ریل کیت سرور چیست و چگونه نصب می شود ؟

HPE Smart Array SR Secure Encryption چیست ؟
14 خرداد 1401
انواع استوریج ای ام سی DELL EMC Unity XT
14 خرداد 1401
ریل کیت سرور چیست و چگونه نصب می شود ؟

احتمالاً تا کنون بارها اسم ریل کیت سرور را شنیده اید. می توان گفت که ریل کیت سرور یکی از تجهیزات مورد نیاز در نصب سرور بشمار می رود. رک سرور، بعنوان مجموعه ای از تجهیزات مخابراتی موجود در یک محفظۀ فلزی شناخته می شود که در کنار هم می توانند عملیات حفاظت از سرور را انجام دهند. پچ سرور، کابل ها، سوئیچ، ریل کیت و… از جمله اجزای موجود در رک بشمار می روند. در واقع می توان گفت که Rail-Kit سرور، بعنوان یکی از مهمترین اجزای رک سرور شناخته می شود. تجهیزات سنگین مورد نیاز برای اتصال سرور، با استفاده از ریل کیت درون رک قرار می گیرند. وظیفه اصلی یک ریل کیت سرور کمک به اتصال سرور اچ پی به شبکه و نگهداری آن بشمار می رود. railkit سرور بطور کلی از ۲ بخش تشکیل شده است. جزء اول جزئی ثابت است که روی پایه های رک قابل نصب است و جزء بعدی نیز به سرور متصل خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع مختلف ریل کیت سرور پرداخته و طریقۀ نصب آنرا بطور کامل بررسی نماییم. با ما همراه باشید.

انواع ریل کیت سرور (انواع Rail-Kitهای سرور)

ریل کیت سرور بطور کلی به دو دسته ریل کیت های کشویی و ریل کیت های ثابت تقسیم می شوند. در هنگام خرید ریل کیت، باید به این مسئله دقت کنید که یک نوع مناسب آنرا برای کار خود انتخاب کنید. چرا که هر نوع ریل کیتی ممکن است برای سیستم شما مناسب نباشد. از طرفی برای کار خود باید رک مناسبی نیز انتخاب کنید. برای مثال اگر می خواهید رک را در صنعت مخابرات مورد استفاده قرار دهید، بهتر است از انواع دو پستی استفاده کنید. یا اگر قصد دارید که از این تجهیزات در سازمان های بزرگ استفاده کنید، بهتر است انواع چهار پستی را انتخاب نمایید. در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد انواع ریل کیت سرور می پردازیم.

  • ریل کیت ثابت: ریل کیت سرور ثابت یا استاتیک، دارای مزیت های فراوانی است. سازگاری با اکثر انواع رک، قیمت ارزانتر این نوع ریل کیت و … از جمله مزیت های آن بشمار می رود. تنها مشکلی که در ریل کیت های استاتیک وجود دارد، این است که قابلیت تعمیر آسان ندارد. یعنی اگر این ریل کیت ها دچار مشکل شوند، باید از رک جدا شده و سپس تحت تعمیر قرار گیرند.
  • ریل کیت کشویی: ریل کیت های کشویی همانطور که از نام آنها پیداست، بصورت کشویی باز و بسته می شوند. بنابراین برای تعمیر این ریل کیت ها نیاز به جداسازی آنها از رک نخواهید داشت.

 

آموزش نصب ریل کیت سرور (آموزش نصب Rail-Kit سرور)

در این بخش چگونگی نصب ریل کیت سرور را بصورت گام به گام آموزش خواهیم داد. در گام اول لازم است که تجهیزات مورد نیاز برای نصب را تهیه کنید. ریل های رک چپ و راست، سینی مخصوص سرور و پیچ گوشتی Torx T-15 از جمله وسایل مورد نیاز برای نصب ریل کیت بشمار می روند. در ادامه به بررسی نصب ریل کیت می پردازیم.

۱) در مرحلۀ اول باید به آماده سازی سرور بپردازید. برای این کار باید ابتدا سرور را خاموش کنید. سپس کابل پاور ورودی را بطور کامل حذف کنید. در مرحله بعد باید سیم های برق متصل به منبع برق و سرور را جدا کنید. در آخر سایر کابل ها را نیز قطع کرده و سرور را در حالت افقی قرار دهید.

۲) در مرحله دوم باید ریل داخلی را خارج کنید. در این قسمت یک زبانه سفید می بینید که باید آن را کشیده و نگه دارید. با نگه داشتن این زبانه می توانید ریل داخلی کشویی را از ریل بیرونی جدا کنید. همین مراحل را باید برای ریل بعدی نیز تکرار کنید. برای این کار می توانید از تصویر زیر کمک بگیرید.

 

 

۳) در مرحله سوم باید ریل کیت سرور را در سینی مخصوص سرور نصب کنید. در کنار سینی پین هایی وجود دارد. شما باید شیارهای ریل را با این پین ها تراز کنید. سپس ریل را به انتهای سینی هدایت کنید تا کاملاً در جای خود قفل شود. در نهایت همین مراحل را برای ریل دیگر هم تکرار کنید.

 

۴) شما می توانید نشانگرهای جهتگیری را مشاهده کنید. باید در این مرحله این نشانگرها را روی ریل ها قرار دهید. انتهای جلویی ریل با کلمه front نشان داده شده است. انتهای عقبی ریل شامل دو بخش است. بخش سمت راستی با R و بخش سمت چپی با L نشان داده می شود.

 

 

۵) مرحله بعدی شامل بستن ریل کیت سرور به ستون های رک می باشد. ابتدا باید ضامن عقب نگهدارنده را به سمت عقب بکشید. سپس گیره های نصب شده روی فلنج را وارد منافذ رک کنید. سپس ضامن نگهدارنده عقب را آزاد کنید. همین مراحل را باید برای ضامن نگهدارنده جلو نیز انجام دهید. پس از انجام این مرحله باید مطمئن شوید که هر دو ریل حالت نصب عمودی یکسانی دارند.

 

 

۶) در مرحله آخر باید سینی مخصوص سرور را به سمت داخل رک هدایت کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، ریل ها به صورت اتوماتیک در جای خود قفل خواهند شد. با توجه به تصاویر می توانید به راحتی مراحل نصب ریل کیت سرور را انجام دهید. در این صورت کار شما تکمیل خواهد شد.

 

 

با توجه به موارد فوق می توان دریافت که ریل کیت سرور، بعنوان یکی از تجهیزات نصب سرور در داخل رک شناخته می شود. هنگام خرید ریل کیت سرور توجه نمایید که نوع ریل کیت باید با توجه به نوع رک انتخاب شود. در غیر اینصورت ریل کیت روی سیستم شما جواب نخواهد داد. برای مثال برای رک های دو پستی باید ریل کیت دو پستی و برای رک های چهار پستی باید ریل کیت چهار پستی انتخاب نمایید.

برای آشنایی بیشتر می توانید با همکاران ما در بخش فروش سرور اچ پی تماس حاصل فرمایید. کارشناسان خبرۀ سامانه فناوری فرتاک قبل از خرید هر محصولی اعم از سرور HP، استوریج HP و سایر محصولات، مشاوره های لازم را به شما ارائه خواهند نمود تا محصولی مناسب برای کسب و کار خود تهیه فرمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *