چیدمان و کانفیگ رم سرور HP

کارت HBA (گذرگاه میزبان) چیست ؟
4 خرداد 1401
SDS یا Software-Defined Storage چیست ؟
4 خرداد 1401
چیدمان و کانفیگ رم سرور HP

بطور کلی می توان گفت چیدمان رم سرور HP بعنوان یکی از اصلی ترین مراحل پیکربندی سرور شناخته می شود. به همین دلیل نحوۀ صحیح چیدمان رم سرور اچ پی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نحوۀ چیدمان رم سرور HPE معمولاً با توجه به شرایط مختلفی، متغیر است. یعنی نمی توانید یک روش ثابت برای چیدمان رم سرور خود داشته باشید. بلکه با توجه به نوع و مدل سرور و ظرفیت های مختلف آن باید این کانفیگ را انجام دهید. بدون انجام یک پیکربندی صحیح برای رم سرور، نمی توانید انتظار کارکرد بدون نقص از سرور خود را داشته باشید. در این مقاله به بررسی نحوۀ چیدمان رم سرور HP می پردازیم. همچنین ویژگی ها و نکات اساسی هنگام چیدمان را نیز شرح خواهیم داد. اگر قصد دارید که چیدمان رم سرور HP خود را بدون نقص انجام دهید، بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مهمترین نکات هنگام کانفیگ رم سرور HP

هنگام انجام مراحل چیدمان رم سرور HP باید نکاتی را مدنظر قرار دهید. نکته اول این است که حتماً قبل از انجام عملیات، باید سرور را خاموش کنید. پس از خاموشی سرور، دستگاه را از رک جدا کرده و پنل آنرا باز کنید. برای انجام یک چیدمان صحیح، پس از باز کردن پنل باید تعداد شیارهای DIMM موجود در آن را بررسی کنید. این شیارها ظرفیت رم سرور اچ پی را نشان می دهند. همانطور که در بخش قبل گفته شد، نحوه چیدمان برای رم سرورهای دارای ظرفیت های مختلف، متفاوت است. حال به بررسی نکاتی اساسی هنگام نصب رم سرور HP می پردازیم.

  • هنگام چیدمان رم سرور HP، باید از اسلات هایی استفاده کنید که پردازنده یا CPU در کنار آن ها نصب شده باشد.
  • باید دقت کنید که تعداد پردازنده را با توجه به ظرفیت اسلات انتخاب کنید. برای مثال برای اسلات هایی که قابلیت نصب دو پردازنده دارند، باید از دو پردازنده استفاده کنید. همچنین پس از نصب پردازنده باید تعادل DIMM را نیز در نظر بگیرید. یعنی به ازای هر CPU، باید یک DIMM با قدرت و سرعت مناسب انتخاب کنید.
  • برای اینکه به ظرفیت ماکسیسم حافظه دسترسی پیدا کنید، باید انواعی از رم سرور HP را انتخاب کنید که دارای سرعت های برابر باشند و قدرت آن ها نیز با قدرت CPU سنخیت داشته باشد. همچنین تعداد DIMM نیز روی این مسئله تاثیرگذار است.
  • نزدیک ترین اسلات هایی که در سمت راست CPU مشاهده می کنید، اولین اسلات هایی هستند که باید پر شوند. این اسلات ها به رنگ سفید دیده می شوند.

با رعایت این نکات اساسی و ابتدایی در چیدمان رم سرور HP می توانید به راحتی عملیات نصب را انجام دهید و میزان راندمان سرور را بالا ببرید. سرورهای HP نسل ۱۰ قابلیت نصب ۲ پردازنده را دارد. هر کدام از این پردازنده ها، چهار کانال دارند که هر یک از آن ها دارای سه اسلات DIMM می باشند. در شکل زیر می توانید ساختمان این نوع رم را در سرور اچ پی مشاهده کنید. با توجه به تصویر می توانید چیدمان رم سرور HP را به درستی انجام دهید. با توجه به شکل زیر می توان گفت اگر قصد داشته باشیم که تعداد ۳ رم را به سروری با یک پردازنده متصل کنیم، باید جایگذاری آن ها در اسلات های ۸ و ۱۰ و ۱۲ صورت گیرد. با رعایت اصل تعادل می توانید همین کار را برای پردازنده دوم نیز انجام دهید.

 

 

جدول زیر جزئیات چینش رم سرور اچ پی را نمایش می دهد :

 

۸ DIMM1
۱۰ ۸ DIMM2
۱۲ ۱۰ ۸ DIMM3
۱۰ ۸ ۵ ۳ DIMM4
۱۲ ۱۰ ۸ ۵ ۳ DIMM5
۱۲ ۱۰ ۸ ۵ ۳ ۱ DIMM6
۱۲ ۱۰ ۸ ۷ ۵ ۳ ۱ DIMM7
۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ DIMM8
۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۵ ۳ ۱ DIMM9
۱۲ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۱ DIMM10
۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۱ DIMM11
۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱ DIMM12

 

اگر قصد استفاده از رم برای سرور HP G9 را دارید، باید دقت کنید که نمی توان از رم های DDR3 برای آن استفاده کرد. ساختمان این نوع رم سرور نیز مانند مدل G10 به ازای هر پردازنده دارای ۴ کانال است و هر یک از این کانال ها دارای ۳ شکاف DIMM می باشند. در شکل زیر می توانید ساختمان این نوع رم سرور را مشاهده کنید.

 

برای آشنایی با چینش رم سرور اچ پی نیز می توانید از تصاویر زیر استفاده کنید. باید دقت کنید که چیدمان را بر حسب حروف انگلیسی و به ترتیب انجام دهید.

 

       

 

همانطور که گفته شد، باید دقت کنید که چینش رم سرور اچ پی را بر اساس ترتیب حروف الفبای انگلیسی انجام دهید. یعنی اول A، دوم B، سوم C و به همین ترتیب ادامه دهید. در صورتی که دو CPU روی سرور نصب شده باشد باید به این ترتیب عمل نمایید:

  • CPU1/A
  • CPU2/A
  • CPU1/B
  • CPU2/B
  • CPU1/C
  • CPU2/C

اگر قصد استفاده از رم برای سرور HP G8 را دارید، نسبت به نسلهای قدیمی تر نظیر نسل G6 و G7 سرور HP دارای پیشرفت های قابل ملاحظه ای می باشد. بعنوان مثال این RAM ها بعنوان اولین انواع رم سرور ۴ کاناله شناخته می شوند. این رم سرور از HP Smart Memory پشتیبانی می کند. شما می توانید با مشاهده شکل زیر با ساختمان این رم سرور و نحوه چینش آن آشنا شوید :

 

 

رم سرور HP از تجهیزات مهم برای پیکربندی سیستم بشمار می رود. رم سرورهای اچ پی انواع مختلفی دارند. چینش این رم ها با توجه به نوع و مدل هایی که دارند، متفاوت است. ما در این مقاله چینش رم سرورهای اچ پی نسل G10، G9 و G8 را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین شکل ها و کانفیگ های مورد نیاز را بررسی کردیم. شما با استفاده از تصاویر می توانید به راحتی چینش رم سرور را انجام دهید.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های حافظه های رم HP، می توانید با مشاوران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید. کارشناسان خبرۀ سامانه فناوری فرتاک قبل از خرید رم HP یا هر محصول دیگری اعم از فروش سرور HP، استوریج HP و سایر محصولات، مشاوره های لازم را به شما ارائه خواهند نمود تا محصولی مناسب برای کسب و کار خود تهیه فرمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *