معرفی سیستم های ذخیره سازی SAN یا Storage Area Network

فرتاک تامین تجهیزات شبکه - تجهیزات شبکه- تجهیزات شبکه و سرور تجهیزات سرور سیسکو تجهیزات سیسکو - فایروال سیسکو - تحهیزات اچ پی - سرور اچ پی - فرتاک - سامانه فناوری فرتاکفرتاک تامین تجهیزات شبکه - تجهیزات شبکه- تجهیزات شبکه و سرور تجهیزات سرور سیسکو تجهیزات سیسکو - فایروال سیسکو - تحهیزات اچ پی - سرور اچ پی - فرتاک - سامانه فناوری فرتاک
استارتاپ Perispica
4 مرداد 1399
حافظه پایدار دوخطی (NVDIMM) چیست ؟
4 مرداد 1399
معرفی سیستم های ذخیره سازی SAN یا Storage Area Network

SAN-Storage Area Network یک شبکه است که به بقیه قسمت های شبکه متصل می شود و امکان ذخیره سازی مشترک اطلاعات را بین تمامی اجزای شبکه ممکن می سازد. این ماشین که مجموعه ای از دیسک های ذخیره سازی اطلاعات است به کمک WAN و LAN با دیگر اجزای شبکه همچون سرورها ارتباط برقرار می کند و اطلاعات را به صورت بلوکی Block-Level Access در اختیار دیگر اجزا شبکه قرار می دهد.
به طور کلی چهار روش برای ایجاد ارتباط بین SAN و دیگر اجزا شبکه موجود است، SAS, iSCSI و FC و FCoE که به توضیح هرکدام می پردازیم.

SAN-Storage Area Network
SAS

Serial Attached SCSI یک پروتکل ارتباطی بین SAN و اجزا شبکه است. اگرچه SAS استاندارد سریع و آسانی برای استفاده در شبکه های کوچک است اما حقیقتا به علت وجود محدودیت های اساسی در زمینه ابعاد و فاصله بین پورت های ارتباطی نمی توان آنرا یک روش عملی و مفید برای شبکه های بزرگتر از ۴ سرور در نظر گرفت. 

Serial Attached SCSI
iSCSI

iSCSI-Internet Small Computer System Interface یک استاندارد IP-Based برای اتصال دستگاه های ذخیره ساز در سراسر شبکه به یکدیگر است. این استاندارد در لایه فیزیکی از Ethernet با سرعت های ۱Gbps یا ۱۰Gbps پشتیبانی می کند که به این سیستم امکان برقراری ارتباط مستقیم با سوییچ های Ethernet و IP Router ها را می دهد. وقتی سیستم عامل درخواستی دریافت می کند، یک دستور SCSI تولید می کند و یک بسته IP روی ارتباط Ethernet می فرستد. وقتی بسته در طرف دیگر دریافت می شود ، اطلاعات و دستور SCSI به کنترلر ارسال و سپس به ذخیره ساز منتقل می شوند. 

 iSCSI
FC-Fiber Channel

FC یک تکنولوژی برای انتقال اطلاعات بر روی فیبرنوری و با سرعت ۸Gbps و حداکثر ۱۶Gbps است که عموما برای ارتباط بین سرورها و سیستم های دخیره ساز استفاده می شوند از آنچا که این تکنولوژی ۳ برابر سریعتر از iSCSI است کم کم در حال جایگزین شدن با آن است. تکنولوژی FC منعطف تر است و می تواند تا ده کیلومتر طول داشته باشد . این تکنولوژی توانایی همکاری با SCSI , IP Protocol و پروتکل های دیگر را نیز دارد.

FCoE

Fiber Channel over Ethernet نیز یک روش دیگر ارتباطی است اما عموما از آن به عنوان روش جداگانه یاد نمی شود بلکه در واقع این روش ترکیب دو روش FC و اترنت برای همگرا کردن ترافیک سنگین شبکه در محیطهای شلوغ همانند سرورهای Blade است.

تفاوت های iSCSI و FC
قابلیت اطمینان

FC همواره به عنوان یک پروتکل بدون خطا در نظر گرفته می شود که فریم های ارسالی بدون اینکه در سوییچ دچار مشکل شوند به ترتیب دریافت می شوند. iSCSI هم یک سیستم کنترل و اصلاح خطای داخلی دارد ، در این پروتکل نیز فریم های ارسالی به ترتیب دریافت می شوند اما چیزی که در این پروتکل تضمین شده نیست، ارسال مجدد بسته های دچار مشکل شده در سوییچ است. البته با توجه به اصلاحاتی که در این پروتکل صورت گرفته است ارتباطات امروزی این پروتکل بسیار پایدارتر از گذشته است.

سرعت

شاید مهمترین برتری FC بر دیگر پروتکل ها سرعت آن باشد. سرعت ۱۰Gbps امروزه برای اترنت در دسترس است و برای FC سرعت ۱۶Gbps موجود است.

هزینه

قیمت سوییچ ها و ذخیره ساز های FC هنوز بالاتر از مشابه اترنت است ، همچنین نیاز به نیروی متخصص در Fiber Channel نیز یکی دیگر از هزینه های مطرح در زمینه استفاده از FC است.

استفاده در مقیاس‌های مختلف

برای استفاده شرکت ها و سازمان های کوچک و متوسط ، iSCSI بسیار به صرفه تر است در عین حال اینکه تمامی نیازهای آنها و ضریب اطمینان کافی را نیز ارائه می کند. همچنین با استفاده از این پروتکل دیگر نیازی به استفاده از سوییچ ها و کابل های خاص و گران قیمت وجود ندارد اما برای شرکت ها و سازمان های بزرگ شاید FC انتخاب بهتری باشد.

برتری های iSCSI

هزینه های تجهیزات کمتر نسبت به FC
ذخیره سازی بلوکی که قابلیت استفاده با vSphere VMFS را دارد.
سرعت و عملکرد بالا ۱۰Gbps اترنت
عدم نیاز به مهارت و تخصص خاص برای استفاده و نصب پشتیبانی از تایید هویت و رمزنگاری برای امنیت بالاتر
نصب سریعتر نسبت به FC

نقاط ضعف iSCSI

استفاده بیش از حد از منابع پردازشی سیستم
عملکرد و کارایی ضعیف تر نسبت به FC
تاخیر شبکه و ترافیک شبکه باعث افت کیفیت و عملکرد می شود

برتری های FC

سرعت بالاتر نسبت به اترنت
عملکرد و کارایی بالاتر
پایداری و اطمینان بالاتر
انتقال اطلاعات بدون از بین رفتن بسته ها
لایه امنیتی قوی تر نسبت به اترنت
تاخیر بسیار کم و تاثیر کم روی عملکرد پردازشی

نقاط ضعف FC

قیمت بالا
پیچیدگی نصب و استفاده
نیاز به تجهیزات سوییچ و کابلینگ جدید و گران قیمت
نیاز به نیروی متخصص در استفاده و راه اندازی
نصب زمانبر نسبت به اترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *