تأثیر هوش مصنوعی بر امنیت سایبری

کاربرد پروتکل درخت پوشا در مدیریت طوفان انتشار
1 فروردین 1401
کابل اترنت تک زوج یا SPE چیست ؟
1 فروردین 1401
تأثیر هوش مصنوعی بر امنیت سایبری

هوش مصنوعی شاخه ای از علم کامپیوتر است. همانطور که از اسم آن مشخص است، کامپیوترها و ربات ها به سمتی حرکت می کنند، که مانند انسان بتوانند یاد بگیرند و باهوش باشند. هوش مصنوعی این امکان را به ربات های می دهد تا نیازی به برنامۀ از قبل تعیین شده ای برای انجام کاری نداشته باشند و خودشان راه حلی را کشف کرده و آنرا عملی کنند. درست مانند انسان که ابزار او یادگیری اوست و این یادگیری به واسطۀ کسب تجربه و با استفاده از شبکه ای از اعصاب بهم متصل انجام می شود. در علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی نیز علمی تحت عنوان شبکه های عصبی وجود دارد که هدف آن یادگیری ماشین توسط شبکه های عصبی است و آموزش ربات توسط مجموعه ای از داده های از پیش مشخص شده که نتایج آن نیز مشخص است انجام می گردد. در سال های گذشته بصورت آزمایشی، برنامه ای نوشته شد که توسط آن کامپیوتر با تحلیل و یادگیری بازی شطرنج استاد بزرگ های دنیا، توانست کاسپاروف را شکست دهد. از آن زمان، برنامه نویسان به این فکر افتادند تا در زمینه های دیگر نیز از این فناوری استفاده کنند. هوش مصنوعی امروزه در حال گسترش است و در زمینه های مختلف زندگی، می توان ردپای آن را مشاهده کرد. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی، استفاده از آن در حملات سایبری است. هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که هنگام حملۀ سایبری، از خود انعطاف و خلاقیت نشان داده و حملات را غیر قابل پیش بینی تر از گذشته انجام دهد. پیش بینی می شود که صنعت هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ گردش مالی ای در حدود ۱۹۰ میلیارد دلار را رقم خواهد زد.

 

 

برای مقابله با حملات پیچیدۀ سایبری، می توانیم از هوش مصنوعی علیه خودش کمک بگیریم تا این حملات را تا حد زیادی خنثی نموده و به نوعی این جنگ علیه ربات ها انجام شود. برای مثال یکی از حملات ویرانگر با نام NotPetya از شکاف امنیتی مایکروسافت با بهره گیری از روش های هوش مصنوعی استفاده نمود و ضرر های زیادی را به این شرکت تحمیل کرد. این حملات با استفاده از هوش مصنوعی  و یادگیری ماشین در آینده می تواند بسیار خطرناک تر از گذشته باشد. راه حل های زیادی برای مقابله با این حملات توسط هوش مصنوعی ارائه گردیده است. برای مثال تکنیکی هایی مانند داده کاوی، سیستم های چند عاملی، شبکه های عصبی مصنوعی و … نمونه هایی از آن هستند.

تاریخچه امنیت سایبری

در گذشته و در زمان جنگ جهانی دوم، روش هایی برای حفاظت از اطلاعات، با تکنیک های رمزنگاری ابداع گردید تا اگر دشمن از متن پیام هم باخبر شد، به راحتی نتواند آن را رمزگشایی کند. دستگاه انیگما یکی از وسایلی بود که توسط آلمان ها ایجاد شده بود و به وسیلۀ آن، پیام ها را رمزنگاری می کرد. امروزه پدیده رمزنگاری از گذشته بسیار پیچیده تر شده است. اما با وجود این همه پیچیدگی، حفره های امنیتی زیادی وجود دارند که ممکن است توسط هکرها و سازمان های جاسوسی مورد حمله قرار گیرند.

 

 

امنیت سایبری چیست ؟

امنیت سایبری عبارت است از تمامی روش هایی که با استفاده از آن جلوی حملات هکرها و سازمان های جاسوس به لایه های امنیتی شبکه ها در بستر اینترنت گرفته می شود. این حملات با قصد وقفه در کسب و کارها، دریافت پول از کاربران یا نابودی و تغییر اطلاعات مهم صورت می پذیرد. در ادامه روش هایی را بررسی می نماییم که با بهره گیری از آن، هوش مصنوعی می تواند تا حد زیادی جلوی حملات سایبری را گرفته و یا آن ها را به موقع تشخیص دهد.

آپدیت نمودن دیتابیس و پیش بینی حرکات در مقیاس وسیع

هوش مصنوعی با به روز کردن پایگاه داده و همچنین بررسی و تجزیه اسناد، می تواند متوجه حرکات مشکوک بدافزارها شود. با این روش قبل از اینکه این بدافزارها بتوانند در مقیاس وسیع گسترش یابند، شناسایی شده و جلوی اینگونه حملات گرفته خواهد شد.

شناسایی فعالیت های غیرعادی

علاوه بر اینکه هوش مصنوعی می تواند دیتاها را آنالیز نماید، قادر است تا رفتار مشکوک کاربران را نیز شناسایی نموده و با بهره گیری از تکنیک های یادگیری ماشین، این شناسایی بسیار سریع و در مراحل اولیه اتفاق می افتد. در بعضی موارد بی نظمی های جزئی بنظر بی اهمیت می آیند، اما همین بی نظمی های به ظاهر کوچک، در کنار یکدیگر می تواند نشان دهندۀ یک خطر بزرگ باشد.

ردیابی و تشخیص

این موضوع کمی با روش های دیگر متفاوت است. در روش های قبلی، تمرکز بر روی فعالیت های کاربران است در صورتی که در روش ردیابی، تمرکز بر روی نقاط ضعف و نقص های امنیتی در داخل شبکه است.

 

 

پیشگیری کردن

با پیشرفت هوش مصنوعی، این فناوری قادر خواهد بود که مشکلات احتمالی را بیش از گذشته پیش بینی نموده و قبل از اینکه خطر تازه ای به وجود آيد، آنرا هشدار داده و راه حل تازه ای برای آن ارائه نماید. مسلماً در این روش، هزینه های احتمالی بشدت کاهش یافته و می تواند امنیت شبکه را در مقابل برخی از حملات سایبری ایمن نماید.

پاسخ سریع

این روش همانند درمان است. هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد، که ویروس یا بدافزار وارد سیستم عامل یا شبکه شده است. در این روش با استفاده از تکنیک های مختلف و تجزیه و تحلیل پایگاه داده، هوش مصنوعی می تواند امنیت سیستم را برقرار نموده اما نسبت به پیشگیری، هزینه های بیشتری بر شبکه تحمیل می گردد.

کاربرد هوش مصنوعی و امنیت سایبری در دنیای واقعی

این روش ها در دنیای واقعی در حال اجرا شدن است و مسلماً در آینده، راه زیادی در پیش داشته و می تواند به انقلاب تازه ای در این زمینه منجر گردد. گوگل هم اکنون برای حذف برخی از ایمیل های اسپم، از تکنیک های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می نماید. همچنین گوگل ادعا می کند که در روز ۱۲۲ میلیون اسپم را مسدود می نماید. همچنین غول کامپیوتری آی بی ام با سامانۀ شناختی واتسون، برای شناسایی حملات سایبری و دفع آن اقدام می کند. این سامانه از تکنولوژی یادگیری ماشین برای این منظور استفاده می نماید.

همچنین گوگل توسط یادگیری عمیق یا deep learning ویدئوهای قرار گرفته در فضای ابری این شرکت که همان یوتیوب است را سازماندهی می نماید. به این صورت که اگر تشخیص دهد کاربری رفتار مشکوکی دارد و یا از قوانین کپی رایت نبعیت نمی کند، بسرعت آن ویدیو را از فضای ابری خود حذف نموده و آن کاربر متخلف را شناسایی می کند.

سخن پایانی

آمارها نشان دهندۀ این موضوع است که هوش مصنوعی، روز به روز بیشتر در امنیت سایبری مورد استفاده قرار گرفته و از آنجاکه این تکنولوژی، اول راه است، در آینده بسیار گسترده تر و پیچیده تر خواهد شد. اما موضوع نگران کننده این است که هوش مصنوعی می تواند توسط هکرها و  سازمان های جاسوسی نیز مورد استفاده قرار گرفته و این موضوع حملات سایبری را هم بسیار هوشمندانه تر و سخت تر از گذشته خواهد نمود.

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (گرد آوری شده توسط تیم IT سامانه فناوری فرتاک)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *