انواع روش های بکاپ از سرور

راهکارهای افزایش امنیت در سرورها
18 مرداد 1401
ویژگی های امنیتی ویندوز ۱۱
18 مرداد 1401
انواع روش های بکاپ از سرور

بکاپ سرور چیست و چرا داشتن آن مهم است ؟

یکی از مهمترین دلایل داشتن بکاپ از سرور محافظت از داده ها هنگام رخدادی مانند قطعی برق است. از دست دادن داده های مهم در سرور یا بصورت تصادفی اتفاق می افتد یا گاهی بصورت عمد این اطلاعات از روی سرور پاک می شوند. گاهی خطای انسانی عامل این قضیه است و گاهی اطلاعات به سرقت می رود. طبق آمارهای موجود، خطای انسانی عامل اصلی از دست رفتن اطلاعات است. دستکاری اطلاعات مثل بروزرسانی نرم افزارها، ویرایش، تایپ و حذف کردن، کارهای روزمره ای هستند که کاربران انجام می دهند. قطعاً هنگام کار پیش می آید که یک کار خطا انجام شود. برای همۀ ما پیش آمده که اطلاعاتی مانند فیلم، عکس و یا اسناد را سهوی یا عمدی از دست داده باشیم که اکثر مواقع این اطلاعات بسیار مهم و حیاتی است. بکاپ گیری از این اسناد، یعنی داشتن کپی از اطلاعات و داده های مهم. زمانی که بکاپ یا کپی از اطلاعات و تغییرات در سیستم را داریم، اگر به هر دلیلی این دیتاها را گم کنیم و یا از سرور حذف شوند، می توانیم آنها را توسط بکاپ بازیابی نماییم.

 

 

مزایا و ویژگی های مهم بکاپ گیری از سرور

بکاپ از سرور در سطح سازمانی و شرکتی بصورت متمرکز و همیشگی انجام می گیرد. بکاپ گیری از سرور دارای مزایا و ویژگی هایی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 1. دسترسی آسان و سریع به داده ها: یکی از مهمترین ویژگی های بکاپ سرور، سهولت در بازیابی اطلاعات است. بعد از بکاپ گیری امکان دسترسی دوباره به فایل ها وجود دارد. اگر از سرورهای ابری استفاده می‌کنید، با استفاده از اینترنت سرعت دسترسی بالاتری به اطلاعات دارید.
 2. ایمن بودن اطلاعات در برابر قطعی برق و اتفاقات احتمالی: گاهی اتفاقاتی رخ می دهد که از دسترس انسان خارج است و کامپیوتر و تجهیزات ذخیره سازی را تهدید می‌کند. اتفاقاتی مانند، طوفان، قطعی برق و حوادثی این چنینی باعث تخریب درایو ذخیره ساز می‌ شود. اگر از اطلاعات بطور منظم بکاپ داشته باشید، با وجود این اتفاقات، نگران از دست دادن اطلاعات نیستید.
 3. حفاظت از داده ها در برابر خرابی هارد: هارد دیسک در طول زمان و به تدریج فرسوده می شود و یا به دلایلی آسیب می بیند و ناقص می شود. با از بین رفتن هارد، اطلاعات و داده ها نیز از بین می روند. با بکاپ گیری منظم اطلاعات مهم حفظ می شوند.
 4. استفاده از آنتی ویروس جهت جلوگیری از سرقت داده ها: در کنار بکاپ سرور بهترین کار استفاده از یک آنتی ویروس مناسب و قوی است که از داده های سیستم محافظت شود چرا که ویروس‌ های سیستمی یکی از عوامل تخریب و از بین رفتن اطلاعات هستند.
 5. بازیابی اطلاعات در زمان خرابی سیستم عامل: امکان دارد عوامل مختلفی باعث خرابی سیستم عامل شود. این خرابی ها اکثرا باعث خرابی نرم افزارها و خطاهای سیستمی در اپلیکیشن ها می‌ شود. پیشنهاد می‌ شود صحیح و مرتب از اطلاعات خود به روش های مختلف بکاپ تهیه کنید.

 

 

روش های بکاپ گیری از سرور

نرم افزارها از روش های بکاپ گیری از سرور متفاوتی استفاده می کنند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود :

 1. استفاده از Full backup: در این روش از بکاپ سرور، از تمام داده های موجود بکاپ گرفته می شود. مزیت این کار سهولت در بازیابی اطلاعات است اما یکی از معایب این روش، فضای زیادی است که برای ذخیره سازی استفاده می‌کند.
 2. استفاده از روش Incremental backup: بسیاری از نرم افزارهای مخصوص بکاپ گیری از این روش استفاده می کنند. در این روش اول فول بکاپ انجام می شود و در بکاپ گیری های بعدی فقط از تغییرات اعمال شده بکاپ گرفته می شود. مزیت این روش سرعت بالا در بکاپ گیری و فضای ذخیره سازی کم است، اما در بازیابی داده ها سرعت کمتر و پیچیده تری دارد.
 3. استفاده از روش Reverse incremental backup: این روش نیز اول یک فول بکاپ تهیه می کند و بصورت دوره ای بکاپ های بعدی با بکاپ فعلی همسان سازی می‌ شوند و نسخه های بکاپ قدیمی بازسازی می‌ شوند. در صورت بازیابی بکاپ ها نسخه های محدودتری را می‌ بینید و کار پیچیده پیش نمی رود.
 4. استفاده از Differential backup: این روش نیز مانند روش incremental backup است و فقط فایل هایی که تغییر می کنند را بکاپ گیری می کند. بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، بکاپ گیری به شکل اتوماتیک انجام شود.
 5. استفاده از روش Near-CDP backup: محافظت مداوم از داده روشی است که بعد از هر تغییر در داده و اطلاعات، سریعا بکاپ از آن گرفته می شود. نرم افزارهای اجرای این روش بکاپ گیری CDP نامیده می شوند که بصورت خودکار و اتوماتیک در بازه های زمانی مختلف مثلاً هر یک ساعت یا هر ۱۵ دقیقه یکبار بکاپ گیری incremental را انجام می دهد.
 6. روش کلود بکاپ: این روش امروزه رایج تر است و کاربران بکاپ خود را به کلودها منتقل می کنند. این روش کپی امنی از اطلاعات را فراهم می کند.

اشتباهات رایج در بکاپ گیری از سرور

هنگام بکاپ گرفتن از سرور ممکن است اشتباهاتی رخ دهد که به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود :

 • گاهی فکر می کنیم اطلاعاتی مهم نیست و از آنها بکاپ نمی گیریم.
 • ذخیره کردن بکاپ در همان درایوی که داده های اصلی وجود دارند.
 • نداشتن چندین بکاپ و تست نسخه بکاپ و تخریب نسخه بکاپ هنگام تست
 • عدم بکاپ گیری منظم
 • عدم برچسب زنی به فایل های بکاپ

 

نرم افزارهای مخصوص بکاپ گیری

شرکت ها برای اطمینان از سلامت بکاپ ها از نرم افزارهای مخصوص بکاپ برای سرور استفاده می کنند. در ادامه لیست تعدادی از معروفترین نرم افزارها را معرفی خواهیم نمود :

 • Acronis Cyber Backup
 • AWS Backup
 • Unitrends DRaaS
 • Altaro VM Backup for MSPs
 • Veritas NetBackup
 • Veeam Backup & Replication
 • Veritas Backup Exec
 • SolarWinds Backup
 • NAKIVO Backup & Replication
 • Altaro VM Backup
 • Cohesity DataPlatform
 • Druva Phoenix
 • Arcserve UDP
 • Barracuda Backup
 • EaseUS Data Recovery

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *