حقایق کمتر شناخته شده راجع به سرورها و ذخیرۀ داده

پیش‌بینی چالشهای مراکز داده در سال ۲۰۲۲
24 آذر 1400
معرفی ویندوز ۱۱ و ویژگی های آن
24 آذر 1400
حقایق کمتر شناخته شده راجع به سرورها و ذخیرۀ داده

حقایق کمتر شناخته شده راجع به سرورها و ذخیرۀ داده می تواند بسیار جالب باشد، زیرا این موارد مهم ترین چالش های مربوط به ساخت و نگهداری از سرورها می باشد. با بررسی این موارد و حل کردن برخی از این چالش ها، می توانید صرفه جویی بسیار زیادی در هزینۀ راه اندازی و نگهداری سرورهای خود داشته باشید. مهم ترین کار سرورها، ایجاد مرکزی مناسب برای ذخیره و پردازش داده ها به صورت طولانی مدت است. راه اندازی یک سرور کار ساده ای نیست و اگر ابعاد پروژه شما بسیار زیاد باشد، باید شرایط آب و هوایی، محل و حتی زمینی که در آن نیاز به احداث سرور دارید را نیز در نظر بگیرید. در این مقاله حقایق کمتر شناخته شده راجع به سرورها و ذخیرۀ داده را مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید به صورت دقیق در مورد شرایط ناگفته در حوضۀ سرور، اطلاعات کافی را کسب کنید تا در صورت نیاز بتوانید سرور موردنظر خود را راه اندازی نمایید.

تعداد مزارع بزرگ سرور در جهان

به دلیل تغییر کردن نوع کاربرد داده در جهان، سرورها نیز به مرور رشد زیادی پیدا کرده اند و این موضوع باعث شده تا در امسال به بیش از ۸٫۶ میلیون مرکز داده دسترسی داشته باشیم. البته اکثر سرورهایی که به شبکه اینترنت متصل هستند، دارای کاربری های بسیار کمتری هستند، اما به صورت کلی مزرعه های بزرگی که در این حوزه فعالیت می کنند، درحال رشد و قدرتمندتر شدن هستند. طبق بررسی های انجام شده، با ایجاد فرایندهایی چون پردازش های موازی، این احتمال وجود دارد که از سال ۲۰۲۱ شاهد کاهش پیدا کردن مزارع سرورها هستیم، اما در کنار آن حجم داده ها در حال افزایش است و طبق پیش بینی های انجام شده میزان فضای مورد نیاز مراکز داده، باید به حدود ۱٫۹۴ میلیارد متر مربع برسد. حقیقت امر این است که داده هایی که بزرگتر هستند، شانس بیشتری دارند و می توانند بهتر ذخیره سازی شوند.

حقایق کمتر شناخته شده راجع به سرورها و ذخیرۀ داده در زمینه ابعاد

یکی از مهم ترین مسائلی که بشر از همان ابتدا با آن درگیر بود، کاهش فضای مورد نیاز جهت نگهداری سرورها بوده است. این کار به لطف ایجاد ترانزیستورها بسیار زیاد بهبود پیدا کرد، اما اکنون این فضا نیز باید کمتر شود و در کنار آن قدرت سرورها نیز افزایش یابد. به همین دلیل شرکت ها به دنبال ایجاد تغییرات ساختاری درون سرورهای خود هستند. شرکت هایی که در این حوزه فعالیت دارند به خوبی می دانند که سرورها نیازمند برق هستند و کاهش مصرف برق در برخی از سخت افزارها، می تواند سبب ایجاد سود بیشتری شود، به همین دلیل در سال ۲۰۲۱ بیشتر شرکت ها در حال کار بر روی کاهش میزان مصرف برق و افزایش توان سرورهای خود هستند. البته این دو مورد با خنک شدن سرور شما ارتباط مستقیمی دارد و باید این موضوع نیز در نظر گرفته شود.

 

 

شهر لودون هر ساله در حال پیشرفت است

در میان حقایق کمتر شناخته شده راجع به سرورها و ذخیرۀ داده ها، اینکه یک شهر کوچک به عنوان کوچۀ مرکز داده شناخته شود، می تواند کمی تعجب آور باشد. اما به دلیل شرایطی که این شهر در اختیار شرکت ها قرار داده است. این بخش اکنون دارای ۶۰ مزرعه بزرگ سرور است که فضایی بالغ بر ۱۰ میلیون فوت مربع را پوشش داده است. طبق بررسی های انجام شده، قراردادهای دیگری در این شهر در حال پیشبرد است که نشان می دهد که ۳٫۵ میلیون فوت مربع دیگر نیز در این شهر در حال اضافه شدن به مزارع سرور می باشد. از نظر حقوق و درآمد باید گفت که بیش از ۷٫۲ درصد کل حقوق ایالت متحده آمریکا در این شهر توزیع می شود که نشان دهنده اهمیت آن در محیط شبکه است.

شرکت های سرویس دهنده در قطب شمال

بزرگترین مشکلی که سرورها با آن دست وپنجه نرم می کنند، وجود گرما و حرارت است. هر وسیله الکترونیکی در صورت داشتن دمای بیش از حد، احتمال دارد که با مشکلاتی مانند نوسانات و نویز همراه شود و این موضوع در رایانه ها و سرورهای قوی به دلیل ذخیره سازی داده ها، اهمیت بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل شرکت های بزرگی چون آمازون یا مایکروسافت در حال ساخت سرورهای زیر آبی هستند. فیس بوک به عنوان یکی از قوی ترین شرکت های ارائه دهنده سرور در جهان، اکنون یک پایگاه بزرگ در Luleå در اختیار دارد. این شهر در شمال سوئد قرار گرفته است که به دلیل آب و هوا و جمعیت کمی که دارد برای ساخت مزارع سرور بزرگ بسیار مناسب است.

 

 

افزایش بازیافت قطعات به کار رفته درون سرورها

زمانی که شما بتوانید قطعات خراب سرور خود را به نحوی تبدیل به پول نمایید، در این حالت برنده هستید. سرورها در اصل به عنوان تجهیزات الکترونیکی بزرگ شناخته می شوند، حال اگر قطعات خراب قابل استفاده باشند، بخش زیادی از سرمایه شرکت مجددا به سود تبدیل می شود. به همین دلیل بسیاری از شرکت های بزرگ در این حوزه مانند HP درحال کار بر روی سخت افزارهایی هستند که بتوانند میزان قابلیت استفاده مجدد آنها را افزایش دهند. به همین دلیل قطعات سرورها بعد از خراب شدند، می توانند از آن جدا، تعمیر و مجددا استفاده شوند که این موضوع سبب می شود تا شما بتوانید در هنگام خرابی قطعات خود، با هزینه کمتری، سخت افزار جدیدی را جایگزین کنید.

 

 

ذخیره سازی داده ها کار سختی است

در بین حقایق کمتر شناخته شده راجع به سرورها و ذخیرۀ داده اینکه هر روزه میزان داده ها و نحوه ذخیره سازی آنها سخت تر می شود، اصلا دور از انتظار نیست. گرم شدن زمین، افزایش دما و کم شدن آب مصرفی دلایلی هستند که سبب می شوند تا شرکت ها به سوی خلق سرورهای مجازی روی آورند. در حال حاضر بیش از ۴۷ درصد از شرکت های فعال در این حوزه، عنوان کرده اند که برای ذخیره سازی داده ها مشکلات زیادی دارند و این موضوع در حالی است که میزان تولید و ذخیرۀ داده در حال عبور از مرز ۵۰ برابر شدن است که این نشان می دهد، ساخت مزارع و نگهداری از سرورها کار بسیار سختی است.

ذخیره کردن داده ها گران و سخت است

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در حوضۀ داده ها می توان به آن اشاره کرد، گران بود هزینه سخت افزار به نسبت تولید داده است. در هر سال میزان هزینه ای که برای سخت افزار انجام می شود، ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش می یابد و این در حالی است که میزان داده ها چندین برابر می شود و به همین دلیل شرکت ها نیازمند خرید سرورها و تجهیزات بیشتری به نسبت درآمد خود هستند، لذا سرویس دهی در برخی از شرایط می تواند کار بسیار سختی باشد. همچنین داده ها تنوع زیادی دارند که برای ذخیره سازی بهینه هرکدام، باید شیوه ها و سخت افزارهای مختلفی را درنظر گرفت.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینۀ سرور HP، می توانید با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *