مخاطرات هوش مصنوعی برای انسان

نصب سرور در رک
11 دی 1400
چراغ های LED بر روی سرور DL380 G10
11 دی 1400
مخاطرات هوش مصنوعی برای انسان

هوش مصنوعی می تواند برای انسان ها بسیار خطرناک باشد. این علم درکنار مزایای زیادی که دارد هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز داشته و افرادی که در این حوزه فعالیت دارند، باید خطرات یک هوش مصنوعی را نیز درنظر بگیرند، زیرا هنوز بسیاری از فاکتورهای یک هوش انسانی، توانایی نمونه سازی به عنوان ورودی را ندارند.

هوش مصنوعی به عنوان یکی از مهم ترین فناوری های سال های اخیر به شمار می رود که توانسته است برخی از نیازهای انسانی را رفع کند. اما هر علمی در کنار سودی که در اختیار انسان ها قرار می دهد، به همان نسبت نیز می تواند سبب بروز مشکلاتی برای انسان شود. در این مقاله به بررسی مخاطرات هوش مصنوعی برای انسان خواهیم پرداخت. هوش مصنوعی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید وظایف محاسبات و برخی از تصمیم گیری ها را در زندگی به کمک رایانه و با دقت بالا انجام دهید. یک هوش مصنوعی با تحلیل کردن رفتارها و متغیرهای مختلف می تواند در انجام کارهای زیادی، مانند تولید انبوه، مدیریت منابع و سایر موارد به انسان ها کمک کند، اما کنترل شدن بخش های مهم و حیاتی انسان به کمک هوش مصنوعی می تواند خطراتی نیز با خود به همراه داشته باشد. مخاطرات هوش مصنوعی برای انسان می تواند بسیار زیاد باشد و زمانی که یک رایانه به صورت خودآگاه فعالیت کند، این احتمال وجود دارد که مشکلات زیادی را برای زندگی انسان ها به وجود آورد که در ادامه به مهمترین خطرات آن اشاره خواهیم نمود.

 

 

از بین رفتن نیروی انسانی و بیکار شدن کارگران

یکی از مهمترین بخش هایی که یک جامعه را تشکیل می دهد، ایجاد همکاری بین اعضای یک گروه است، حال اگر یک هوش مصنوعی با توان بالا بتواند به جای کارگران تصمیم گیری کند و بدون دریافت هزینۀ اضافه، کارهای روزمره را به خوبی و با سرعت بیشتری به نسبت یک انسان انجام دهد، می تواند خطر زیادی برای انسان به وجود آورد. به عنوان مثال، از بین رفتن مشاغل و نیروی انسانی، سبب فقر و بیکاری افراد در جامعه می شود و این موضوع خطرات زیادی برای یک جامعه خواهد داشت.

حریم خصوص از بین می رود

در علم هوش مصنوعی، داده ها مهم ترین فاکتور برای تصمیم گیری به حساب می آیند. یک هوش مصنوعی نیازمند ابزارهای زیادی است، اما داده ها می توانند سبب تصمیم گیری بهتر شوند. از طرفی هوش مصنوعی، مفهومی به نام حریم شخصی را درک نمی کند، زیرا برای تعامل با انسان ها نیاز به اطلاعات شخصی دارد. به عنوان مثال یک هوش مصنوعی، نیاز به دیدن تصاویر خانه یا محیط کار شما را دارد و به همین دلیل شما دیگر از یک حریم خصوصی مناسب برخوردار نخواهید بود. وجود ابزارهایی چون دوربین، میکروفون و سنسورهای ورودی سبب می شود تا حریم خصوصی هر روزه تهدید شود.

ایجاد بدافزارهای هوشمند

با فراگیری کرونا که به عنوان یک بیماری هوشمند و جهش یافته شناخته می شود، این احتمال وجود دارد با پیشرفت فناوری در حوزه هوش مصنوعی، نوع ویروس ها و بدافزارها نیز به صورت کامل تغییر ماهیت دهند. این موضوع می تواند برای کاربران عادی یا کشورهای جهان سومی بسیار خطرناک باشد، زیرا این ویروس ها می توانند رفتار خود را با نحوه کار انواع آنتی ویروس ها یکی کنند و این موضوع بسیار خطرناک است. همچنین این بدافزارها با داشتن قوانین پیچیده به راحتی به عنوان یکی ابزار مخرب می توانند در محیط های مهم مورد استفاده قرار بگیرند و خطرات زیادی را برای انسان به وجود خواهند آورد.

سلاح های هوشمند

یکی از بخش هایی که در هوش مصنوعی به آن توجه زیادی می شود، کار با سلاح ها و تجهیزات نظامی است. شرکت های بزرگی در این حوزه در حال فعالیت هستند و به دنبال پیدا کردن راهی برای ساخت ربات ها و تجهیزات هوشمند هستند تا بتوانند در شرایط خاص با تصمیم گیری درست در جنگ های زمینی، دریایی و هوایی پیروز شوند. در نظر داشته باشید که سلاح های هوشمند، توانایی تصمیم گیری عجیبی دارند و در صورت یک اشتباه، می توانند کنترل یک سیستم نظامی کامل، مانند سامانه موشکی را در اختیار بگیرند. از طرفی این سیستم ها با تصمیم گیری های ناگهانی خود، می توانند خسارت های زیادی را به بار آورند و احتمال اشتباه آنها بسیار زیاد است.

 

 

سیستم دیپ فیک و اخبار دروغین

شاید یکی از مواردی که به عنوان مخاطرات هوش مصنوعی برای انسان به شمار می روند، ایجاد اخبارها و ویدیوهای فیک است. به کمک فناوری دیپ فیک و ایجاد شدن الگوهای رفتاری مختلف، اکنون برخی از افراد می توانند با ایجاد کردن خبرهای دروغین یا ویدیوهای غیر واقعی، اقدام به اخاذی یا انتشار اخبار کذب در دنیای مجازی نمایند. این موضوع به عنوان سیستم پردازش تصویر به شمار می رود، اکنون نیز به صورت محدود مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند مشکلات جدی را در آینده به وجود آورد.

کاهش تصمیم گیری های احساسی

یکی از مواردی که هوش مصنوعی هنوز قادر به درک آن نیست، احساسات است. مشخص کردن وضعیت یک احساس می تواند برای هوش مصنوعی سخت باشد و این موضوع سبب می شود تا در هنگام تصمیم گیری های مختلف، هوش مصنوعی با مشکل مواجه شود. به عنوان مثال تعصب های نژادی و مذهبی در صورتی که در یک هوش مصنوعی پیاده سازی نشوند، می توانند سبب بروز خسارت های زیادی شوند.

در حالت کلی مخاطرات هوش مصنوعی برای انسان هنوز کاملا مشخص نشده اما در بسیاری از جهات مانند پزشکی، هوش مصنوعی می تواند سبب بهبود سطح بهداشت جامعه شود. سیستم هایی که به عنوان هوش مصنوعی کار می کنند، هنوز نمی توانند همانند یک انسان به صورت خودمختار تصمیم گیری کنند و برنامه ریزی کردن بر روی این موضوع با تمام جذابیت هایی که دارد، خطر آفرین نیز خواهد بود، اما در کنار این موارد در صورت طراحی اصولی یک هوش مصنوعی می تواند در تصمیم گیری های مهم به انسان ها کمک کند.

 

در صورت نیاز به اطلاعات در زمینۀ سرور اچ پی، می توانید با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *