هات پلاگ در سرور چیست ؟

NIC Teaming چیست ؟
22 آبان 1401
سرعت چرخش یا RPM هارد سرور چیست ؟
22 آبان 1401
هات پلاگ در سرور چیست ؟

هات پلاگ یک ویژگی یا یک قابلیت حفاظتی است که در سیستم های روشن و در حال کار بسیار کاربرد دارد. تصور کنید میخواهید با سیستمی مانند سرور کار کنید که نیاز است همیشه روشن باشد و هنگام کار نیاز دارید به سیستم، دستگاه های جانبی را نصب و حذف کنید. در این زمان اگر بخواهید سیستم را به کلی خاموش کنید تا دستگاه های جانبی را نصب کنید، کار سیستم شما مختل میشود. برای اینکه اختلال در کار سیستم ایجاد نشود از قابلیت هات پلاگ استفاده میکنیم تا یک کامپوننت را به سیستم در حال اجرا (بدون نیاز به خاموش کردن سیستم) بی دردسر حذف یا نصب کنید. قابلیت Hot Plug برای سیستم های همیشه روشن بسیار مفید است. این قابلیت بیشتر در سیستم هایی کاربرد دارد که همیشه باید آماده ارائه سرویس باشند و همیشه در حال اجرا و پردازش باشند. سرور نوعی از سیستم های همیشه آماده به خدمت است که همیشه باید روشن باشد و خدماتی را ارائه دهد. اکثر درایوها مانند درایوهای SATA, HDD, SSD و لوازم جانبی مانند موس، کیبورد، پرینتر، کابل های متصل (HDMI)، دستگاه های منبع تغذیه و غیره به قابلیت پلاگ مجهز هستند. در مقابل قابلیت پلاگ یک قابلیت به نام non Hot Plug وجود دارد. قابلیت پلاگ به معنی مجهز بودن قطعه ی کانکتور است و نان پلاگ به معنی عدم تجهیز به کانکتور است. متصل کردن هارد مجهز به پلاگ، به SCI Cable کار دشوار و سختی است. کانکتور هارد، SCA است و بین منبع تغذیه یا پاور سرور و SCI سیگنال ایجاد میکند و دچار اختلال میشود.

 

 

Hot Plug در سرور چگونه کار می کند ؟

Hot Plug سرور اتصالات الکتریکی و مکانیکی ایمن را در سرور شناسایی میکند. با وجود این اتصالات ماژول های مجهز به قابلیت پلاگ را بدون هیچ گونه آسیب به دستگاه سرور، شناسایی کرده و از آن پشتیبانی میکند. با وجود قابلیت پلاگ، به شناسایی اقدامات مدیریتی نیازی نیست و به آسانی از این اقدامات در سیستم پشتیبانی میکند. برخی قطعات در سرور مثل کابل های USB و یا کابل های HDMI نیازی به نصب ندارند. اما برخی دیگر بعد از اضافه شدن به صفحه مادربرد نیازمند نصب و شناسایی توسط سیستم هستند. این قطعات نیاز به سازگار شدن با دیگر قطعات موجود در سرور دارند و برای این کار باید سرور راه اندازی مجدد یا به اصطلاح Restart شود. فرایند دیگر Hot Plug سرور به گونه ای است که شوک الکتریکی بین دو دستگاه را کنترل میکند و از آن محافظت میکند. برخی قطعات و ویژگی ها درون سرور و یا حتی قرار دادن برخی محافظ ها درون سرور باعث ایجاد اتصال الکتریکی و یا شوک الکتریکی هستند. عدم استفاده از ویژگی پلاگ در سیستم، قطعا به دستگاه، مادربرد و قطعه های اتصالی آسیب جدی وارد میشود. در سیستم IOS مکانیزمی طراحی شده است که برای شناسایی قطعه جدید اضافه شده و به شکل یک درایور کاملا اتوماتیک و خودکار عمل میکند.

 

 

تعویض هارد دیسک بدون نیاز به قابلیت هات پلاگ

میان مدیران شبکه و کاربران دیده شده که قصد تعویض هارد دیسک بدون هات پلاگ را دارند. تعویض هارد بدون مجهز بودن سرور به قابلیت پلاک کار مشکل و پیچیده ای نیست و نیاز به آموزش خاص و دشواری ندارد. این کار بسیار ساده است و فقط کافی است که با قطعه های سخت افزاری و سیستم های نرم افزاری آشنا باشید. درست است که این کار خیلی تخصصی نیست، اما در حین کار باید به نکاتی توجه داشته باشید. فقط چند مرحله جهت برداشتن کامل هارد دیسک و یا تعویض آن بدون قابلیت پلاگ وجود دارد که برایتان در ادامه ذکر می کنیم. برای تعویض هارد دیسک بدون پلاگ ابتدا درب محفظه ی هارد در سرور را باز کنید. ابتدا باید اتصال برق را قطع کرده و سپس اتصال کابل SCSI و هارد را از هم جدا کنید. قفل آزاد کننده هارد را فشرده و درایور را آهسته از محفظه خارج کنید. درایور را به آرامی در بخش متحرک میانی قرار داده و درایو را فشار دهید و کابل SCSI و برق را به هارد خود وصل کنید. حال درپوش محفظه درایو را در سرور قرار دهید.

 

 

Hot Plug و Hot Swap

شاید در ظاهر بگوییم که هات پلاگ و hot swap از لحاظ کارکرد تقریبا شبیه به هم هستند اما باید گفت اینطور نیست. قابلیت پلاگ برای اتصال قطعه به دستگاهی است که در حال انجام کار و پردازش است. قابلیت hot swap برای تعویض قطعه ی سیستم در حال انجام کار است. hot swap هنگامی که برای حفظ عملکرد سیستم در حال انجام کار، نیاز به تعویض سریع قطعه است و سیستم به هیچ عنوان نباید خاموش شود، قابلیت بسیار مفید و کاربردی است. Hot Swap برای تعویض یا جایگزین کردن قطعه ی معیوب با قطعه ی سالم، بدون Restart کردن سیستم یا سرور گفته میشود. در سرور قطعاتی وجود دارد که به راحتی بدون نیاز به خاموش کردن دستگاه می توانیم آنها را تعویض کنیم که اصطلاحا به آنها قابلیت تعویض داغ یا hot swappable میگویند. اکثر قطعات سخت افزاری برای اتصال و تعویض نیاز به خاموش کردن دستگاه دارند که به آنها اصطلاحا قابلیت اتصال سرد میگویند. از جمله این قطعات میتوان به CPU و حافظه رم اشاره کرد. نکته قابل توجه این است که در میان سرورهای نسل جدید و پیشرفته، این قطعات قابلیت hot swap را دارند. پس میتوانیم به طور مختصر و خلاصه بگوییم که قابلیت Hot Plug برای حذف یا نصب قطعات کاربرد دارد و قابلیت hot swap برای تعویض قطعات معیوب و جایگزینی قطعات سالم، برای سیستم های در حال انجام کار است. از مزیت های بزرگ hot swap میتوان به خاصیت عدم اختلال در سیستم فعال و روشن و یا عدم توقف سیستم روشن و فعال اشاره کرد. با وجود این دو ویژگی، به راحتی و با خیال راحت میتوان بدون روشن و خاموش کردن سیستم، قطعات مَدّ نظر را تعویض نمود. به عنوان مثال برای هات پلاگ میتوانیم وصل کردن قطعات جانبی کامپیوتر را نام ببریم، مثل کیبورد و موس که بدون نیاز به خاموش کردن سیستم می توانیم آنها را وصل کرده و یا حذف کنیم. برای مثال در قابلیت hot swap  میتوانیم در موبایل یا تبلت بدون نیاز به خاموش کردن سیستم موبایلی، سیم کارت را به راحتی تعویض نماییم.

 

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *