بررسی HPE MSA 2050/2052 Storage

AI-CyberSecurity-Teaser
پس از تمام کارهای سخت، چرا شکاف‌های امنیتی هنوز وجود دارند؟
3 مرداد 1399
0014516_hpe-msa-2050-san-dual-controller-sff-storage-q1j01a_550
Storage ذخیره ساز
3 مرداد 1399
بررسی HPE MSA 2050/2052 Storage
0014516_hpe-msa-2050-san-dual-controller-sff-storage-q1j01a_550

حکم : MSA2052 یک راه حل ساده برای ارائه عملکرد عالی است. یک راه کار بسیار عالی برای کسب و کارهای متوسط و کوچک که می خواهند به صورت خودکار فایل ها و دیتای خود را ذخیره کنند.
ذخیره ساز های HPE MSA در بین سازمان ها ، شرکت ها بسیار محبوب است زیرا آن ها طیف وسیعی از ویژگی های مجازی سازی و ذخیره سازی را با قیمت های بی نظیر ارائه می دهند.
آخرین و به روزترین دستگاه های HPE MSA یعنی Gen5 MSA 2050/2052 حتی ارزش بیشتری را نیز به ارمغان می آورند زیرا عملکرد دو برابر قبل را همان قیمت عرضه می کنند.
همراه با یک پردازنده Broadwell به روز رسانی شده ، کنترل کننده های این دستگاه نیز با حافظه پنهان ۲ برابر ارائه شده اند. هر یک از این کنترلرها دارای ۸ گیگابایت حافظه پنهان و یک سوپر خازن به همراه یک کارت Compact Flash برای محافظت از محتویات دستگاه در حین قطع برق می باشند.

گزینه های اتصال با توجه به مدل های SAN بسیار متنوع و فراوان است. هر یک از کنترلر ها ۴ پورت SFP+ دارند که تقسیم به دو زوج شده اند. هر زوج یا هر گره از کابل های ۸/۱۶Gbps یا ۱۰GbE ISCSi پشتیبانی می کند.

به سادگی فرستنده های دلخواه خود را بر روی دستگاه نصب کنید فقط به خاطر داشته باشید که دو کنترلر باید یکسان باشند.
شرکت HPE همچنین کنترل مدل SAS3 ، ۱۲ گیگابایتی ۴ پورت را نیز برای ذخیره سازها با اتصال مستقیم
(Direct Attached Storage ) نیز ارائه می دهد. شما می توانید مدل ۱۲LFF ، ۲۴SFF را داشته باشید در حالی که همه مدل ها از SAS3 پشتیبانی می کنند ، هارد های Midline SAS و SSD نیز پشتیبانی می شوند در حالیکه HPE MSA 2050/2052 میتواند هارد های رمزگذاری شده را نیز پشتیبانی کند.

ویژگی های مجازی سازی ذخیره ساز :

ویژگی های نرم افزاری استاندارد در هر دو مدل MSA2050 , MSA2052 شامل Thin Provisioning ، Snapshot ، Volume و خواندن از SSD های ذخیره شده و Read-Only یکسان هستند. از ویژگی های بی نظیر این مدل می توان سیستم HPE Automated Data Tiering را نام برد که به SSD هایی بر میگردد که فایل ها و دیتا را به صورت Online ذخیره می کنندو سرعت عملکرد عظیم را رقم میزنند. این ویژگی در دستگاه MSA2050 اختیاری است در حالیکه در مدل MSA 2052 گزینه و ویزگی HPE MSA Advanced Data Services Suite به صورت پیش فرض شامل شده است که تعداد Snapshot ها و سطح عملکرد بالا را برای دستگاه افزایش می دهد.
سطح استاندارد و بایگانی در تمامی مدل ها موجود است ، به صورتیکه دیتا و داده ها در ابتدا بر روی هاردهای SAS ذخیره میشوند و با گذشت زمان و قدیمی تر شدن داده ها به هاردهای Midline SAS ارزان تر و کم هزینه تر منتقل می شوند.
این دستگاه دیتا و داده های مصرفی را در زمان واقعی و با سرعت ۴MB در هر صفحه و در زمان ۵ الی ۱۰ ثانیه انجام می دهد.
این ویژگی به این دستگاه اجازه می دهد تا به سرعت بسیار بالا به تغییراتی که در الگوهای ورودی و خروجی اتفاق می افتد پاسخ دهد که این دستگاه را به عنوان یکی از بهترین گزینه های برای بارهای غیر قابل پیش بینی و متغیر در مقابل ذخیره سازهای معمولی که تنها از پردازش دسترسی روزانه ورودی و خروجی استفاده می کنند مبدل می سازد.

نصب و راه اندازی :

نیازی نیست شما یک نابغه ذخیره سازی باشید تا بتوانید HPE MSA 2052 را راه اندازی کنید ، در حالیکه به راحتی کنسول تحت وب آن به نام SMU V3 یک Wizard شروع سریع ۹ مرحله ای را برای شما راه اندازی می کند تا به واسطه این برنامه بتوانید به راحتی تنظیمات اولیه ، تنظیمات دسترسی ، تنظیمات سیستمی و تعیین کردن پورت های دسترسی را انجام دهید.
سیستمی که ما بر روی آن تست انجام دادیم تماما با فروشنده های ۱۰GBE SFP+ ISCSI تعبیه شده بود و ما فقط نیاز داشتیم که برای هرکدام یک IP به صورت دستی تنظیم کنیم !!!
ذخیره سازی به همین اندازه آسان است که به وسیله دستگاه دو باند مجزا به هر کنترلر اختصاص داده شده است.
باند های داده (Data Pool) حاوی چندین گروه دیسک هستند که با انتخاب نوع دیسک ها یا SSD ها و تعریف سطوح Raid و انتخاب کنترلر ، باندهای داده به همان کنترلر اختصاص داده می شوند. هیچ کار دیگری برای انجام دادن وجود ندارد این دستگاه به طور خودکار درایو های SSD را در سطح عملکرد ، درایو های SAS را در سطوح استاندارد و درایوهای Midline SAS را در سطح آرشیو قرار می دهد.
اگر یک باند داده (Data Pool) از سطح عملکرد کارایی (Performance) استفاده نکند شما می توانید SSD ها را به عنوان یک حافظه خواندنی معرفی کنید.
برای ایجاد حجم مجازی ، ما به سادگی یک نام و اندازه را انتخاب کردیم ، تعداد حجم هایی که ما میخواستیم و آن را به یک کنترل کننده اختصاص دادیم تا مشخص شود این حجم وارد کدام باند داده (Data Pool) خواهد شد. شما می توانید تمام حرکات و جابه جایی داده ها را به دستگاه محول کنید یا با انتخاب یک سطح وابستگی به آن اجازه دهید از سطح عملکرد و یا بایگانی استفاده کند.
Snapshots , Recovery :
پیش از این کنسول SMU فقط و فقط Snapshot را به صورت دستی و غیر اتوماتیک و بدون برنامه ارائه می داد ولی این کنسول به روزرسانی شده است و حالا یک حالت تقویم و برنامه ریزی برای گرفتن Snapshot به آن اضافه شده است. شما هنوز می توانید بر اساس نیاز خود به صورت دلخواه Snapshot بگیرید ، اما کنسول اجازه می دهد تا آن ها را برنامه ریزی کنید تا حتی بتوانید هر دقیقه آن ها را تکرار کنید ، یک برنامه روزانه اضافه کنید و حتی می توانید تا ۱۶ عدد Snapshot داشته باشید.
Snapshot ها بسیار متنوع هستند زیرا آنها به یک باند داده اختصاصی نیازی ندارند و شما حتی می توانید Child Snapshot (Snapshot Of Snapshot) بگیرید. شما می توانید Snapshot ها را مجددا تنظیم کنید و آخرین اطلاعات را در آن ها قرار دهید و هر زمان که بخواهید آن ها را به صورت New Valumes ذخیره کنید.
بازیابی اطلاعات از طریق Snapshot یک مانور سریع با سه کلیک است. ما این مقوله را با پاک کردن برخی از داده ها از یک حجم مجازی آزمایش کردیم : گزینه RollBack را انتخاب کردیم ، یک Snapshot را انتخاب کردیم ، حجم را از Host هایی که به آن متصل بودند جدا کردیم و داده های از دست رفته را در کمتر از ۱۰ ثانیه بازسازی کردیم.
کارایی : برای آزمایش ، ما از دو عدد Host که سیستم عامل Windows Server 2016 بر روی آن ها نصب است استفاده کردیم که هردوی آن ها مجهز به دو آداپتور با پورت های ۱۰Gbe SFP+ بودند.
یکی به ۲ پورت کنترلر A و دیگری به دو پورت کنترلر B متصل شد تا ما بتوانیم پیوند های MPIO با بار توان مساوی
(Load Balance) ایجاد کنیم.
شرکت سامانه فناوری فرتاک دستگاه را با ۴ عدد هارد SSD ، ۸ هارد SAS و ۱۲ درایو Midline SAS در اختیار تیم تست شرکت قرار داد. ما دو باند داده (Data Pool) در هر کدام به همراه سه سطح را درست کردیم که هر باند را به یکی از Host ها ارتباط دادیم. عملکرد IP SAN عالی است ، با نرم افزار Lometer در حال اجرا بر روی هر دو سرور سرعت بازگشت تجمعی تکراری خواندن و نوشتن ۱۳Gbit/Sec و ۲۶Gbits/Sec تخمین خورده است. بازده سیستم I/o نیز بسیار قابل قبول است ف به صورتیکه ما توانستیم تجمع ترتیب خواندن و نوشتن را در حدود ۱۵۱/۰۰۰ IOPS و ۶۷/۰۰۰ IOPS ضبط کنیم.
برای عملیت های تصادفی نیز ما توانستیم تجمیع این عدد را در حدود ۱۱۶/۰۰۰ IOPS و ۶۴/۰۰۰ IOPS تخمین بزنیم.

حکم نهایی:

کسب و کارهای کوچک و متوسط و سازمان هایی که به دنبال یک ذخیره ساز با قدرت بسیار بالا با هزینه ای معقول هستند ، هیچ راه حل بهتری به جز دستگاه جدید شرکت HPE ، MSA2050/2052 پیدا نخواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *