حافظه پایدار دوخطی (NVDIMM) چیست ؟

معرفی سیستم های ذخیره سازی SAN یا Storage Area Network
4 مرداد 1399
میکرو سرور نسل دهم HPE
4 مرداد 1399
حافظه پایدار دوخطی (NVDIMM) چیست ؟

ماژول حافظه پایدار (NVDIMM) گونه ای از حافظه های با دسترسی تصادفی می باشد. حافظه پایدار، حافظه ای است که در صورت قطع برق نیز داده را در خود حفظ می کند. برای مثال می توان به قطع برق ناگهانی، اختلال در کارکرد سیستم، و یا خاموش شدن طبیعی سیستم اشاره داشت. حافظه های پایدار (NVDIMM) کارایی نرم افزارها، امنیت داده، و زمان بازیابی سیستم در مواقع بروز اختلال را نیز بهبود و پایداری و قابلیت اطمینان درایوهای ذخیره سازی جامد (SSD) را به دلیل کاهش تبادل داده با آن ها ارتقاء می بخشند.
این حافظه ها در حالت عادی ممکن است از بخش حافظه اصلی مرسوم استفاده کنند و داده را در حافظه پایدار خود ذخیره کنند. در صورت بروز خطا در سیستم برق از یک منبع تغذیه پشتیبان موجود بر روی برد اصلی استفاده می کنند. حافظه های فرار سریع تر از NVDIMM ها بوده، به صورت بایت آدرس دهی می شوند و می توان بدون نگرانی نسبت به طول عمر دستگاه به طور دلخواه اطلاعات را بر روی آن ها نوشت. در عین حال داشتن حافظه های پایدار (و منبع تغذیه آن بر روی برد اصلی) هزینه تمام شده را در مقایسه با حافظه های فرار افزایش می دهند.
بر اساس دسته بندی سازمان استاندارد JEDEC، انواع حافظه های پایدار یا NVDIMM به سه دسته تقسیم می شوند.

NVDIMM-F:

ماژول حافظه دوخطی به همراه حافظه Flash. کاربران استفاده کننده از این نوع نیاز خواهند داشت تا از یک ماژول حافظه دوخطی ذخیره سازدر کنار یک حافظه مرسوم با دسترسی تصادفی استفاده کنند. این حافظه ها از سال ۲۰۱۴ در دسترس هستند.

NVDIMM-N:

ماژول حافظه دوخطی به همراه حافظه Flash و حافظه های دسترسی تصادفی مرسوم بر روی یک ماژول. در این نوع، سیستم به حافظه های مرسوم DRAM به صورت مستقیم دسترسی دارد. در صورت بروز خطا در سیستم برق، ماژول اطلاعات را از حافظه DRAM بر روی حافظه پایدار فلش کپی کرده و در صورت برگشت به حالت عادی این اطلاعات به حافظه DRAM بازخواهند گشت. این ماژول از یک منبع تغذیه کوچک بهره می برد.

NVDIMM-P:

مشخصات فنی این محصول در سال ۲۰۱۸ توسط JEDEC منتشر خواهد شد. این استاندارد قادرخواهد بود تا اطلاعات را با استفاده از فناوری ReRAM و رابط DDR5 درون حافظه اصلی ذخیره کند. این حافظه، یک حافظه پایدار از نوع DRAM را دارا خواهد بود و می تواند برای ذخیره سازی موقت داده های پر کاربرد به حافظه های فلش خارجی نیز دسترسی داشته باشد.

DRAM

ساختار استاندارد نشده NVDIMM:

این دسته که NVDIMM-X نامیده می شوند از حافظه DDR4 و ذخیره سازهای NAND Flash و حافظه DRAM بر روی یک ماژول بهره می برد. این نوع توسط Xitore توسعه یافته است.
از ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی اکثر حافظه های NVDIMM از NAND Flash به عنوان حافظه پایدار استفاده می کردند. فناوری های حافظه نو ظهور به منظور رسیدن به NVDIMM هایی بدون کش و یا دو حافظه مجزا در حال توسعه بودند. اینتل و میکرون اعلام کردند که از فناوری ۳D XPoint PCM در NVDIMM-F استفاده می کنند. سونی و وایکینگ تکنولوژی نیز نوعی NVDIMM-N را معرفی کردند که بر پایه فناوری ReRAM ساخته شده است. در سال ۲۰۱۵ سامسونگ و نت لیست NVDIMM-P را معرفی کردند که به طور بالقوه بر پایه Z-NAND ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *