SAN چیست ؟

مقایسه RAID نرم افزاری و RAID سخت افزاری
30 اسفند 1399
استوریج ای ام سی EMC Unity XT 480
30 اسفند 1399
SAN چیست ؟

شبکه ذخیره ساز محلی یا SAN (Storage Area Network) یک مجموعه تخصصی و پر سرعت است که امکان دسترسی به شبکه در سطح بلوک را برای ذخیره سازی اطلاعات فراهم می نماید. این فناوری معمولاً از سرورها، سوئیچ ها، عناصر و دستگاه های ذخیره سازی داده تشکیل شده است. این اجزا با استفاده از انواع فناوری ها، توپولوژی ها و پروتکل ها به یکدیگر متصل می شوند. تکنولوژی SAN همچنین ممکن است چندین سایت را در محدوده عملیاتی خود داشته باشد. تکنولوژی SAN (Storage Area Network) یک دستگاه ذخیره سازی را به سرور ارائه می دهد بطوری که بنظر می رسد فضای ذخیره سازی بصورت محلی به سرور متصل شده است. این ارائه ی سادۀ ذخیره سازی به یک سرور، با استفاده از انواع مختلف مجازی سازی انجام می شود. شبکه SAN اغلب در موارد زیر استفاده می شود:

۱) بهبود کیفیت در دسترس بودن برنامه و فایل ها

۲) افزایش عملکرد برنامه ها (مانند بهینه سازی عملکردهای ذخیره سازی بدون سربار)

۳) افزایش استفاده و اثربخشی ذخیره سازی ( مانند ادغام منابع و طبقه بندی فضای ذخیره سازی)

۴) این فناوری همچنین به طور معمول نقش مهمی در فعالیت های مدیریت تداوم تجارت (BCM) یک سازمان دارد.

 

 

شبکه های SAN معمولاً مبتنی بر فناوری کانال فیبری (FC) هستند که با استفاده از پروتکل کانال فیبری (FCP)  در سیستم های باز و انواع اختصاصی فریم های اصلی بکار می روند. علاوه بر این، استفاده از کانال فیبر بر روی اترنت (FCoE) امکان انتقال ترافیک FC را در زیرساخت های اترنت با سرعت بسیار بالا فراهم نموده و پروتکل های ذخیره سازی و IP را به یک کابل واحد منتقل می کند. در ضمن، امکان استفاده از Gateway برای انتقال داده ها بین فناوری های مختلفSAN  وجود دارد.

از نگاهی دیگر برای معرفی SAN (Storage Area Network) می توان گفت که یک فضای ذخیره سازی مبتنی بر بلوک است که سرورها را به واحدهای دیسک منطقی (LUN) متصل می کند. یک LUN محدوده ای از بلوک ها است که از یک فضای ذخیره سازی مشترک تهیه شده و بعنوان یک دیسک منطقی به سرور ارائه می گردد. سرور آن بلوک ها را معمولاً با یک سیستم فایل (System File) تقسیم بندی و قالب بندی می نماید. این مکانیزم دقیقاً مانند ذخیره سازی دیسک محلی می تواند داده ها را بر روی LUN ذخیره کند. یک شبکهSAN  تقریباً دو سوم کل بازار ذخیره سازی شبکه را تشکیل می دهند. تولیدکنندگان برای از بین بردن مکان هایی که ممکن است دچار خرابی گردد، SAN  را بسیار در دسترس و مقاوم ساخته اند. یک SAN با طراحی مناسب می تواند به راحتی در برابر خرابی های قطعات یا دستگاه مقاومت کند.

 

 

با معرفی SAN (Storage Area Network) مشاهده می کنیم که برای تسهیل استفاده در دیتاسنترها در سراسر جهان تولید گردیده اند. از جمله کابردهای دیگر آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • پایگاه داده های مهم عملیاتی: پایگاه های اطلاعاتی مانند Oracle یا Microsoft SQL معمولاً برای عملیات کلیدی روزمره مورد استفاده قرار می گیرند، که تأخیر را نامطلوب و عملکرد بالا را ضروری می نماید. بنابراین استفاده از SAN می تواند تضمین کنندۀ کیفیت خدمات در آنها باشد.
  • محیط های مجازی: اغلب آنها برای پشتیبانی از هزاران ماشین مجازی (VM) استفاده می شوند. مثال هایی از سیستم های شبکۀ ذخیره سازی برای استقرار در مقیاس بزرگ مانندVMware ، Microsoft Hyper-V ، KVM  و Citrix  ایده آل هستند.
  • محیط های ERP و CRM : استقرار گسترده برنامه های سازمانی مانند SAP و سایر برنامه های ERP یا CRM نیاز به در دسترس بودن، کارایی بالا و عدم خرابی دارند. این امر باعث می شود سیستم های SAN به مناسب ترین گزینه برای سیستم عامل سرور تبدیل شوند.
  • زیرساخت های دسک تاپ مجازی (VDIS): شبکه های ذخیره سازی یک مکان ذخیره سازی متمرکز با عملکرد بالا را ارائه می دهند که قادر به پشتیبانی از تعداد زیادی دسک تاپ مجازی هستند و مدیریت استقرار در مقیاس بزرگ را ساده می نمایند.

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد استوریج HP یا استوریج EMC و دیگر تجهیزات شبکه از جمله خرید سرور HP ، می توانید با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل نمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *