مقایسه RAID نرم افزاری و RAID سخت افزاری

پورت iLO در سرور HP
15 اسفند 1399
SAN چیست ؟
15 اسفند 1399
مقایسه RAID نرم افزاری و RAID سخت افزاری

استفاده از قابلیت RAID برای یکپارچه سازی چند هارد دیسک در کنار یکدیگر بکار می رود. این تکنیک برای بهبود عملکرد و افزایش امنیت اطلاعات انجام می شود. بکارگیری قابلیت RAID نیاز به دانش و امکاناتی دارد که در این مقاله ما به بررسی مزایا و معایب RAID نرم افزاری و RAID سخت افزاری خواهیم پرداخت. بهتر است بدانید که قابلیت RAID به دو شیوه مختلف قابل انجام بوده و این دو روش بصورت نرم افزاری و سخت افزاری هستند. هر یک از این روش ها مزایا و معایب مخصوص به خود را داشته و در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

مزایای استفاده از RAID نرم افزاری

یکی از مزایای استفاده از Raid نرم افزاری این است که این روش برای عملکرد خود، از توان پردازنده کمک می گیرد. به عبارت ساده، RAID نرم افزاری همانطور که از نام آن پیداست برای اجرای صحیح، از توان CPU استفاده خواهد نمود. پردازشگر در حالت عادی وظیفه پردازش تمامی فعالیت های سیستم و اجرای برنامه ها را برعهده دارد. انجام RAID نرم افزاری، در کنار سایر برنامه های سیستم عامل اجرا می شود. RAID نرم افزاری معمولاً مناسب موقعیت هایی است که سیستم، از توانایی نسبتاً خوبی برخوردار بوده و هارد دیسکی که در این روش به کار گرفته می شود همان دیسکی خواهد بود که سیستم عامل بر روی آن نصب شده است. استفاده از RAID نرم افزاری نیازی به کنترلر سخت افزاری مجزا نداشته و این امر سبب کاهش هزینه های راه اندازی خواهد شد.

 

 

معایب استفاده از RAID نرم افزاری

استفاده از RAID نرم افزاری جدا از مزایایی که دارد معایبی نیز خواهد داشت. بهتر است بدانید که انجام این عمل بصورت مجازی، سرعت بسیار کمتری نسبت به نوع سخت افزاری آن خواهد داشت. اجرای RAID نرم افزاری به کمک استفاده از قدرت پردازشگر صورت می گیرد و از آنجاکه عملیات پردازش، همیشه با اجرای برخی محاسبات همراه است، سرعت اجرای این روش نسبت به RAID سخت افزاری بسیار کند خواهد بود. همچنین یکی دیگر از معایب آن این است که نمی توان از آن برای یکپارچه سازی پارتیشن های موجود بین سیستم عامل ها استفاده نمود. نکته مهم در مورد RAID نرم افزاری این است که در صورت آسیب دیدن یک دیسک، جایگزین کردن یک دیسک جدید با آن کمی دشوار خواهد بود. بطور خلاصه معایب استفاده از RAID نرم افزاری شامل موارد زیر است:

 • عمل پردازش با سرعت آهسته انجام می پذیرد.
 • وجود برخی محدودیت ها هنگام تغییر سیستم عامل.
 • نمی توان از ویژگی کش در آن استفاده نمود.
 • بدلیل ماهیت نرم افزاری، در مقابل ورود ویروس ها بسیار آسیب پذیر است.
 • در صورت بروز مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری، ممکن است تمامی اطلاعات حذف شوند.
 • عدم وجود قابلیت حفاظت و مدیریت دیسک های خراب در منوی بوت.

 

 

مزایای استفاده از RAID سخت افزاری

استفاده از قابلیت RAID سخت افزاری در مقایسه با RAID نرم افزاری، گزینه مناسب تری خواهد بود. به این علت که انجام تمامی عملیات پردازشی، توسط کنترلر RAID انجام شده و دیگر پردازنده را درگیر نخواهد کرد. البته استفاده از RAID سخت افزاری نیازمند به تهیه و استفاده از RAID Controller است. انجام این روش کاملاً مجزا از سیستم عامل صورت می گیرد که از مزایای آن می توان به سرعت بسیار بالای آن اشاره کرد. یکی دیگر از مزایای استفاده از RAID سخت افزاری در هنگام خراب شدن یک هارد دیسک است که جایگزین نمودن آن، بسیار ساده و آسان خواهد بود. بطور کلی مزایای استفاده از این روش شامل موارد زیر است:

 • انجام عملیات با سرعت بالا صورت می گیرد.
 • از قابلیت جایگزینی دیسک سالم با دیسک خراب به صورت آنی برخوردار است.
 • برخورداری از امنیت بالا در حفظ اطلاعات.
 • امکان نصب کارت گرافیک به صورت مجزا وجود دارد.
 • مدیریت تمامی دیسک ها بصورت همزمان قابل انجام است.
 • برخورداری از قابلیت حفاظت و مدیریت دیسک های خراب در زمان بوت.

 

 

معایب استفاده از RAID سخت افزاری

انجام RAID سخت افزاری علاوه بر مزایای بسیار خوبی که دارد، معایبی نیز خواهد داشت که از جملۀ آن می توان به هزینۀ بالای راه اندازی اشاره کرد. انجام RAID سخت افزاری نیازمند به تهیۀ یک کنترلر مجزا بوده و همین امر سبب افزایش هزینۀ راه اندازی آن می شود. از دیگر معایب آن این است که در صورت خراب شدن کنترلر مورد نظر، تهیۀ یک کنترلر جدید و سازگار با کنترلر قبلی، کمی مشکل خواهد بود.

 

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد استوریج اچ پی یا استوریج EMC و دیگر تجهیزات شبکه و خرید سرور HP ، می توانید با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل نمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *