قابلیت Stack Power و Stack Wise در سوئیچ Cisco

تفاوت HDD و SSD
1 اسفند 1399
پورت iLO در سرور HP
1 اسفند 1399
قابلیت Stack Power و Stack Wise در سوئیچ Cisco

سیسکو سیستمز (Cisco Systems) از شرکت های تولید کنندۀ تجهیزات مخابراتی و دیگر سخت افزارهای مربوط به شبکه است که سالانه تعداد زیادی از محصولات این شرکت در سراسر جهان به فروش می رسد. سیسکو سیستمز (Cisco) در ایالت کالیفرنیا قرار گرفته و هم اکنون با بیش از ۵۱،۰۰۰ کارمند مشغول به فعالیت است. از جدیدترین محصولات ارائه شده توسط کمپانی Cisco، سوئیچ های Cisco سری ۳۸۵۰ می باشند. از جمله مهمترین قابلیت هایی که به این سوییچ، اضافه گردیده قابلیتStack power و Stack wise است. ما در این مقاله سعی داریم این ویژگی ها را معرفی نماییم.

سوئیچ ۳۸۵۰ سیسکو از ۵ ماژول برای پشتیبانی پورت های Uplink استفاده می کند. پیکربندی این سوئیچ شامل ماژول های شبکه نیست. همچنین از دیگر ویژگی هایی که به سوئیچ های سری ۳۸۵۰ اضافه گردیده، قابلیت POE+ و POE است که امکان تأمین برق تا ۳۰ وات در هر پورت را به سوئیچ می دهد. از دیگر فناوری های به کار رفته در این سوئیچ، UPOE است که می تواند برای هر پورت سوئیچ، جریان برق ۶۰ وات را تأمین نماید. اما یکی از مهمترین قابلیت هایی که به این سوییچ ها اضافه گردیده،Stack Power و Stack Wise است که در ادامۀ مقاله به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 

 

قابلیت Stack Power

همانطور که عنوان شد، جدیدترین قابلیت اضافه شده به سری سوئیچ های ۳۸۵۰ قابلیت Stack است که از انواع موجود آن می توان به Stack Power و Stack Wise اشاره نمود. استک پاور یک سیستم ارتباطی بسیار قدرتمند و طراحی شده توسط جدیدترین فناوری های روز جهان است، که منبع تغذیه را بعنوان یک منبع مشترک میان تمامی سوئیچ ها به اشتراک می گذارد. این سیستم در سوئیچ های سیسکو تمامی منابع منفرد را جمع آوری نموده و آنرا به یک منبع قدرتمند تبدیل و در مسیر صحیح هدایت می نماید.

 

 

قابلیت Stack Wise

نکتۀ قابل توجه این است که کابل های استک وایز و استک پاورکاملاً از یکدیگر متمایز و متفاوت هستند. لازم به ذکر است که کابل های Stack می توانند به ۴ عدد سوئیچ متصل گردند. فناوری Stack Wise 480 را می توان از موفق ترین تکنولوژی های Stack wise دانست لذا این فناوری، از ساختار بسیار پیشرفته ای برخوردار است. Stack Wise یک باند ۴۸۰ گیگابایت در ثانیه دارد و برای ایجاد انعطاف پذیری میان Stack ها از نرم افزار IOS سیسکو استفاده می کند که توسط یک سوئیچ فعال، مدیریت می شود.

در این حالت سوئیچ فعال و سوئیچ آماده به کار در پشت Stack بصورت خودکار انتخاب می گردد. سوئیچ فعال بطور مداوم وظیفۀ همگام سازی و بروزرسانی ها را در تمام سوئیچ ها، اکسس پوینت، روترها و دیگر اجزای متصل برعهده دارد. اگر به هر دلیلی سوئیچ فعال از کار خود بازماند، سوئیچ آماده به کار عملکرد و وظایف آن را برعهده گرفته و فرآیند نگهداری استک را ادامه خواهد داد. یکی از اقدامات قابل توجه Stacking قبول اعضای جدید و یا حذف بدون وقفۀ موارد قدیمی در فرآیند سرویس دهی است.

لازم به ذکر است که Stack Wise-480 سیستم قوی و یکپارچه ای است که قابلیت انجام بر روی بیش از ۹ سوئیچ را دارا است. این سیستم با استفاده از یک IP مستقل، یک Telnet و یک CLI، قادر به مدیریت ساده، ارتقاء خودکار و سایر قابلیت ها است. علاوه بر این، Stack Wise-480 توانایی فعال نمودن سوئیچینگ های محلی در سری سیسکو Catalyst 3850 دارا است. در کل بوجود آمدن سرعت بالا در سوئیچ های عضو حلقۀ Stack توسط قابلیت استک وایز صورت می گیرد که این سرعت در مقایسه با قابلیت Stack Wise Plus در سوئیچ های سری ۳۷۵۰X بسیار بالاتر است.

ارتباط سوئیچ های سری ۳۸۵۰ با سوئیچ های سیسکو مدل WS-C3850-24T-S و WS-C3850-12S-S که تعداد پورت های متنوعی داشته و انواع مختلفی از پورت های مس، فیبر و ماژول های مختلف را دارا هستند، بر عهدۀ کابل های Stack Wise است. نکتۀ حائز اهمیت در این بخش این است که تمام سوئیچ هایی که در یک حلقۀ استک وجود دارند، همگی باید از یک نسخه از IOS XE استفاده نمایند. لازم به ذکر است که ترکیب سوئیچ های LAN base تنها بوسیلۀ IP Base یا IP Services پشتیبانی نمی گردد. سوئیچ کاتالیست سری ۳۸۵۰ که دارای مجموعه ای از ویژگی های پایۀ LAN است، فقط با سوئیچ های پایه LAN سری Catalyst 3850 توانایی stack شدن را دارد. همین روند دربارۀ IP Base و IP Services نیز می تواند صادق باشد.

 

 

اتصالات Stack Wise-480 و Stack Power

در حالت Redundancy یا به اشتراک گذاشتن قدرت، می توان قابلیت Stack Power را اعمال نمود. در این حالت (اشتراک گذاری) در Stack و در پشت سوئیچ ها قدرت ذخیره گردیده و در میان سوئیچ ها توزیع خواهد شد. زمانیکه کل میزان برق در پشت استک ذخیره شده است، حالت Redundan محاسبه می گردد که در اینجا، گنجانده شدن توان مصرفی منابع برق را خواهیم داشت. قدرت بدست آمده، در حالت ذخیره شده نگهداری خواهد شد و در مواقع لزوم، به سبب حفظ قدرت سوئیچ به آن اعمال می گردد. در صورتیکه اتصالات دستگاه منبع تغذیه، توانایی انجام وظیفۀ خود را به درستی نداشته باشد؛ شبکه بدون هیچ وقفه ای در عملکرد خود، فعالیت خود را ادامه خواهد داد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد سوئیچ Cisco، روتر Cisco و یا خرید سرور HP دارید، می توانید با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل نمایید.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *