کلاستر سرور مایکروسافت (Microsoft Cluster Server)

تراشه TPM چیست ؟
18 تیر 1401
پروتکل دروازه‌ مرزی (BGP) چیست ؟
18 تیر 1401
کلاستر سرور مایکروسافت (Microsoft Cluster Server)

کلاسترینگ سرور مایکروسافت، امکانی است که از طریق این شرکت در اختیار کاربران قرار گرفته است. شما با استفاده از این قابلیت می توانید، نرم افزارهایی که دارای داده های متغیر هستند را کلاستر کنید. کلاستر سرور مایکروسافت به مجموعه ای از سرورها اطلاق می شود که در کنار هم کار می کنند تا ظرفیت سیستم را ارتقا دهند. با استفاده از این قابلیت، در صورتیکه یکی از سرورها دچار قطعی یا خرابی شود، سرورهای دیگر وظیفه او را انجام می دهند. سرورهای کلاستری بطور معمول در برنامه های دارای داده های متغیر، پیام رسانی و … مورد استفاده قرار می گیرند. بطور کلی می توان گفت که سرورهای کلاستری، کلیات و ویژگی های یک سیستم را ارتقا می بخشند. در یک مجموعه کلاستر، هر بخش وظیفه ای مخصوص دارد که به آن عمل می کند. سرورهای کلاستری طوری برنامه ریزی می شوند که همزمان دو وظیفه را تحت پوشش خود قرار می دهند. محافظت از اطلاعات و پیکربندی کلاستر بعنوان این دو وظیفۀ مهم در کلاستر سرور مایکروسافت شناخته می شوند. فناوری کلاسترینگ سرور مایکروسافت شامل ۲ نوع مختلف است. در ادامه به شرح توضیحاتی در مورد این فناوری پرداخته و کلاستر سرور مایکروسافت را تشریح می نماییم.

 

معرفی فناوری های کلاستر سرور مایکروسافت، WSFC

کلاستر سرور مایکروسافت WSFC بعنوان اولین نوع از سرورهای کلاسترینگ شناخته می شوند. به این نوع کلاسترینگ سرور مایکروسافت در اصطلاح سرویس کلاستر نوع HA نیز گفته می شود. در ابتدا این سرور با نام اختصاری MSCS شناخته می شد ولی پس از سال ۲۰۰۸ از این سرور تحت عنوان Windows Server Failover Clustering (WSFC) یاد می کنند. این سرورها به گونه ای طراحی شده اند که از بروز Failure هنگام اجرای عملیات جلوگیری می کنند. به هر کدام از سرورها در اصطلاح یک NODE گفته می شود. در صورتیکه هنگام اجرای عملیات، عملکرد یکی از NODEها با اختلال یا قطعی مواجه شود، بلافاصله یک NODE دیگر جایگزین شده و وظیفه سرور قبلی را انجام می دهد. بطور کلی، کاربرانی که برای انجام کارهای خود از این سیستم های کلاستربندی استفاده می کنند، تنها چند ثانیه ممکن است متوجه اختلال سیستم شوند. پس از آن در کوتاه ترین زمان ممکن این اختلال بوسیله NODEهای جایگزین حل شده و سرور به کارکرد عادی خود باز می گردد.

 

معرفی فناوری های کلاستر سرور مایکروسافت، NBL

کلاسترینگ سرور مایکروسافت از نوع NBL، بعنوان جدیدترین فناوری موجود در این رده شناخته می شود. در واقع می توان گفت این روش کلاستربندی نیز مانند روش قبل عمل می کند اما شامل تفاوت هایی است. بعنوان مثال همانگونه که در بخش قبلی محتوا گفتیم در سرورهای FAILOVER، در صورت بروز اختلال در یکی از NODEها، یک NODE دیگر بعنوان جایگزین آن مشغول به کار می شود. اما در NBL، تمامی NODEها می توانند آمادۀ سرویس دهی در لحظه باشند. همچنین در سرورهای NBL، اگر هر یک از NODEها قصد ذخیره سازی اطلاعات را داشته باشند، این ذخیره سازی را در حافظه داخلی سرور مورد نظر انجام می دهند. در کلاستر سرور مایکروسافت از نوع FAILOVER، داده ها در یک فضای اشتراکی ذخیره می شوند. اشتراک فضای ذخیره سازی می تواند مزایای زیادی با خود به همراه داشته باشد. برای مثال در صورت ذخیره داده ها در یک فضای اشتراکی، آن ها دچار تناقض و ناهماهنگی نشده و Integrity داده ها در سیستم حفظ خواهد شد.

 

 

مزایای کلاستر سرورها

استفاده از کلاسترینگ سرور مایکروسافت شامل مزایای فراوانی برای کاربران فضای مجازی می باشد. با استفاده از سیستم کلاستر می توان براحتی در کنار افزایش حجم هارد، راندمان آن را نیز افزایش داد. چرا که سرورهای کلاستری عملیات کنترل و هدایت کلاینت را بخوبی انجام می دهند و از این طریق حجم هارد و راندمان کار خود را بصورت همزمان افزایش می دهند. از دیگر مزیت های استفاده از کلاستر سرور مایکروسافت می توان به سرعت بالای اجرای برنامه ها اشاره کرد. همانطور که می دانید، سرورهای کلاستری بصورت خوشه ای کار می کنند. به همین دلیل در صورت بروز خطا، کار اجرای برنامه فقط چند ثانیه مختل می شود و به سرعت به روند عادی خود باز می گردد. بنابراین سرعت اجرای برنامه با استفاده از سرورهای خوشه ای افزایش خواهد یافت. از مزایای استفاده از کلاسترینگ سرور مایکروسافت در شرکت های بزرگ نمی توان غافل شد. همانطور که می دانید، برنامه های شرکت های بزرگ باید بصورت مداوم در حال اجرا باشند و وجود اختلال در آنها، کل سیستم را دچار مشکل خواهد کرد. پس بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکل در این شرکت ها، استفاده از کلاستر سرور مایکروسافت می باشد.

 

تفاوت سرورهای FAILOVER و NBL

بطور کلی می توان گفت که کلاسترهای FAILOVER بیشتر در مکان هایی کاربرد دارند که کلاینت باید اطلاعات را بصورت مستمر به روز رسانی کند. از مهمترین انواع این سرورها می توان به دیتابیس ها، پرینتر، ایمیل و… اشاره کرد. اما کلاسترهای NBL در مواردی بکار برده می شوند که نیاز به آپدیت مداوم داده ها نیست. از مهمترین موارد استفاده از کلاسترهای NBL می توان به وب سرورها اشاره کرد.

 

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مفهوم کلاسترینگ سرور مایکروسافت و کارایی آن پرداخته و دو نوع مختلف کلاسترهای موجود را مورد بررسی قرار دادیم و ویژگی های هر یک را بطور جداگانه شرح دادیم. در ادامه تفاوت های موجود بین این دو نوع کلاستر را با یکدیگر مقایسه کردیم. با بررسی این تفاوت ها محل مناسب برای استفاده از هر یک از این کلاسترها را تشریح نمودیم. همچنین مزایای استفاده از کلاستر سرور مایکروسافت را ذکر کردیم تا با کاربرد آن بیشتر آشنا شوید. بطور کلی با استفاده از این کلاسترها می توانید ظرفیت و سرعت اجرای برنامه در سیستم خود را افزایش دهید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در فروش سرور اچ پی ای، با همکاران ما در واحد فروش سرور HPE در شرکت سامانه فناوری فرتاک تماس حاصل فرمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *