NIC Teaming چیست ؟

معماری کلاینت سرور چیست ؟
13 آبان 1401
هات پلاگ در سرور چیست ؟
13 آبان 1401
NIC Teaming چیست ؟

NIC Teaming یک رابط شبکه است که برای تیم سازی، شبکه سازی و مجازی سازی و مرتبط کردن کارت شبکه ها با یکدیگر بکار می رود. نیک تایمینگ این امکان را برای کاربر به وجود می آورد که چند آداپتور شبکه را با هم ارتباط دهد تا در سیستم عامل به عنوان یک واحد شناخته شود. در ویندوز سرورهای قدیمی برای نیک تایمینگ از دو آداپتور (یک برند) و یک نرم افزار به عنوان سومین عامل برای تیم سازی استفاده میشد. در این شرایط ترافیک ارسالی از طریق تیم سازی به صورت مجازی انجام می شد. با روی کار آمدن ویندوز سرور R2 2012 کار با تیم ساز شبکه نیک تایمینگ جذاب تر و راحت تر شد. در این ویندوز سرور شما میتوانید از هر کارت شبکه موجود و آداپتورهای مختلف، اتصال به سوئیچ های مختلف داشته باشید. تیم سازی NIC قابلیت این را دارد که از حد اکثر ۳۲ اتصال فیزیکی در هر NIC پشتیبانی کند. نیک تایمینگ از سیستم عامل ۲۰۰۸ به بعد معرفی شد و مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از NIC Teaming در صورت از بین رفتن یک کارت شبکه در سوئیچ، سرور همچنان به شکل یکپارچه عمل میکند. با استفاده از تیم سازی سرور قابلیت این را دارد که بدون وابستگی به کارت شبکه مخصوصی، به چندین VLAN دسترسی داشته باشد. نیک تایمینگ پیکربندی شبکه را در هاست مجازی و هاست فیزیکی روان تر و کار با آن را راحت تر کرده است. استفاده از نیک تایمینگ باعث میشود در دستگاه، تحمل خطا بالا رود و Load balancing نیز به خوبی اجرا شود. برای فهمیدن نیک تایمینگ، باید CCNA و نتورک پلاس را به خوبی بدانید. همچنین برای درک مطلب نیک تایمینگ آشنایی با مَک، آی پی آدرس، VLAN و آموزه های نتورک پلاس بسیار کاربردی است.

 

 

کاربردهای NIC Teaming

استفاده از مجازی ساز NIC Teaming برای مدیران شبکه بسیار محبوب است چرا که این فناوری برای بهبود عملکرد در شبکه بسیار کاربردی است. استفاده از نیک تایمینگ در شبکه سازی ویندوز بسیار موثر و کاربردی است. این قابلیت باعث سرعت بهتر و افزونگی بالاتر برای تیم سازی و جفت کردن شبکه با استفاده ی بیش از دو آداپتور است. نیک تایمینگ دارای قابلیت تعادل در بار است و از منابع شبکه به شکل بهینه استفاده میکند. این ویژگی با قابلیت افزایش پهنای باند و تقسیم صحیح ترافیک در چندین اتصال موجود در شبکه، در میان مدیران شبکه پر طرفدار است.

  • Loading Balancing: از این حالت در نیک تایمینگ برای متعادل کردن بار کاری در شبکه استفاده می شود.
  • Failover: از این حالت برای دفع خرابی در شبکه استفاده میشود. در صورت معیوب شدن یک کارت شبکه، کل شبکه متحمل خسارت نمی شود و در کارت شبکه های دیگر خللی ایجاد نمی شود. همچنین دیگر کارت های شبکه وظیفه کارت شبکه خراب شده را نیز انجام می دهند.

 

 

تنظیمات نیک تایمینگ

در تنظیمات قدیمی در سرورها، با اتصال سرور به چند سوئیچ، توسط چند کابل میتوان تنظیماتی ایجاد کرد. در نتیجه ی این کار سرور چندین آدرس آی پی دارد و با انجام تنظیمات نیک تایمینگ روی سرور، حالت لود بالانسینگ عمل میکند. با تنظیمات نیک تایمینگ به راحتی ارتباط با چند سوئیچ فیزیکی برقرار است و با این کار میتوان فقط از یک آدرس آی پی استفاده کرد. اعضای تیم نیک، همان کارت شبکه های مورد استفاده در سرور هستند که برای برقراری ارتباط در شبکه استفاده می شوند. نیک تایمینگ یک قابلیت بسیار منعطف در سرور است که کار مربوط به Link Aggregation/Load Balancing, Failover  و  VLAN را برای مدیران شبکه بسیار سهل و آسان کرده است. برای راه اندازی NIC Teaming در ویندوز سرور باید حالت های گوناگونی را مشخص کرد که در ادامه نام می بریم.

Teaming Mode: این حالت تعیین کننده ی چگونگی تقسیم ترافیک سرور و سوئیچ است.

Load Balancing Mode: لودینگ بالانس، تعیین کننده اینترفیس ها برای داده های ورودی و داده های خروجی است.

NIC Teaming in Virtual Machines: با تنظیمات نیک تایمینگ میتوان هاست یک ویرچوال ماشین را با یک آداپتور کارت شبکه مرتبط کرد. با این کار ماشین های مجازی یا ویرچوال ماشین ها می توانند ترافیک متعادلی در بین اعضای تیم خود داشته باشند. این کار باعث بالا رفتن کارایی ماشین مجازی میشود. امروزه نیک تایمینگ در ویرچوال ماشین ها برای کاهش CPU overhead کاربرد دارد.

 

 

راه اندازی NIC Teaming در ویندوز سرور

همانطور که گفتیم NIC Teaming باعث افزایش یافتن پهنای باند است و باعث میشود که کارت های شبکه به صورت یک تیم با هم همکاری کنند. اما این ویژگی دارای کاربرد و مزیت های دیگری نیز است. نیک تایمینگ باعث میشود از شکست فرایند شبکه جلوگیری شود. این بدان معناست که اگر یک کارت شبکه در تیم از کار بیفتد، بقیه کارت های شبکه میتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. کارت های شبکه دیگر در این زمان، آدرس آی پی کارت شبکه معیوب و پیکربندی آن را شبیه سازی کرده و وظایف آن را انجام میدهند. جهت راه اندازی NIC Teaming در ویندوز سرور مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

در گام اول باید وارد server manager شوید. روی سرور محلی رفته تا پنجره ای با عنوان داشبورد تنظیمات باز شود.

در این مرحله NIC Teaming به صورت disable است. این گزینه را فعال کنید. در کادر جدید باز شده می توانید دو آداپتور ایجاد کنید. با ایجاد آداپتور روی گزینه Tasks کلیک کرده و گزینه New Team را انتخاب کنید.

در کادر باز شده باید تنظیماتی صورت گیرد. اولین تنظیم مربوط به نام کارت مجازی است. در دومین تنظیم باید انتخاب کنیم که چند کارت شبکه در یک تیم داریم. تنظیم بعدی انتخاب حالت سوئیچ بر اساس کار آن است که بخش تنظیمات Teaming Modes نام دارد. چهارمین تنظیم برای Loading Balance است.

گام بعدی پیکربندی  NIC Teaming در ویندوز سرور است. پس از ساخت تیم جدید وارد کنترل پَنل شده و به بخش اتصالات شبکه بروید. در این قسمت یک اتصال شبکه با برچسب device labeled Microsoft Network Adapter Multiplexor Driver  میبینید. این همان آداپتور مجازی نیک تایمینگ است. به یاد داشته باشید که تمام تنظیمات و پیکربندی کارت شبکه با اطلاعات آداپتور تنظیم میشود و دیگر آدرس آی پی خود را ندارند.

 

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *