ویژگی های سرور مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری

برترین نرم افزارهای بکاپ از سرور
4 اردیبهشت 1401
معرفی انواع پردازنده های اینتل
4 اردیبهشت 1401
ویژگی های سرور مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری

نرم افزارهای مالی و حسابداری یکی از ضروری ترین نیازهای امروزی تمام کسب و کارهای کوچک و بزرگ به شمار می آید. در حال حاضر هیچ کسب و کار، شرکت و سازمانی را نمی توان بدون وجود نرم افزارهای حسابداری پیدا کرد. تمام این مجموعه ها کارهای حسابداری خود را با استفاده از نرم افزارهای کاربردی مختلف انجام می دهند. چرا که علاوه بر آسانتر شدن عملیات محاسباتی، سرعت و دقت محاسبات نیز فوق العاده بالاتر می رود. نرم افزارهای حسابداری با حجم بسیار زیادی از داده ها، تجزیه و تحلیل های مالی مجموعه ای از اعمال مختلفی را نظیر حسابداری، بررسی حقوق و دستمرد و … با نهایت دقت انجام می دهند. در آخر نیز خروجی لازم را به صورت دقیق و طبق نظر مدیریت مجموعه در اختیار او قرار خواهند داد. به این ترتیب، دستگاه های ذخیره و پردازش اطلاعات با حجم بسیار زیادی از فایل ها و اطلاعات متنوع مواجه هستند. آیا بجز سرورهای مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری گزینه بهتری برای نگهداری و پردازش این حجم از اطلاعات وجود دارد ؟ بنابراین انتخاب سرور مناسب، بهترین راه ممکن به منظور نگهداری ایمن و مطمئن برای این حجم از اطلاعات هستند. دنیای حسابداری لبریز از اطلاعات مالی کوچک و بزرگ است. این اطلاعات مهم، روزانه توسط نرم افزارهای مختلف وارد سیستم های فروشگاه ها، شرکت ها و سازمان ها می شود. مهم ترین موضوع هایی که دغدغۀ صاحبان این محیط های گوناگون کاری قرار گرفته است عبارت است از:

 • اطلاعات مالی خود را به صورت کامل و بدون نقص حفظ کنند.
 • از کارکرد درست این اطلاعات اطمینان کامل داشته باشند.

 

 

انتخاب سرورهای مناسب به این دلیل مهم هستند که به بهترین شکل ممکن پاسخگوی دغدغۀ مدیران کسب و کارها خواهند بود. این سرورها مطمئن ترین و مقرون به صرفه ترین راه را پیش روی تمام مجموعه های دارای فعالیت های مالی قرار می دهند. سرورهای نرم افزارهای مالی و حسابداری می توانند اطلاعات را بصورت دقیق و کامل برای همیشه حفظ کنند. بنابراین امکان دستیابی به تمام اطلاعات را به منظور انجام محاسبات مالی به شکلی کاملاً مناسب فراهم می کنند. با نصب نرم افزارهای حسابداری روی این سرورها دیگر جایی برای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت. چرا که این سرورها مانع از بروز هر کدام از مشکلات زیر می شوند:

 • از دست رفتن اطلاعات و فایل ها
 • مخدوش شدن داده ها
 • کند شدن فعالیت های محاسباتی
 • آلوده نشدن اطلاعات و فایل ها

 

مهم ترین موارد برای خرید سرورهای مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری

هر کارخانه، فروشگاه، سازمان، شرکت و انواع کسب و کارها در تعداد کارکنان، نوع فعالیت ها و میزان تراکنش های مالی با یکدیگر متفاوت هستند. همین تفاوت ها از جمله مواردی محسوب می شوند که نقشی تعیین کننده در انتخاب یک سرور برای مدیریت نرم افزارهای مالی و حسابداری ایفا می کنند. در زمان خرید سرورهای مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری باید تمامی این شاخص ها را مورد توجه قرار دهید. تنها با توجه به این نکات است که می توانید مناسب ترین سرور را برای مجموعۀ خود خریداری نمایید.

فرکانس پردازنده

دقت به فرکانس پردازنده یا سرعت پردازنده یکی از نکاتی است که باید برای تهیه سرور نرم افزار حسابداری مدنظر قرار دهید. چرا که به هر اندازه فرکانس CPU بالاتر باشد، نرم افزار حسابداری که در اختیار دارید، سرعت و عملکرد بالاتری خواهد داشت.

حجم حافظه رم

اگر تعداد ایستگاه کاری در مجموعه ای که فعالیت می کنید از ۱۰ عدد بیشتر است، تنها توجه به فرکانس پردازنده کافی نیست. در اینصورت، باید هسته پردازنده (CPU) بالا و حجم حافظه رم بالا را برای مجموعۀ خود انتخاب کنید.

سرعت و امنیت

برای این که بهترین سرور را در اختیار داشته باشید، باید دارای سرعت و درجه اطمینان بالایی باشد. چون تنها در اینصورت است که اختلالی در روند فعالیت های شما ایجاد نخواهد کرد.

نحوۀ عملکرد با نرم افزارهای دیگر

یکی دیگر از مواردی که در زمان تهیه سرورهای مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری باید مورد توجه قرار دهید، وجود نرم افزارهای دیگر است. اگر روی سرور خود علاوه بر نرم افزارهای مالی نرم افزارهای دیگری هم نصب می کنید باید سرور خود را درست انتخاب کنید. یعنی باید بجای سرورهای تاور (Tower)، سرورهای سری رکمونت (Rack Mount) را مورد استفاده قرار دهید. البته در این مورد یک نکته مهم وجود دارد. این نکته در رابطه با سرورهای HP حتی از سری ایستاده ای نظیر ML350 صدق نمی کند. زیرا نصب نرم افزارهای مالی و دیگر نرم افزارها بصورت همزمان روی سرورهای این برند، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

فضای نگهداری و حجم کاری سرور

در صورتیکه در مجموعۀ سازمانی و یا شرکت شما، یک تیم مجرب از کارشناسان شبکه و مدیران IT مستقر بوده و در شبکۀ خود مجموعه ای از سرورها را بصورت یک رک داشته باشید، مسلماً سازمان شما در ابعاد سازمان های متوسط و بزرگ قرار خواهد داشت. بنابراین به منظور تهیۀ سرور مناسب، می بایست از مدل هایی انتخاب نمایید که بتواند با تجهیزات و فضای فعلی نگهداری تجهیزات شما سازگار باشد. مثلاً اگر در مجموعۀ خود از سرورهای HP بصورت Rackmount استفاده می نمایید، می بایست سرور نرم افزار حسابداری خود را نیز از میان مدل های این سری انتخاب نمایید و یا سرورهایی از سری Tower انتخاب نمایید که بتواند در رک نیز بوسیلۀ بسط های مخصوص پیچ شود. اما اگر مجموعۀ شما یک شرکت متوسط و کوچک بوده و در آن از کمک کارشناسان شبکه و IT بهره نمی برید، استفاده از سرورهای سری ایستاده یا تاور می تواند گزینۀ مناسب تری برای شما باشد. در اغلب موارد، استفاده از یک سرور اچ پی از سری های ۱۰۰ و ۳۰۰ پاسخگوی نیازهای یک مجموعه چه با ابعاد بزرگ و چه با ابعاد کوچک خواهد مگر در موارد خاصی که مجموعۀ شما بخواهد علاوه بر استفاده از سرور جهت عملیات حسابداری، از آن کاربردهای دیگری نیز داشته باشد که در آنصورت نیاز به کوچ به سری ۵۰۰ سرورهای HP نظیر مدل های HPE ProLiant DL580 G10 و HPE ProLiant DL560 G10 خواهد بود.

در صورتیکه قصد استفاده از سرورهای اچ پی را داشته باشید، می توانید سرور مناسب نرم افزار مالی خود را در سری ایستاده از مدل های زیر انتخاب نمایید :

و در صورتیکه بخواهید سرور مناسبی جهت استفاده در نرم افزارهای حسابداری داشته باشید، می توانید از سری خوابیده و یا رکمونت با مدل های زیر آنرا انتخاب نمایید :

 

 

خصوصیات سرورهای مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری

نرم افزارهای حسابداری کارایی های بسیار متنوعی دارند. کارایی آنها عموماً محاسبات پیچیده، گزارش های مالی مختلف و ارائه ی اطلاعات متنوع را شامل می شود. کارایی و امکاناتی که نرم افزارهای مالی در اختیار کسب و کارها قرار می دهند، می توانند بسیار گسترده تر از این موارد باشند. چرا که مشاغل گوناگون با یکدیگر متفاوت بوده و سطح نیاز آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به همین دلیل است که سرورهای مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری باید توانایی انجام درست و دقیق وظابف خود را داشته باشند. به این معنی که باید قادر باشند از ساده ترین تا پیچیده ترین محاسبات را به بهترین شکل ممکن پشتیبانی نمایند. انجام تمام محاسبات نیز باید دارای سرعت و عملکردی قابل قبول باشد. با توجه به این موارد می بایست ویژگی هایی برای سرورهای نرم افزارهای مالی و حسابداری در نظر گرفته شود که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

 • دارا بودن قابلیت توسعه و مقیاس پذیری (Scalability)
 • پشتیبانی از فضای ذخیره سازی ابری (Cloud Storage)
 • مجهز بودن به قابلیت کنترل و مدیریت از راه دور
 • انجام ذخیره سازی ایمن و بدون نقص
 • پشتیبانی از شبکه امن احراز هویت و رمزنگاری

آخرین نکته ای که برای انتخاب سرور مناسب نرم افزار مالی باید آنرا مدنظر داشت، تعیین ظرفیت مناسب برای ذخیره سازی داده های مالی است. توجه داشته باشید که برای فضای ذخیره سازی سرورهای مالی، می توانید از انواع هارد SSD با درگاه SAS و یا SSDهای با درگاه M.2 و قابل نصب بر روی شکاف PCI Express بهره جست. تعیین مواردی ازین دست نیازمند یک بررسی جامع در مورد این مسأله است که آیا سرعت پردازش اولویت شما است و یا ظرفیت بالاتر برای ذخیره سازی ؟ با در نظر گرفتن این موضوع، می توانید هارد مناسبی را برای سرور خود انتخاب نمایید و یا از کانفیگ های پایه در سرورهای HP استفاده نموده و در صورت لزوم آنرا ارتقا دهید.

نکته پایانی

باید این را بخاطر داشته باشید که لزوماً بهترین سرورهای مناسب نرم افزارهای مالی و حسابداری مناسب ترین نوع برای شما نیستند. به همین دلیل ابتدا باید لیستی از نیازمندی های خود را با توجه به نکات گفته شده تهیه نموده و سپس سرور مناسب را از بین سرورهای فوق مطابق با خواسته های خود تهیه نمایید.

در صورت نیاز به مشاوره و یا داشتن هرگونه سؤال در مورد سرور اچ پی می توانید از همکاران ما در بخش فروش شرکت سامانه فناوری فرتاک کمک بگیرید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *