راهنمای خرید UPS (یو پی اس)

ویژگی های جدید ویندوز سرور ۲۰۲۲
23 اردیبهشت 1401
عیب یابی سریع شبکه و مشکلات رایج آن
23 اردیبهشت 1401
راهنمای خرید UPS (یو پی اس)

راهنمای خرید یو پی اس می تواند به شما کمک کند تا خریدی رضایتمندانه داشته باشید. با یک راهنما قادر خواهید بود مناسب ترین UPS موجود در بازار را برای خود تهیه کنید. به این ترتیب دستگاه شما با استفاده از آن عملکردی مطلوب خواهد داشت و شما نیز به هدف خود می رسید. در واقع یک راهنمای خوب در زمان خرید یو پی اس مثل یک نقشه راه عمل می کند. این نقشه با نشان دادن نکات مهم و اصولی به شما کمک خواهد کرد تا در مسیری درست حرکت کنید. انتهای مسیر نیز بطور قطع به رضایت شما بدلیل داشتن بهترین یو پی اس ختم خواهد شد. راهنمای خرید UPS به منظور رسیدن به بهترین نوع آن، یعنی تهیه مناسب ترین یو پی اس است. چرا که هر دستگاهی نیازمندی های خاص خود را دارد و باید از بین انواع یو پی اس یکی را برای آن دستگاه انتخاب کنید. بهترین مدل یو پی اس برای هر دستگاه یعنی مناسب ترین نوع آن که بهترین عملکرد را برای دستگاه دارد. بنابراین اگر یک مدل خاص در بازار به عنوان بهترین مدل معرفی می شود به این معنی نیست که شما حتماً آن را تهیه کنید. ممکن است این نوع دستگاه از کارایی لازم برای تجهیزاتی که شما در اختیار دارید، برخوردار نباشد. در نتیجه وسیله ای خریده اید که فقط یک هزینۀ فوق العاده سنگین را به شما تحمیل کرده است.

 

 

یو پی اس چیست ؟

یو پی اس کوتاه شده عبارت انگلیسی Uninterruptible Power Supply است. این عبارت به معنی منبع تغذیه بدون وقفه بوده، و بعنوان تأمین کننده برق مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع مثل یک سیستم برق اضطراری عمل می کند. یو پی اس ها از انرژی ذخیره شده در باتری خود را استفاده کرده، برقی که دستگاه ها نیازمند آن هستند را فراهم می کند. این عملکرد یو پی اس باعث می شود تا رایانه ها و دیگر تجهیزات در زمان قطعی و یا نوسانات برق خاموش نشوند. به همین دلیل است که با داشتن راهنمای خرید UPS می توانید سلامت دستگاه های حساس خود را تأمین نمایید. دستگاه های الکتریکی حساس با وجود این منبع تغذیۀ بدون وقفه، در صورت بروز مشکلات برق شهری هیچ آسیبی نمی بینند. مشکلاتی که در رابطه با برق مصرفی دستگاه های مختلف می تواند ایجاد شود عبارتند از:

  • اختلالات موجود در شبکه برق
  • قطع برق
  • افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ برق
  • تغییر فرکانس

طراحی انواع یو پی اس به شکلی انجام شده که در مقابل قطع و وصل شدن برق حساس باشند. بر همین اساس در صورت بروز مشکلاتی که به آن ها اشاره شد، با بهترین عملکرد به کمک دستگاه های مختلف الکتریکی می آیند. آنها با ایجاد هر نوع مشکلی برای برق مصرفی دستگاه، وظیفۀ تأمین ولتاژ و فرکانس ثابت را برای آن دستگاه بر عهده دارند. این کار را به گونه ای انجام می دهند که شما هیچ نیازی به خاموش کردن یا راه اندازی دوباره (Restart) دستگاه خود نخواهید داشت. به این ترتیب است که مانع از آسیب دیدن تجهیزات الکتریکی به ویژه انواع حساس آن ها می شوند.

 

 

راهنمای خرید انواع یو پی اس با توجه به اجزای آن

راهنمای خرید یو پی اس در این زمینه، به مشخصات این نوع منبع تغذیه بدون وقفه توجه می کند. این راهنما به مواردی اشاره دارد که باید در زمان خرید یو پی اس آنها را در نظر بگیرید. چرا که این تجهیزات به منظور حفاظت از طیف گسترده ای از دستگاه های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. از رایانه های شخصی و بسیار معمولی گرفته تا رایانه های متعلق به مراکز عظیم مخابراتی، کامپیوتری و صنعتی و مراکز داده جهت حفاظت از سرورها. یو پی اس ها نیز با در نظر گرفتن این تنوع در نیازها، طراحی و تولید می شوند. بنابراین تنها با توجه به تفاوت های موجود، بهره وری دستگاه های الکتریکی شما با تأمین مناسب برق توسط آنها بالا خواهد رفت. اجزای اصلی انواع یو پی اس را ۳ مورد زیر تشکیل می دهند:

باتری

باتری های این تجهیزات، اصلی ترین بخش آنها محسوب می شوند. هر کدام از آنها دارای ظرفیت متفاوتی هستند و نقش بسیار مهمی در عملکرد انواع یو پی اس ها ایفا می کنند. به این صورت که هر اندازه باتری دارای ظرفیت بیشتری باشد، مدت زمان بیشتری انرژی مورد نیاز دستگاه را فراهم می کند. پس به عنوان راهنمای خرید یو پی اس باید این نکته را مدنظر خود قرار دهید.

شارژر یو پی اس

تمام دستگاه های الکتریکی برای کار کردن به برق متناوب که برق شهری از همان نوع است، نیاز دارند. در صورتی که برق تولیدی باتری ها از نوع برق مستقیم است. شارژر (Charger) تبدیلی که در اینجا برای باتری لازم است را انجام می دهد. یعنی برق متناوب را به برق مستقیم که برای باتری مورد نیاز است، تبدیل می کند. نوع شارژرها را باید با توجه به اینکه باتری ها لیتیومی هستند و یا اسیدی انتخاب کنید.

اینورتر یا مبدل

اینورتر یا مبدل یو پی اس (Inverter) همانطور که از نام آن مشخص است، کار تبدیل نوع برق را انجام می دهد. مبدل ها برق مستقیمی را که در باتری یو پی اس ذخیره شده است، به برق متناوب تبدیل می کنند. این بخش از یو پی اس ها درست زمانی که برق شهری قطع و یا دچار اختلال شود، این تبدیل را انجام می دهد. همین امر باعث می شود تا دستگاه الکتریکی متصل به آن بدون هیچ وقفه ای به کار خود ادامه دهد. توان انواع یو پی اس به مبدل آنها بستگی دارد. به هر اندازه مبدل قویتر باشد، یو پی اس از قدرت و توان بیشتری برخوردار خواهد بود. بعبارت دیگر توانایی پشتیبانی از تعداد تجهیزات بیشتری را دارد. همین موضوع باعث می شود تا توان مبدل را بعنوان یک نکته مهم در راهنمای خرید انواع یو پی اس در نظر بگیرید.

 

 

در نهایت توجه داشته باشید که خرید انواع یو پی اس را با دقت کامل انجام دهید. بدون در نظر گرفتن نیازمندی های دستگاه هایی که مورد استفاده قرار می دهید، احتمال برطرف نشدن نیاز دستگاه شما وجود خواهد داشت. یعنی ممکن است UPS در صورت قطعی و یا مشکلات در سیستم برق، از عهدۀ برآورده کردن نیاز دستگاه های شما برنیاید. بنابراین ۳ راه بسیار راحت پیش رو دارید تا به سمت داشتن یک خرید همراه با رضایت هدایت شوید:

  • مشورت با کارشناس های فعال در این حوزه
  • توجه به وسیله یا وسیله هایی که قصد خرید یو پی اس را برای آنها دارید
  • دقت در مشخصات یو پی اس ها اعم از توان آنها، امکان تنظیم پارامترهای مختلف، میزان زمان پشتیبانی (Backup) و همچنین خدمات و پشتیبانی

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *