تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی

بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور
13 اسفند 1400
کاربرد پروتکل درخت پوشا در مدیریت طوفان انتشار
13 اسفند 1400
تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی

اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که در صورت داشتن چندین دستگاه متصل به هم در یک شبکه محلی، استفاده از سوئیچ مدیریت شده می تواند بسیار مفید واقع گردد. همچنین لازم به ذکر است که برخورداری از یک سوئیچ مدیریت شده، کاربر را برای آینده آماده تر می گرداند. این امر به این دلیل است که روز به روز بر تعداد دستگاه های هوشمند در خانه ها افزوده می شود. اگر علاقمند هستید که تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی را بدانید با ما در این مقاله همراه شوید. علاوه بر پاسخ سؤال ذکر شده شما با ویژگی های سوئیچ های مدیریتی و سوئیچ های غیر مدیریتی آشنا خواهید شد.

سوئیچ شبکه چیست؟

به عبارت ساده، سوئیچ شبکه (که سوئیچ اترنت نیز نامیده می شود) دستگاهی است پرسرعت، که بسته های دادۀ ورودی را دریافت کرده و آنها را به مقصد خود در یک شبکه محلی (LAN) هدایت می کند. بعبارت دیگر، سوئیچ “مغز” یک شبکه بوده و همۀ دستگاه های هوشمند را به هم متصل کرده و آن ها را قادر می سازد بدون توجه به مکانی که قرار دارند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. لازم به ذکر است که سوئیچ می بایست برای دسترسی به اینترنت به روتر و مودم متصل گردد. در مقایسه، Wi-Fi نقطه مقابل بی سیم سوئیچ اترنت می باشد. در کل دو نوع اصلی سوئیچ، شامل سوئیچ مدیریت شده و سوئیچ مدیریت نشده وجود دارد. در ادامه به این دو نوع اصلی سوئیچ پرداخته شده و سپس به هر یک از سوئیچ های مدیریت شده و غیر مدیریت شده به صورت مجزا پرداخته می شود.

 

 

سوئیچ مدیریت شده چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

سوئیچ های مدیریت شده عملکرد گسترده ای را برای یک شبکه محلی (LAN) ارائه می دهند. آنها دارای ویژگی های مختلفی از جمله موارد ذیل هستند:

 • QoS (کیفیت خدمات): این مورد پهنای باند را در اولویت قرار داده و تضمین می کند که داده های IP به آرامی و بدون وقفه وارد گردند.
 • SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده): SNMP امکان و اجازه برقراری ارتباط را به دستگاه‌هایی با سخت‌افزار یا نرم‌افزارهای مختلف می‌دهد.
 • RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol): این پروتکل امکان ایجاد مسیرهای متفاوت کابل کشی را فراهم کرده و از موقعیت های حلقه ای که می تواند باعث اختلال در عملکرد شبکه شود جلوگیری به عمل می آورد.
 • VLAN (شبکه‌های محلی مجازی) و LACP (پروتکل کنترل تجمع پیوند): این دو مورد افزونگی را فراهم کرده و موجب کاهش قابل توجهی در مقدار زمان خرابی می گردند. آن ها همچنین به کاربران اجازه می دهند تا یک شبکه پرسرعت را اولویت بندی، پارتیشن بندی و سازماندهی کنند.

سوئیچ مدیریت نشده چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

برخلاف سوئیچ مدیریت شده، سوئیچ مدیریت نشده کمی “بی مغز” به نظر می رسد. سوئیچ های مدیریت نشده در واقع دستگاه های پلاگین و پخش هستند و از هیچ قابلیت مدیریتی یا نظارتی برخوردار نیستند. این سوئیچ های ارزان قیمت، به سادگی دستگاه های اترنت را قادر به برقراری ارتباط می کنند. آنها به یک پیکربندی ثابت مجهز بوده و قابل تغییر نمی باشند. سوئیچ های مدیریت نشده اغلب برای اتصال دستگاه های لبه یا شبکه های کوچک منفرد با اجزای کم استفاده می شوند.

مزایا و معایب سوئیچ مدیریت نشده کدامند؟

سوئیچ های مدیریت نشده دارای مزایای زیر هستند:

 • ارزان بوده و می توانند گزینۀ مناسبی برای مبتدیان با شبکه های ساده باشند.
 • این سوئیچ ها دارای نصب آسان بوده و در بیشتر موارد، دستگاه‌های پلاگین ساده ای هستند که هر کسی توانایی راه اندازی آنها را دارد.
 • این سوئیچ ها به دلیل عدم نیاز به نظارت فعال، دارای استفادۀ آسانی هستند.

معایب سوئیچ های مدیریت نشده:

 • هیچ راه حلی برای نظارت بر ترافیک شبکه ارائه نمی کنند.
 • هیچ ویژگی پیشرفته مورد نیازی را برای شبکه های هوشمند یا بزرگ ندارند.
 • فاقد هرگونه گزینۀ مدیریتی برای دستگاه های IoT در شبکه هستند.

 

 

 

دلایل نیاز به سوئیچ های مدیریت شده در شبکه هوشمند خانگی چیست؟

تا حدودی به تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی پرداخته شد. اکنون شش دلیل اصلی برای استفاده از سوئیچ مدیریت شده برای شبکه های هوشمند خانگی وجود دارد که در ذیل به آنها پرداخته شده است.

 • سوئیچ های شبکه مدیریت شده براحتی قادر به ادغام چندین دستگاه IoT بدون تهدید عملکرد دستگاه یا شبکه در یک شبکه هوشمند خانگی می باشند.
 • با یک سوئیچ مدیریت شده، کاربر قادر به کنترل عملیات دستگاه می باشد. بعنوان مثال، اگر فناوری های پیشرفته ای مانند دستورات صوتی دارید، یک سوئیچ مدیریت شده به شما این امکان را می دهد که دمای خانه خود را کنترل کرده و تجهیزات آشپزخانه، چراغ ها، رایانه ها و غیره را خاموش و روشن نمایید.
 • سوئیچ های مدیریت شده دارای LACP (پروتکل کنترل تجمع پیوند) هستند. در طول دوره‌هایی با ترافیک بالا در شبکه، این پروتکل توزیع موثر بار داده را با افزودن پهنای باند از طریق یک پیوند فیزیکی جمع‌آوری می‌کند.
 • همانطور که می دانید همۀ خانه های هوشمند در معرض تهدید حملات سایبری قرار دارند. سوئیچ های مدیریت شده با برخورداری از ویژگی ACL (فهرست کنترل دسترسی) دسترسی غیرمجاز را مسدود کرده و با این عمل موجب محافظت در برابر مزاحمان سایبری می شوند، بنابراین ایمنی داده ها و فعالیت های شبکه هوشمند خانگی را فراهم می کنند.
 • ویژگی VLAN موجود در سوئیچ های مدیریت شده به توزیع ترافیک شبکه کمک می کند. حتی اگر همه دستگاه های کاربر به طور همزمان فعال باشند، ترافیک مسدود شده مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
 • در مواقع ترافیک شدید یا انواع دیگر مسائل فنی، یک شبکه اترنت ممکن است از کار بیفتد. در صورت بروز خرابی، سوئیچ مدیریت شده دارای RSTP است که با ارائه مسیرهای جایگزین برای ترافیک داده، هرگونه خرابی سیستم را کاهش می دهد.

سوئیچ های مدیریت شده دارای چه اشکالاتی هستند؟

کاربر می بایست هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از سوئیچ مدیریت شده در خانه هوشمند خود نکات منفی آن را نیز در نظر بگیرد. سوئیچ های مدیریت شده دارای اشکالاتی به شرح ذیل می باشند:

 • این سوئیچ ها گران هستند.
 • سوئیچ های مدیریت شده دارای رویه های راه اندازی پیچیده ای هستند.
 • برای نصب به متخصص شبکه یا فناوری اطلاعات نیاز می باشد.

 

اکنون که با ویژگی های سوئیچ های مدیریت شده و مدیریت نشده آشنا شدید، اگر تصمیم به خرید یک سوئیچ شبکه دارید، مدل های مختلفی از انواع سوئیچ در بازار موجود هستند. نکتۀ مهم در این میان آنست که نیاز سازمان یا مجموعۀ تحت مدیریت خود را بشناسید. پس از نیازسنجی و مشورت با متخصصان و کارشناسان شبکه، اقدام به انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه نمایید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی، با همکاران ما در بخش فروش شرکت سامانه فناوری فرتاک، تماس حاصل فرمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *