کابل Cat 8 چیست ؟

Web3 چیست ؟
23 فروردین 1401
برترین نرم افزارهای بکاپ از سرور
23 فروردین 1401
کابل Cat 8 چیست ؟

یکی از مواردی که در یک شبکه و حتی تعیین پروتکل های آن اهمیت بسیار زیادی دارد کابل شبکه است. کابل شبکه به مجموعه ای از سیم مسی و یا شیشه ای گفته می شود که توسط یک روکش محافظت شده اند. این کابل ها معمولاً برای اتصال و انتقال داده میان کامپیوترهای یک شبکه، سوئیچ ها و سایر موارد استفاده می شوند. اگر کابل هایی که در در شبکه استفاده می شوند کیفیت لازم را نداشته باشند و یا نامتناسب باشند مشکلات متعددی را در شبکه ایجاد می کنند. برای نمونه امکان دارد مدت زمان ارسال و دریافت داده ها طولانی تر از معمول گردیده و کاربران مدت زیادی منتظر بمانند. کابل های شبکه بسیار متنوع هستند و استانداردهای هر یک از آنها متفاوت است. همچنین هر کدام از این کابل ها ظرفیت و محدودیت پهنای باند متفاوتی دارند که متناسب با هدفی که قصد انجام آنرا دارید باید از آن استفاده نمایید. یکی از به روزترین و جدیدترین کابل های شبکه که به بازار عرضه گردیده است کابل شبکۀ CAT8 است. این کابل در موارد خاصی استفاده می شود. نکتۀ بسیار جالب در مورد کابل های سری Ethernet Cat 8 این است که عدد نوشته شده در کنار آن، نشان دهندۀ سرعت، پهنای باند و درصد سیگنال و نویز است. هر چه عدد درج شده در کنار کابل ها بیشتر باشد نشان دهندۀ کیفیت بالاتر و در نتیجه سرعت انتقال بیشتر است.

 

 

کابل شبکه Ethernet Cat 8 نوعی از کابل های شبکه است که از زوج سیم های بهم تابیده تشکیل شده است. این زوج سیم ها از جنس مس بوده و دلیل اینکه این زوج سیم ها به یکدیگر تابیده شده اند، این است که در این حالت یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند که سیگنال می تواند براحتی از آن عبور کند. این کابل ها علاوه بر سیم های مسی دارای یک شیلد الکتریکی هستند که از سیم ها حفاظت میکند تا به همدیگر برخورد نکنند. کابل های شبکه CAT 8، یکی از کابل های شبکه جدید به شمار می رود. این کابل در مقایسه با کابل های هم خانوادۀ خود دارای پهنای باند بسیار زیادی است. پهنای باند این کابل در حدود دو گیگا هرتز است. در هنگام کابل کشی می توانید از  این نوع کابل ها تا مسافت ۳۶ متر استفاده نمایید. یکی دیگر از مزیت های شگفت انگیز این کابل این است که می توانند تا سرعت ۲۵ گیگا بایت در ثانیه و حتی در مواردی تا سرعت ۴۰ گیگابایت در ثانیه داده ها را منتقل نمایند. شکل ظاهری این نوع کابل ها دقیقا مشابه سایر کابل های شبکۀ هم خانوادۀ خود است.

 

 

انواع کابلهای  CAT 8

این کابل شبکه بصورت کلی به دو دستۀ کلی تقسیم می شوند: کابل های CAT 8.1 و CAT8.2. در کابل های CAT 8.1 از سوکت های معمولی استفاده شده است. این نوع سوکت ها از رایج ترین و پرکاربردترین نوع سوکت ها هستند که در بازار وجود دارند. نام این سوکت ها RJ-45 است. از این مدل کابل برای انتقال اطلاعات در سرعت های ۲۵ گیگابایت در ثانیه بیشتر استفاده می شود. این در حالیست که اگر قصد دارید اطلاعات شما با سرعت بالای ۴۰ گیگابیت بر ثانیه ارسال و دریافت شوند؛ باید از نوع دوم کابل یعنی کابل های CAT8.2 استفاده نمایید. سوکت این نوع کابل ها به اسم GG-45 در بازار شناخته می شود. یکی از بارزترین ویژگی این دو نوع کابل شبکه، اینست که با کابل های ورژن های قدیمی تر خود سازگار هستند. در نتیجه اگر شبکۀ شما قدیمی شده است، هنوز هم می توانید از این مدل کابل ها در ساختار خود استفاده نمایید.

موارد استفاده کابل CAT 8

این نوع کابل شبکه موارد استفاده زیادی دارند برای مثل می توانید در اتصالات تلویزیون، مودم، دوربین های مدار بسته و سایر سیستم هایی که مبتنی بر ارسال اطلاعات صوتی و تصویری هستند از کابل های شبکه استفاده نمایید. کابل های شبکۀ CAT 8 سرعت بسیار بالایی دارند. این خصوصیت باعث شده تا این کابل ها در فواصل کوتاه بیشتر مورد استفاده قرار گیرند. اگر در ساختار شبکه شما فواصل زیاد است، نمی توانید از این نوع کابل استفاده نمایید. منظور از فاصلۀ کوتاه، در حدود ۳۰ تا ۳۶ متر است. اگر بخواهید از این کابل ها در فاصلۀ بسیار زیاد استفاده نمایید، سرعت و فرکانس کاری آنها کمتر خواهد شد. در نتیجه استفاده از این مدل کابل ها در فاصلۀ متوسط یا دور اصلاً توجیه اقتصادی نداشته و بهتر است از کابلهای نسل های قدیمی استفاده نمایید.

همانطور که گفته شد این کابل شبکه در فاصله های بسیار نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد و نباید در فواصل بیشتر از ۳۶ متر از آن استفاده کنید. یکی از تفاوت های کابل شبکه CAT 8 با کابل شبکۀ هم خانوادۀ خود، میزان تابی است که در زوج سیم های آن وجود دارد. هر چه مقدار تاب سیم ها بیشتر باشد، قادر خواهد بود تا فرکانس بالاتری را از خود عبور دهد. شیلد یا محافظ در این کابل ها تا حد زیادی مانع از آسیب رسیدن به آنها خواهد شد. برای زیاد شدن میزان تاب این زوج سیم های بهم تابیده شده، باید دور هر زوج سیم شیلد قرار داشته باشد تا میدان مغناطیسی ایجاد شده از آن با میدان ایجاد شده در زوج سیم مجاور تداخل نداشته باشد. زیاد بودن میزان تاب در این سیم ها باعث شده است تا مس بیشتری مصرف شود چون طول سیم ها زیاد شده است. در نتیجه قیمت آن نیز از سایر کابلها گرانتر است.

 

بطور خلاصه، این کابل ها نسبت به کابل های نسخه های قبلی خود دارای سرعت بسیار بالاتری بوده و فرکانس بالاتری را از خود عبور می دهند. دلیل این موضوع زیاد شدن میزان تابی است که در سیم های بهم تابیده شده ایجاد شده است. به دلیل استفادۀ بیشتر از مس، قیمت این مدل کابلها نیز گرانتر شده است.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *