راهنمای خرید استوریج

هارد HP
20 دی 1399
تکنولوژی Hyper Threading چیست ؟
20 دی 1399
راهنمای خرید استوریج

اگر برای کسب و کار خود نیاز به  راهنمای خرید استوریج دارید، یا اگر می خواهید تحقیقاتی در این مورد داشته باشد، این مقاله مختصر و مفید برای شما تولید شده است. همانطور که می دانید ذخیره سازی، نشر و نگهداری اطلاعات به در سایۀ انعطاف پذیری و امنیت از مهمترین نیازهای کسب و کارهای امروزی است. از طرفی ابزارهای مختلف ذخیره سازی، از جمله هارد دیسک ها، DVDها، BlueRay و غیره نیاز به بستری امن جهت نگهداری، مدیریت و جلوگیری از آسیب دارند. استوریج ها تجهیزاتی متصل به کامپیوتر یا سرورها هستند که برای ذخیره ­سازی اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به موارد عنوان شده و همچنین با توجه به تنوع و انعطاف استوریج ها نیاز است به مواردی جهت انتخاب استوریج اشاره نماییم. اولین گام در راهنمای خرید استوریج شناخت اندازۀ کسب و کار و نیاز آن به چگونگی ذخیرۀ اطلاعات است. اگر مدیر IT یک مجموعه هستید و یا می خواهید برای نگهداری اطلاعات سازمان خود یکی از این تجهیزات را انتخاب کنید، در اولین گام پاسخ این چند پرسش را بیابید:

 • اندازۀ کنونی و پیش بینی آیندۀ کسب و کار چقدر است؟ ما اکنون و در آینده به چه مقدار فضا احتیاج داریم؟
 • هدف اصلی از ذخیره داده چیست؟ آیا می خواهیم اطلاعات در یک انبار داده جهت تهیۀ گزارش ­های پیچیده مدتها نگهداری و کم کم اضافه کنیم و یا هر روز مقدار زیادی از داده را با دیگران به اشتراک گذاشته و ممکن است ظرف مدت کوتاهی با مقدار زیادی از اطلاعات جایگزین شوند؟
 • آیا اطلاعات نیاز به رمزگذاری های پیچیده دارد؟
 • نوع اطلاعات مورد نظر چیست؟ یا مثلاً اگر ویدئو است نیاز به تبدیل Codec دارد؟
 • حتماً باید اطلاعات در محل فیزیکی خودمان نگهداری شود و یا باید خارج از محل و در بستر اینترنت و یا کلود نگهداری شود که دسترسی آسان به آن میسر شده و یا اصلاً این مورد برایمان تفاوت چندانی ندارد؟

با پاسخ­های دقیق و شفاف به این پرسشها می توان استوریج مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب نمایید.

در این بخش به شکل خلاصه، لیستی از قابلیت های عمومی که در خرید دستگاه ذخیره سازی لازم به توجه هستند اشاره می نماییم:

 • ذخیره سازی و به اشتراک گذاری اطلاعات: در انتخاب استوریج مطمئن شوید که دستگاه، به پروتکل های SMB/CIFS ، AFP و NFS در شبکه سازگار است و تجهیزات مناسبی برای ذخیره و استفادۀ اطلاعات در بستر شبکه است. همچنین مطمئن شوید اشتراک بین کامپیوترها با سیستم عامل های مختلف برای شما ممکن باشد.
 • بهینه بودن منابع و حداکثر بهره وری: یک استوریج باید دارای راهکارهایی جهت تهیه نسخه پشتیبان، به اشتراک گذاری فایلها بین سیستم عامل های مختلف و سیستم های مجازی، ارائه داده باشد. این امکانات باید مطمئن و قابل توسعه در آینده باشند.
 • مدیریت استوریج: منعطف بودن فضای مدیریتی و امکان مدیریت ساده و مطمئن RAID از مهم ترین خواسته های کسب و کارها می تواند باشد. اگر فرد راهنمای خرید استوریج به سازمان خود هستید، این وظیفه مهم را فراموش نکنید.
 • پشتیبان گیری و بازگردانی پشتیبان ها: بکاپ گیری مناسب در یک مرکز داده به صرفه و بازگردانی صحیح اطلاعات می تواند نیاز دیگر سازمان شما باشد.
 • امنیت: تکنولوژی امنیتی مورد نیاز خود را در نظر داشته باشید از جمله محدود کردن دسترسی و رمزنگاری، مسدود کردن IP کاربران مشکوک و Spam ها، رمزگذاری درایوهای اکسترنال جهت جلوگیری از سرقت اطلاعات و غیره.
 • کارکرد ممتد: اطمینان حاصل نمایید که بدون وقفه می توانید نیازهای ذخیره سازی خود را پوشش دهید، البته اگر به آن احتیاج دارید!

 

 

در این بخش نگاهی به برخی اصطلاحات مرسوم در انواع استوریج خواهیم انداخت:

 • DAS Storage یا Directly Attached Storage در واقع هر استوریجی است که مستقیم به سرور متصل است. این تجهیزات به اصطلاح یک Secondary Storage است.
 • NAS Storage یا Network Attached Storage راهکاری برای ذخیرۀ یکپارچه در شبکه با عملکردی مشابه فایل سرور است. عدم وابستگی NAS به سیستم عامل خاص و سازگاری با NFS و CIFS امکان کار کردن با سرورهای لینوکسی و ویندوزی را برای کاربران مهیا نموده است.
 • SAN Storage یا Storage Area Network برای ارتباط و استفاده در بستر شبکه به خوبی طراحی شده است. SAN برخلافNAS به شکل RAW یا خام در خدمت سیستم قرار گرفته و سیستم می تواند استوریج را با فایل سیستم خود، Format نماید. همچنین امکاناتی بیشتر از NAS برای کاربران فراهم خواهد نمود.
 • Tape Storage: راهکاری مطمئن از قدیم تا کنون است. از این راهکار بیشتر برای نگهداری اطلاعات آرشیوی برای مدت طولانی استفاده می گردد.

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد استوریج اچ پی یا استوریج EMC و دیگر تجهیزات شبکه و خرید سرور HP دارید، می توانید گشتی در سایر مقالات سایت زده و یا با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل نمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *