تفاوت PSU و PDU چیست ؟

تفاوت هارد سرور با هارد معمولی
2 دی 1400
نصب سرور در رک
2 دی 1400
تفاوت PSU و PDU چیست ؟

این محصولات از نظر طراحی و نوع کاربرد تفاوت های زیادی با یکدگیر دارند، اما در حالت کلی، از هر دوی این تجهیزات برای محافظت از سخت افزارهای مختلف در یک سرور استفاده شده و سبب افزایش تحمل خطا (FT) در شبکه می شوند. در مبحث برق رسانی و ایجاد ثبات در شبکه یکی از سوالات بسیار مهم، نوع استفاده از سیستم های برقی است.  PSU و PDU چه هستند  و چه کاربردی در محیط یک شبکه دارند. انتخاب یکی از این روش ها برای تامین برق به شما کمک می کند تا با هزینه های بسیار کمتر و امنیت بیشتری، بتوانید تمام شبکه و زیرساخت های آن را مدیریت کنید. برای یک سرور، برق رسانی درست و رله بودن جریان برق سبب افزایش عمر سخت افزارها می شود و این دلیل باعث ایجاد ثبات در شبکه و انتقال داده ها نیز می شود، به همین دلیل انتخاب کردن یک سیستم مناسب برق رسانی می تواند سبب رشد کسب و کار شما در حوزه شبکه و راه اندازی سرور شود.

PSU و PDU چه هستند و چه کاربردی دارند؟

در اصل PSU به عنوان عضو اصلی یک سرور به شمار می رود. این دستگاه که در داخل سرور نصب می شود، می تواند با دریافت جریان برق دریافتی و یکسان سازی آن، سبب بهبود عملکرد سخت افزارها در هنگام افت ولتاژ یا بروز مشکل در شبکۀ برق گردد. این محصول می تواند جریان AC را از منبع برق شهری دریافت نموده و به یک مقدار خاص از نوع DC تبدیل کند، به همین دلیل برای وسیله هایی که از لحاظ قیمت گران هستند، این محصول به شما کمک می کند تا عملکرد بهتری در نگهداری از سرور خود داشته باشید.

این نوع ابزارها در اصل به صورت پایه ای در هر سروری یافت می شوند و بسته به نوع دستگاه خریداری شده، کاربردهای بیشتری نیز می توانند داشته باشند. معمولا اجزای اصلی تشکیل دهنده این محصولات را ابزارهایی مانند، منبع برق AC، انواع ترانزیستورها، فیلترها و یکسو کننده ها تشکیل می دهند و با این روش می توانند با ایجاد تغییرات در جریان برق و یکسوسازی کردن آن، برق مورد نیاز سرور را تامین کنند. هرکدام از این تجهیزات دارای شکل های مخصوص به خود هستند و در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته شده اند. از طرفی PSU را می توان در کنار انواع واحد توزیع توازن نیز استفاده کرد.

PDU ها اما در سطح بسیار حرفه ای تر کار می کنند. این تجهیزات برای استفاده در سرورهای بزرگ ساخته شده اند. به کمک انواع PDU شما می توانید برق چندین دستگاه مختلف را به صورت ایمن تامین کنید. همچنین در محیط هایی که امکان نگهداری طولانی مدت داده ها وجود دارد نیز از این تجهیزات بیشتر استفاده می کند. در حالت کلی در مراکز داده و محیط های بزرگ استفاده از انواع PDU، سبب امنیت بیشتر سرورها خواهد شد.

PDU در بستر سرورهای بزرگ

باید این نکته را در نظر داشته باشید که این تجهیزات در ابعاد بزرگ نیز ساخته شده اند و برای راه اندازی سرورهای بزرگ مورد استفاده هستند. در اصل PDU های رک را می توان به صورت مستقیم در داخل رک های بزرگ سرور استفاده کرد. به کمک این تجهیزات براساس نوع و ظرفیت می توانید یک یا چندین دستگاه یا سخت افزار را به شبکه برق متصل کنید. این نوع تجهیزات تحمل خطای زیادی دارند و به دلیل وجود انواع خازن ها و فیوزهای محافظتی می توانند در برابر جریان های اضافه برق مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

تفاوت اصلی PDU و PSU در نوع عملکرد آنها نیست. بلکه ساختار و همچنین کاربرد PSU برای سرورهایی با ظرفیت های کم ساخته شده است. این تجهیزات محدود هستند و تنها برای مدیریت کردن رک های کوچک ساخته شده اند. اما دستگاه های بزرگ PDU که به واحدهای محافظتی برقی نیز مشهور هستند، می توانند در تمام سرور و شبکه مورد استفاده قرار بگیرند و از تمام قطعات محافظت کنند.

 

 

یکی از ویژگی هایی که سبب می شود تا PSUها برای تجهیزات و ابزارهای کوچک کاربردی تر باشند، قابلیت تغییر ولتاژ و نوع کاربری آنها است. این دستگاه ها می توانند به نسبت نوع محصولی که به آن متصل شده اند، جریان برق متفاوتی را ایجاد کنند و برای مدیریت کردن یک سرور یا تجهیزات شبکه کوچک بسیار مهم هستند. از طرفی PDU این قابلیت را ندارند و ویژگی ها در امکان ایجاد چندین منبع برق برای دستگاه ها می باشد.

از نظر هزینه نیز PDU ها بسیار گران قیمت تر از محصولات عادی هستند و می توانند در محیط هایی که امکان نگهداری و نصب رک در آنها وجود دارد، مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین قیمت بالا و نوع این تجهیزات به تعداد پورت های پشتیبانی آنها برای تامین برق نیز مرتبط است. در داخل مدار هر PSU شما می توانید به کمک فیلترها از یک جریان صاف و یکدست برق استفاده کنید و تحمل خطای شبکه خود را در برابر بروز مشکلاتی مانند نوسان برق محافظت کنید. برای پاسخ به سوال PSU و PDU چه هستند، در اصل مفاهیم دیگری مانند نوع ساختار نیز وجود دارد که سبب می شود، فرایند کاری این دو سخت افزار با هم متفاوت باشند.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *