بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور

تفاوت کانکتورهای فیبر نوری LC و SC چیست ؟
8 اسفند 1400
تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی
8 اسفند 1400
بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور

انجمن مهندسین گرمایش، برودت و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) یک سازمان بسیار تأثیرگذار است که انواع دستورالعمل‌ های صنعتی را تنظیم می‌ کند. اگرچه از نظر فنی مجبور نیستید از استاندارد ASHRAE پیروی کنید، اما انجام این کار می تواند سیستم های شما را بسیار مؤثرتر و کارآمدتر کند. در این مقاله به بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور خواهیم پرداخت.

یکی از بخش‌های کلیدی استانداردهای خنک ‌کنندۀ مراکز داده ASHRAE، کلاس ‌های تجهیزات است. همه تجهیزات اولیه فناوری اطلاعات بر اساس نوع تجهیزات و چگونگی عملکرد آن، به کلاس های مختلفی تقسیم می شوند. این کلاس ها در استاندارد ASHRAE ورژن TC 9.9 تعریف شده اند.

A1 : این کلاس شامل سرورهای سازمانی و سایر محصولات ذخیره سازی است. تجهیزات A1 ​​به سخت ترین سطح کنترل محیطی نیاز دارند.

A2 : تجهیزات A2 سرورهای عمومی، محصولات ذخیره سازی، رایانه های شخصی و ایستگاه های کاری هستند.

A3 : این کلاس تقریباً شبیه به کلاس A2 است که حاوی تعداد زیادی رایانه شخصی، ایستگاه های کاری خصوصی و سرورهای حجیم است. با این حال، تجهیزات A3 می توانند طیف وسیع تری از دما را تحمل کنند.

A4 : این کلاس دارای وسیع ترین محدوده دمای مجاز بوده و برای انواع خاصی از تجهیزات فناوری اطلاعات مانند رایانه‌های شخصی، محصولات ذخیره‌ سازی، ایستگاه‌های کاری و سرورهای حجیم اعمال می‌ شود.

مطالعاتی که طی بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور صورت گرفته، نشان می دهد عوامل اصلی که بر کارایی مراکز داده و اتاق سرور تأثیر می گذارند دمای هوا، رطوبت و آلاینده ها هستند.

 

 

دمای توصیه شده برای کلاس های ASHRAE

هدف اصلی کلاس های ASHRAE این است که بفهمند تجهیزات به چه شرایط عملیاتی نیاز دارند. اول از همه، دمای کلی اتاق سرور باید مطابق با استاندارد ASHRAE برای کلاس خود باشد. استاندارد ASHRAE همیشه توصیه می کند که تجهیزات در صورت امکان بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد نگهداری شوند. با این حال، هر کلاس محدوده عملیاتی مجاز بسیار گسترده‌ تری نیز دارد. این دستورالعمل ها عبارتند از:

A1: دمای عملیاتی باید بین ۱۵ درجه سانتیگراد (۵۹ درجه فارنهایت) تا ۳۲ درجه سانتیگراد (۸۹٫۶ درجه فارنهایت) باشد.

A2: دمای عملیاتی باید بین ۱۰ درجه سانتیگراد (۵۰ درجه فارنهایت) تا ۳۵ درجه سانتیگراد (۹۵ درجه فارنهایت) باشد.

A3: دمای عملیاتی باید بین ۵ درجه سانتیگراد (۴۱ درجه فارنهایت) تا ۴۰ درجه سانتیگراد (۱۰۴ درجه فارنهایت) باشد.

A4: دمای عملیاتی باید بین ۵ درجه سانتیگراد (۴۱ درجه فارنهایت) تا ۴۵ درجه سانتیگراد (۱۱۳ درجه فارنهایت) باشد.

 

رطوبت توصیه شده برای کلاس های ASHRAE

یکی از مسائل مهم در بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور این است که باید به رطوبت مرکز داده و اتاق سرور توجه زیادی به عمل آید. اندازه گیری رطوبت کمی پیچیده تر از دما است. تکنسین ها باید هم به نقطه شبنم که دما در هنگام اشباع شدن هوا است و هم به رطوبت نسبی که درصد اشباع هوا در هر دمای معین است توجه کنند. استانداردهای رطوبت برای کلاس های ASHRAE به شرح زیر است:

A1: حداکثر نقطه شبنم نباید بیشتر از ۱۷ درجه سانتیگراد (۶۲٫۶ درجه فارنهایت) باشد. رطوبت نسبی باید در بازه ۲۰ تا ۸۰ در نظر گرفته شود.

A2: حداکثر نقطه شبنم نباید بیشتر از ۲۱ درجه سانتیگراد (۶۹٫۸ درجه فارنهایت) باشد. رطوبت نسبی باید در بازه ۲۰ تا ۸۰ در نظر گرفته شود.

A3: حداکثر نقطه شبنم نباید بیشتر از ۲۴ درجه سانتیگراد (۷۵٫۲ درجه فارنهایت) باشد. رطوبت نسبی باید بین ۸ تا ۸۵ درصد باشد.

A4: حداکثر نقطه شبنم نباید بیشتر از ۲۴ درجه سانتیگراد (۷۵٫۲ درجه فارنهایت) باشد. رطوبت نسبی باید بین ۸ تا ۹۰ درصد باشد.

 

توصیه استاندارد ASHRAE در جلوگیری از ورود آلودگی ها

در ادامه بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور به موضوع تأثیر آلودگی ها بر کارایی مرکز داده می رسیم. آلودگی می تواند تلاش های شما برای صرفه جویی در انرژی را خنثی کند. ذرات شامل گرد و غبار، کثیفی، بتن محافظت نشده و پانل های سقفی، می توانند در فن ها و فیلترهای ورودی سرور جمع شوند. این ذرات باعث می شود فن ها سخت تر کار کرده و با مصرف انرژی بیشتر بر دمای سرور تأثیر می گذارد. هوای ورودی باید از قبل فیلتر شود، به ویژه در جاهایی که ساختمان، ترافیک سنگین یا گرده وجود دارد. باید به طور منظم ورودی سرور و فیلترهای تهویه مطبوع بررسی شده و در صورت لزوم تعویض گردند.

آلودگی گازی متفاوت است. سولفورها و هیدروکربن ها با رطوبت بالاتر از ۶۰ درصد رطوبت نسبی ترکیب می شوند. این ترکیبات اسیدهایی را تشکیل می دهند که اتصالات لحیم کاری را فرسایش می دهند. توصیه می شود هوای بیرون را از قبل فیلتر کنید، اما شکل آلودگی نوع فیلتر خاصی را که باید استفاده کنید تعیین می کند.

 

 

بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور؛ نکاتی در مورد طراحی اتاق ها

همانطور که می بینید، دستورالعمل های ASHRAE نسبتاً گسترده است. تقریباً هر سیستم خنک کننده دقیق باکیفیتی می تواند به راحتی به استانداردهای ASHRAE در یک مرکز داده دست یابد. برنامه ریزی دقیق طراحی مناسب می تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند و کار در مرکز داده را آسان تر کند.

طراحی سیستم خنک کننده پربازده

اکثر شرکت‌ ها می‌ خواهند در مصرف انرژی نیز صرفه‌ جویی کنند. از اینرو طراحی سیستم خنک‌ کننده‌ ای که مطابق با حداکثر دستورالعمل‌ های مجاز ASHRAE عمل می‌ کند، می‌ تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، دمای عملیاتی بالاتر می‌ تواند طول عمر تجهیزات را کوتاه کند و باعث شود که فناوری ناکارآمد، برای کار کردن از توان بیشتری استفاده کند. تجزیه و تحلیل دقیق این هزینه ها می تواند به شرکت ها کمک کند تا محدوده دمایی مناسب برای سیستم خود را پیدا کنند.

استفاده از سیستم خنک کننده سیال

هنگامیکه دمای دلخواه خود را تنظیم کردید، وقت آن است که به بررسی برخی از محصولات خنک کننده بپردازید. واحدهای CRAC و CRAH همیشه یک گزینه قابل اعتماد و مؤثر برای مراکز داده در هر اندازه هستند. یکی دیگر از رویکردهای محبوب، سیستم خنک کننده سیال است که از سیالات برای پخش گرما از سیستم های با دمای بالا استفاده می کند. بسیاری از شرکت‌ ها در اقلیم‌ های خنک‌تر نیز به سیستم‌های خنک‌ کننده اکونومایزر محیطی روی می‌ آورند که هوای سرد را از فضای باز بیرون می‌ کشند.

راه اندازی راهروهای سرد و گرم

وقتی به بررسی استاندارد ASHRAE در دیتاسنتر و اتاق سرور می پردازیم، می بینیم که بیشتر طراحی مرکز داده بر چیدمان محصولات تهویه مطبوع به روشی متمرکز است که کارایی بیشتری را فراهم می کند. راه اندازی راهروهای سرد و گرم می تواند یک تکنیک ساده و مفید باشد. این راهکار شامل قرار دادن راهروهای سرور پشت به پشت است تا هوای گرمی که از پشت خارج می شود در یک جریان واحد به دریچه خروجی جریان یابد. همچنین ممکن است بخواهید پیکربندی طبقه مرتفع را در نظر بگیرید، جایی که هوای سرد از طریق واحد خنک کننده کف وارد می شود. با طراحی دقیق جریان هوا و محل قرارگیری محصول، می توانید به استانداردهای ASHRAE دست یابید و در عین حال کارایی را بهبود بخشید.

 

 

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی، با همکاران ما در بخش فروش شرکت سامانه فناوری فرتاک، تماس حاصل فرمایید.

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *