که در معرض خرابی هستند و احتمال از کار افتادگی آنها بالا است، به شرکت‌های مختلف، امکان می‌دهد که قطعات را قبل از خراب شدن تعویض کند. بعلاوه در مدیریت داده‌های بزرگ، سرورهای اچ پی، عملکرد بهتری دارند.

قیمت مناسب

همانطور که قبل‌تر بیان شد، کمپانی HP نیاز کاربران را می‌شناسد و متناسب با نیاز آنها محصولات مختلفی را روانه بازار می‌کند که بعضی از این محصولات تحت عنوان محصولات اقتصادی و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها روانه بازار می‌شوند. در واقع یکی دیگر از مزایای سرور اچ پی، علاوه بر انعطاف بالا در قیمت، این است که به دلیل استفاده گسترده، قطعات یدکی آن نیز به آسانی و با قیمت مناسب در بازار وجود دارند.

رابط گرافیکی بصری‌ و استفاده آسان‌تر

رابط گرافیکی سرورها تأثیر زیادی بر عملکرد سرور دارد، به همین دلیل است که اچ پی از رابط گرافیکی بصری و کاربرپسند، با پلتفرم سریع استفاده می کند، تا کاربران بتوانند بهترین تجربه را هنگام کار با سرورهای این شرکت داشته باشند.

پشتیبانی گسترده

همانطور که گفته شد، سرور اچ پی ای محبوبیت بالایی داشته و به دلیل همین محبوبیت و استفاده بالا، پشتیبانی مناسبی از سرورها صورت می‌گیرد. HP با تولید کتابچه راهنمای کاربر، به تمام مشکلات احتمالی و سوالات شما پاسخ خواهد داد و اساساً برای هر بخشی که فکرش را بکنید کتابچه راهنمای کاربر را پیدا خواهید کرد.

تکنولوژی ILO، و قابلیت مدیریت و پیکربندی از راه دور سرورها

یکی دیگر از مزایای سرور HP، تکنولوژی ILO است؛ که یک پردازنده مدیریت سرور است و باعث می‌شود، پیکربندی، به‌روز‌رسانی، نظارت و اجرای سرورها از راه دور در کمترین زمان ممکن امکان‌پذیر باشد. نکته دیگر این است که هر کدام از کارت‌های ILO، اتصال شبکه و آدرس IP مربوط به خود را دارند و امکان اتصال به آن از طریق DNS، DHCP و یا هر شبکه اختصاصی دیگری وجود دارد. در ضمن ILO مخفف Integrated Lights-Out و به معنی ساعت خاموشی یکپارچه است و در واقع راه‌حلی است که مدیریت سرور در هر زمان را امکان‌پذیر می‌کند و دیگر دلیلی برای خاموش بودن سرور وجود ندارد.

 

5 دیدگاه ها

 1. رضا گفت:

  سلام
  یه سوالی داشتم ؟ آیا سرور HP نسل یازدهم هم وارد بازار شده ؟

  • yousef گفت:

   در حال حاضر خیر؛ ولی احتمال اینکه در سال ۲۰۲۲ سرور HP G11 (سرور اچ پی نسل ۱۱) به بازار عرضه شود هست.

 2. حسن پور گفت:

  با سلام
  سرور اچ پی مدل DL380 G10 با کانفیگ پایه موجود هست؟

 3. احسان گفت:

  سلام
  ممنون میشم یه مدل سرور اچ پی ای میان رده از نوع سرورهای اچ پی رکمونت بهم معرفی کنید.

 4. میرزایی گفت:

  سلام وقت بخیر

  سرور HPE مدل Dl380 موجود است ؟ ممنون میشم قوی ترین مدل سرور اچ پی ای رکمونت رو اعلام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *