تفاوت VCenter ،VCSA ،VSphere Client و Virtual Appliance

آخرین مقایسه آنتی ویروس ها توسط آزمایشگاه Av-Comparatives 2018
4 مرداد 1399
فرق-I-Moved-It-با-I-Copied-It-در-مجازی-سازی-VMware-چیست-2
فرق I Moved It با I Copied It در مجازی سازی VMware چیست؟
4 مرداد 1399
تفاوت VCenter ،VCSA ،VSphere Client و Virtual Appliance
vmware

گاهی اوقات بین واژه های VCenter ، VCSA و Virtual Appliance تداخل های معنایی پیدا می شود که بعضا ممکن است، در روند یادگیری این خلل ایجاد شود. در ساختارهای مجازی سازی مبتنی بر زیرساخت شرکت VMware، اساسا تعداد زیادی Hypervisor، یا نرم افزار مجازی ساز وجود دارد که مستقیما روی سخت افزارها یا سرورهای ما نصب می شوند و با استفاده از یک ابزار ساده ویندوزی، به نام VSphere Client می توان به تک تک آنها متصل شد و بصورت مجزا تنظیمات آنها را انجام داد، در پایین تصویر محیط VSphere Client را مشاهده می کنید. بنابراین ساده ترین ابزار مدیریت ESXi که بر روی سرورهای ما نصب شده است VSphere Client می باشد.

VSphere Client

VSphere Client

VCenter چیست ؟

مدیریت تک تک سرورها، شاید در مکان هایی که تنها چند عدد ماشین مجازی دارند و هیچگونه پیچیدگی در ساختار شبکه ندارند با استفاده از VSphere Client معقول باشد. اما وقتی صحبت از مدیریت کردن ده ها و شاید صدها و بعضا هزاران سرور سخت افزاری که روی همه آنها ESXi نصب شده است، با این ابزار بصورت تک تک بی معنی است و در اینجاست که ما از یک ابزار دیگر به نام VCenter استفاده می کنیم. در واقع VCenter این قابلیت را دارد که تک تک ESXi های نصب شده روی سرورهای مختلف را، درون خود جای بدهد و این امکان را به شما بدهد که بتوانید بصورت متمرکز و یکجا آنها را مدیریت کنید.

VCenter

VCenter

با استفاده از عضو کردن ESXi ها در VCenter، دیگر نیازی نیست بصورت مجزا به هر سرور متصل شوید. ابزار VCenter، در دو حالت از طرف شرکت VMware ارائه شده است ، در حالت اول یک نرم افزار دارای فایل EXE می باشد که در سیستم عامل ویندوز سرور نصب می شود و یک کنسول مدیریتی تحت وب در اختیار شما قرار می دهد که به آن متصل شوید. به این ابزار VCenter تحت Virtual Appliance گفته می شود که معمولا به اختصار همان VCenter هم گفته می شود. اما روش دومی که روی آن بیشتر تمرکز گذاشته شده است، یک VCenter است که قبلا بصورت آماده بر روی یک سیستم عامل لینوکس نسخه Open SUSE نصب شده است و بصورت یک ماشین مجازی آماده نصب ارائه می شود و شما هیچگونه فرآیند نصب برای این ابزار ندارید و فقط باید آن را در یک مجموعه مجازی سازی در اصطلاح Deploy کنید.

اتصال به VCenter با VSphere Client

ما به تجهیزات سخت افزاری که در Rack ها قرار می گیرند مانند فایروال ها ، UTM ها و … که شبیه به یک جعبه سخت افزاری هستند، در اصطلاح فنی Appliance می گوییم. با توجه به اینکه VCenter ای که بصورت پیشفرض بر روی سیستم عامل لینوکس از پیش نصب شده است و آماده به کار است و ما فقط باید آن را در محیط مجازی قرار بدهیم، در واقع ما یک سخت افزار مجازی داریم، که آماده به کار است و فقط نیاز به روشن کردن دارد. به اینگونه تجهیزات آماده به کار که در قالب ماشین مجازی یا VM به ما ارائه می شوند. در اصطلاح فنی Virtual Appliance یا تجهیزات مجازی گفته می شود.

ما به VCenter ای که به این حالت ارائه می شود VCenter Server Virtual Appliance، یا به اختصار VCSA می گوییم . به این نکته توجه کنید که شما می توانید با استفاده از ابزار ویندوزی VSphere Client به VCenter، هم متصل شوید. دقت کنید که محیط کاری هر دو VCenter، چه ویندوزی و چه لینوکسی هر دو تحت وب و تقریبا یک شکل هستند و طبیعتا تفاوت آنها در نحوه نصب و قابل اعتماد بودن آنهاست که پیشنهاد می شود در محیط های بزرگ از VCSA استفاده کنید. در نسخه های جدیدتر از مجموعه VSphere، دیگر نسخه کلاینت ویندوزی برای این محصولات ارائه نمی شود.

VSPhere چیست و نتیجه گیری

یکی از مهمترین ابهام های ما این است که VSPhere، چیست که این همه Client و Server و … دارد. در واقع VSphere، اصلا یک نرم افزار نیست ، بلکه یک مجموعه نرم افزار است ، ترکیبی از هایپروایزوری مثل ESXi ، کلاینتی مثل VSphere client ، سروری مثل VCenter Server یا VCSA و همچنین تمامی ابزارهایی که در آنها اجرا و نصب می شود، تشکیل مجموعه ای کامل و جامع به نام VSPhere را می دهند. دقت کنید که شما با استفاده از کنسول ویندوزی می توانید VCSA و VCenter Server ویندوزی را مدیریت کنید.

منبع:Itpro.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *